| Fetitsa123 a întrebat:

Daca stau la calculator 4 ore pe zi imi pot strica mai tare vederea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca faci pauze din ora in ora nu e niciun pericol. Uite si cateva exercitii care iti pot imbunatati vederea: http://www.i-medic.ro/......ea-vederii

| mgtow a răspuns:

Nu patesti nimic, eu am stat mai mult de 5 luni cate 8-10 ore pe zi (cu pauze) la PC si nu am patit nimic.

| CrissuCristina a răspuns:

Fiecare dintre cei care lucreaza zilnic in fata calculatorului poate face cunostiinta cu "sindromul computerului". Simptomele sunt incordarea ochilor, vederea incetosata, durerea de cap si ochii uscati.

Specialistii in oftalmologie spun ca utilizarea adecvata a computerului de catre o persoana sanatoasa nu ar trebui sa cauzeze boli ale ochilor. Aceste simptome apar deoarece concentrarea ochilor ore intregi asupra cifrelor si cuvintelor pe un fundal luminat presupune foarte mult efort al muschiului ocular, potrivit E-Sante.

Dupa o zi de munca de opt ore, acest muschi ocular poate fi atat de obosit incat nu-si mai poate indeplini functia. Apar astfel tulburarile de vedere si durerile de cap. Simptomele dispar dupa perioade de odihna.

Cei care lucreaza foarte mult la calculator in timpul saptamanii cunosc asa-zisa "vedere limpede de weekend", cand fac pauza de la computer. Nu trebuie sa se mizeze foarte mult insa pe aceasta revenire a ochiului la normal, cand ne odihnim. Oboseala repetata poate agrava probleme existente sau predispozitii ale ochiului catre boala de care nici nu stim. Ar trebui sa se urmareasca o menajare a vederii, chiar in timpul perioadei de lucru.

Iata cateva sugestii folositoare:

Intrerupeti periodic munca. Luati pauza la fiecare ora, daca stati in fata computerului 6-8 ore zilnic. Faceti altceva, priviti pe fereastra, beti apa sau o cafea, mergeti la toaleta - dar incercati sa va luati ochii de pe ecran macar 5 minute.

De asemenea,... mai mult

Vineri, 03 Februarie 2012, ora 18:49
Alte articole despre: incordare ochi, oboseala ochi, sindrom computer, boli ochi computer, solutii ochi oboseala PC

Cum sa mentii sanatatea ochilor
Ochii sunt niste organe cat se poate de importante, dar si sensibile, putandu-se imbolnavi foarte usor. Fie ca este vorba de oboseala sau diversi factori externi, ei trebuie protejati in permanenta.

Iata cateva lucruri cu care te poti confrunta si cum sa le rezolvi, potrivit Men's Health:

Ochi uscati, rosii

Ochii se usuca atunci cand stai prea mult cu privirea in calculator sau urci la mare altitudine. Poti folosi solutii speciale care sa inlocuiasca lacrimile adevarate. Ai grija, insa, caci odata ce folosesti picaturile o data, va trebui sa le mai repeti daca vrei sa beneficiezi de efectul lor timp indelungat, dupa cum sfatuieste optometristul Kent Daum, de la Universitatea din Alabama.

Vedere proasta

Fie ca este provocata de stres sau oboseala, aceasta afecteaza foarte multe persoane, din cauza ca muschii oculari nu se mai concentreaza asa cum ar trebui. Exerseaza pentru a-i tine in forma maxima. Poti incerca sa te uiti la varful degetului, foarte aproape de fata si apoi sa-ti fixezi un punct mai indepartat si sa muti privirea dintr-un loc in altul.

Alt exercitiu este sa iti fixezi un punct in departare la care sa te uiti si in acelasi timp sa incerci sa iti folosesti cat mai mult vederea periferica, observand ce este in jur fara sa renunti la tinta principala.

