| anonim_4396 a întrebat:

Daca se inroseste zona din jurul nasului si se decojeste putin pielea e bine sa dai cu ceva crema de galbenele ?Pielea e uscata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DH01 a răspuns:

Stiu despre ce vorbesti.e buna crema de galbenele,cu vitamine. Lasa pielea sa respire, iti dai azi, maine nu-ti dai.

| Furnicutza a răspuns:

Ai fost racit si ti-ai suflet nasul mult? Daca nu aceasta este cauza, ar fi mai bine sa consulti un medic.In orice caz, foloseste un unguent cu multa glicerina, aceasta hidrateaza.

| vladmR a răspuns (pentru Furnicutza):

Nu,nu am fost racit. Poti recomanda ceva crema/unguent? big grin

| Furnicutza a răspuns:

In primul rand hidrateaza-te cu multe lichide. Poti folosi si crema de galbenele care,daca nu ai alergie la substantele pe care le contine,nu iti poate face nici un rau. Poate fi lipsa de vitamine, mai precis de vitamina A, daca tin bine minte.Incearca cu galbenele,dar insist, daca nu are efectul benefic, consulta un medic dermatolog. Poate iti recomanda el niste vitamine si un unguent mai benefic.La fel poti intreba si in farmacie.

| MuscaNeagra a răspuns:

Da, in primul' rand consulti un medic. dar, iti spun din experienta mea proprie, crema de galbenele e buna pentru de-astea. dar n-ar trebui sa te dai, din cate stiu, tipurile de piele pot fi diferite, deci in cazul tau pot avea loc alte efecte. bzz!

| crazyMokey a răspuns:

Nu e necesar crema, bea niste vitamine caci e primavara frate, si toti au avitaminoza