| Celdrept a întrebat:

Daca nu pot ieși din casă decât cu xanax ar trebui sa mă internez? Efectiv tremur rău dacă ies și nu iau xanax! Nu știu ce să fac,deja mi-a stricat imaginea în oraș,eu sunt un om normal numai că m-a distrus anxietatea! Nici depresia nu mi-a făcut ce mi-a făcut anxietatea cronica și depresia o am de foarte multi ani! Chestia e că dacă ma voi interna voi fi și mai marginalizat și privit ca un caz pierdut,nebun! Am văzut că fetele daca se internează acolo nu sunt discriminate de societate privite ca nebune, un băiat daca ajunge acolo e chin și jale e condamnat pe viață și arătat cu degetul! Nu sunt misogin eu iubesc fetele dar cam așa e la noi in tara!
Ce o fi asta când ți-e frica sa ieși, agorafobie? Sau așa se manifesta anxietatea cronica? Cum poate fi combătută uleiul CBD oare m-ar ajuta? Sau Shilajit?
Și parcă mai am o problema ce o am de mult dar acum parca s-o agravat gen creierul nu îmi poate ignora nasul când privesc spre orice de multe ori îmi văd tot nasul în câmpul vizual și asta mă face să mă uit mai mult spre nas decât spre ce mă uit în prima fază și mă uit strâmb din cauza asta ca și cum aș avea strabism deși eu nu m-am născut cu strabism! Sa fie că am stat prea mult timp pe telefon? Sa fi căpătat strabism din cauza asta? Se poate? Sau e ceva o problema psihologica asta cu nasul? Nici măcar nu am nasul lung! Mă deranjează oribil psihic că îmi văd nasul când privesc spre ceva! Ce denumire are aceasta problema? Când ies din casa in special o pățesc faza cu nasul dar și în casa! Nu ar trebui creierul sa ignore aceast inconvenient? Am fost operat la nas de deviatie de sept și la făcut să arate mai estetic ok, sa fie de la operatie sau e ceva pe fond psihic sau neurologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Poate esti certat cu Dumnezeu, cine stie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Celdrept):

Si eu am suferit de depresie si anxietate severa, nu puteam sa stau singura nicaieri ceea ce era ciudat pentru ca si interactiunea cu oamenii ma facea sa am atacuri de panica, nu puteam sa ies afara, nici pana la magazin, plangeam incontinuu, aveam toate simptomele din lume. Am fost 3 luni la psiholog, mi-a explicat ca nu o sa ies din situatia asta decat daca fac ceva, daca ies din casa, daca socializez, daca ma duc in lume. Am luat-o usor, am facut ce a zis psihologul pana am observat ca mi se diminueaza simptomele si atunci am devenit mai increzatoare.
De anxietate si depresie eu nu cred ca poti scapa, eu le am acum la un nivel minim. Mai am zile in care simt ca ma apuca disperarea dar...
Ce am invatat insa e ca cine nu a trecut prin asta nu o sa inteleaga ce simti. Oamenii din jurul meu se uitau la mine ca la o ciudata si nu intelegeau de ce am reactiile alea, chiar si familia mea. De asta am invatat sa nu ma mai plang pentru ca daca te plangi incontinuu indepartezi oamenii de langa tine. Plansul e pentru psiholog sau pentru cineva care poate sa duca problemele tale.
Nu stiu cat mai e o sedinta la psiholog acum, eu am fost prin 2018 si dadeam 150 lei o data pe saptamana. Am auzit ca ar fi si psihologi care consiliaza gratis

| darrio2007 a răspuns (pentru Celdrept):

Il vezi pentru că este mai in fața ochilor. Toți il vedem.
Acum depinde cum il vezi tu.

| Celdrept explică (pentru darrio2007):

Eram mai frumoși daca nu aveam nas laughing

| Celdrept explică (pentru StrongHeart):

M-a blestemat maică-mea rău și de asta am atâtea probleme! Era îndreptățită, nu am fost un fiu model! Am fost la preoti și le-am zis dar blestemul mamei nu mai poate fi îndepărtat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Celdrept):

O mamă de bătaie. 3 zile de post cu apă.

| Celdrept explică (pentru Furnicuta000):

Ce reacții aveai? Mama ta lucrează în cadru medical?happy
Interesanta relatarea! Unii nu au scăpat nici după 5-7 ani la psiholog de anxietate, tu ești o excepție. Te iubește Dumnezeu! Da, nimic nu se compara cu acea frica înafara de durerea de măseahee hee

| Celdrept explică (pentru sadrian46):

Sunteți pro violenței?laughing am făcut și 12 zile, am avut o claritate mentala dar tot așa eram cu anxietatea!
Pe depresie in schimb a funcționat cat cât de cât pe anxietate deloc! De ce nu va puneți alta poza? Tot una când erați mai tânăr.

| LaviniuA a răspuns (pentru Celdrept):

Aaa tu esti ala cu pacanelele big grin Nu, pe TPU nu sunt tipe faine. Astea sunt in viata reala. Aici sunt doar iluzii.

| StrongHeart a răspuns (pentru Celdrept):

Si daca ar fi asa, tu esti raspunzator de viata ta, nu poti cauta vinovati pentru faptele altora. Blestemele, sa stii de la mine, au efect in masura in care crezi in ele. Iar cine cunoaste crestinismul in adevarata lui forma stie ca nu exista nimic pe lumea asta ce nu poate fi dezlegat prin sfintele taine.

| StrongHeart a răspuns (pentru Celdrept):

Eu am blestemat un calugar, pe vremea cand nu mai credeam in Hristos, chiar m-am certat cu Dumnezeu, prin oamenii lui si mi-a mers rau ani de zile, blestemele nu sunt o joaca.
Dar sa stii de la mine ca cine blesema se jura cu Dumnezeu, iar daca e nedrept se intoarce impotriva celui ce blestema, iar Dumnezeu e mai drept decat orice om, asa ca blestemele nu au efect daca il ai pe Dumnezeu in inima ta si te caiesti. Numai bine.

| StrongHeart a răspuns:

M-am uitat la mine in primul rand, ca am avut si eu probleme de sanatate, fizica, psihica, apoi m-am uitat la familia mea si la rude bolnave grav de cancer, toti, inclusiv eu, eram certati cu biserica si Dumnezeu si aveam o notiune puerila despre ce este viata.
Iti recomand sa citesti scripturile, sa vezi cate raspunsuri gasesti acolo pentru asa zisa anxietate.

| Celdrept explică (pentru LaviniuA):

Da,eu sunt happy nu că nu sunt faine că sunt dar au multe probleme mai mari decat ale mele. Printre normale te regăsești oricum happy
Nici în viața reală nu prea mai găsești, faine la caracter mă refer!
Te tzuc dulceață happy