| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu faci foarte multa miscare sunt sanse sa ti-se inchida cartilajele de crestere mai tarziu? Sau se inchid chiar si mai repede?

Intreb asta deoarece nu am mai facut prea multa miscare din iulie 2012. Vorbsc sincer, de atunci am stat toata ziua in pat, nu faceam cam nicio miscare. De atunci si pana acum abia de m-am deplasat, sngurele miscari pe care le faceam erau doar drumul de la pat la PC(2 metri distanta) si drumul zilnic la magazin(2km dus-intors, 1 km doar dus), nici la scoala nu mergeam chiulieam mai tot timpul, in fiecare an am lipsit vreo 18-20 saptamani. Duc acest stil de viata din iunie 2012 si pana acum, dar intentionez sa renunt la el la primavara/vara.
Deci, practic, se poate spune ca abia de ma misc. Infuleteaza asta in vreun fel inchiderea cartilajelor?
Acum am 18 ani si doua luni, iar in iulie 2012 aveam 15 jumate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| lBroken69 a răspuns:

Ai făcut o prostie.
Ţi-aş spune să ieşi afară, să alergi puţin câte puţin, 1-2 km, sau cât poţi.
Presupun că la vârsta ta s-au închis cartilajele, mai ales dacă nu ai făcut mişcare.
Pune-te pe învăţat, la cât ai chiulit, nu cred că iei BAC-u'.

| anonim_4396 explică (pentru lBroken69):

Nu cred ca s-au inchis, chiar toamna trecuta am crescut circa 2-3 centimetri. Baietii cresc pana la 21 ani, fetele cresc pana la 18, iar eu sunt baiat.
Bacul il iau mai mult ca sigur, nu-ti fa griji, am tot timpul din lume sa invat.

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Nu prea cred chestia asta. Dar, daca nu faci miscare, cand o sa ajungi la 30-50 de ani o sa ai Boala Oaselor De Sticla. Crede-ma, mai bine fa sport vreo 20-30 minute pe zi, decat sa faci anumite boli ale musculaturii sau ale oaselor. Lenea strica!

| anonim_4396 explică (pentru LoveStoryLoveYou):

Nu ma mai stresati cu asta! Am zis chiar in intrebare ca voi renunta la acest stil de viata in curand!

| DrLolo a răspuns:

Niciodata nu este prea tarziu dar daca mai duci stilu asta de viata mult cu siguranta vei avea de suferit si fizic cat si psihic corpul are nevoie de efort fizic pentru dezvoltare si nu efort dinasta de la magazinu depe colt si inapoi incearca sa faci efort fizic si interactioneaza cu oameni real incearca sa eviti pc ca iti face rau chiar daca nu observi asta +ca te tine in casa

| anonim_4396 explică (pentru DrLolo):

Voi renunta cat de curand la acest stil de viata, am zis-o chiar si in intrebare.

| DrLolo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru tine o faci si nu renunta niciodata chiar daca va fi greu sa adopti un nou stil de viata mai sanatos dar gandeste-te ca o faci pentru tine si tu esti mai important ca toate sper sa poti sa adopti un stil de viata mai sanatos bazat pe efort fizic si conteaza si alimentatia foarte mult Bafta!

| DrLolo a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu nu iti face nici un rau efortul fizic ba chiar din contra te ajuta sa te dezvolti fizic cat si psihic cu atat mai mult daca practi un sport box, carate, inot etc vei avea numai foloase daca faci sport