Reflexe incetinite

Inseamna ca te confrunti cu un creier obosit sau lipsit de antrenament. Incearca sa scrii cate un numar pe cate o minge de tenis si un prieten sa ti le arunce, tu... mai mult

Duminica, 20 Noiembrie 2011, ora 13:13 1 comentariu
Alte articole despre: ochi sanatate, ochi sfaturi sanatate, ochi ingrijire, vedere buna sfaturi

3 moduri in care tehnologia moderna iti afecteaza vederea
Fie ca este vorba de munca sau distractie, multi oameni petrec ore in sir in fata unui ecran, fie ca este de televizor, computer sau telefon.

Desi nu exista cercetari clare care sa arate ca tehnologia iti provoaca probleme grave si definitive de vedere, aceasta sigur nu este buna pentru ochii tai, dupa cum afirma dr. oftalmolog Richard Shugarman, pentru My Health News Daily .

Multa lume merge la oftalmolog si se plange ca simte discomfort in zona ochilor, crezand ca e vorba despre probleme de vedere, fara sa-si dea seama ca acesta este rezultatul propriilor actiuni. Iata cateva moduri in care ochii tai pot reactiona negativ:

Dureri de cap din cauza tensiunii marite

Cititul prelungit pe ecranul alb al computerului poate provoca spasme musculare si ale tamplelor, ceea ce duce la migrene, uneori destul de severe. De aceea unele site-uri de citit carti online au un fundal gri, pentru a fi mai prietenos cu ochii.

"Daca trebuie neaparat sa citesti online nu folosi un fundal alb, ci unul negru sau gri", recomanda Shugarman.

Ochi uscati

Cand privesti la ceva in departare, vei clipi automat de un anumit numar de ori. Atunci cand privesti mai aproape, vei clipi mai rar, ceea ce va face ca ochii tai sa se usuce.

Din acest motiv nu este bine sa stai foarte aproape de ecran, caci poti resimti usturimi ale ochilor, inrosire si apoi poti avea de-a face cu o lacrimare necontrolata.

Incordare a ochilor

Pupilele se micsoreaza atunci cand te concentrezi asupra... mai mult

Joi, 07 Aprilie 2011, ora 23:03 1 comentariu
Alte articole despre: ochi uscati, vedere, tehnologie ochi, televizor sanatate, ochi calculator, ochi computer

Ce pot spune ochii despre sanatatea ta
Ochii nu numai ca sunt "oglinda sufletului", dar pot da si indicii despre starea de sanatate a cuiva - despre colesterol, boli de ficat sau diabet spre exemplu.

"Ochii sunt singura fereastra catre sanatate. Sunt singurul loc din corp unde putem privi, fara o interventie chirurgicala, si vedea vene, artere si nervi", declara oftalmologul Andrew Iwach, purtator de cuvant al Academiei Americane de Oftalmologie. Iar transparenta ochilor explica de ce boli comune ale acestora, cum ar fi glaucomul, cataracta, degenerescenta maculara, pot fi depistate din timp cu examinari oftalmologice regulate.

Potrivit Caring.com, iata cateva probleme de sanatate pe care le pot indica ochii.

1. Sprancene care dispar

Tiroida este o glanda mica, dar esentiala, care ajuta la reglarea metabolismului, iar hormonii tiroidieni se numara printre cei mai importanti in producerea parului. Daca treimea exterioara a sprancenelor - partea dinspre urechi - incepe sa dispara, acesta este un semn de tulburari tiroidiene, fie hipertiroidism (o hiperactivitate a glandei tiroide), fie hipotiroidism (o glanda tiroida subactiva).

Mai exact, sprancenele tind sa se subtieze odata cu varsta, insa, daca este vorba de o afectiune a tiroidei, pierderea parului sprancenelor este selectiva, pe portiuni, la treimea exterioara a lor.

De asemenea, parul cade si in alte zone de pe corp intr-o astfel de situatie, insa in zona sprancenelor este mai usor de observat. Totodata, si incaruntirea timpurie este... mai mult

Luni, 21 Martie 2011, ora 12:13
Alte articole despre: ochi colesterol, urcior care nu trece, ochii, sanatate ochi, probleme ochi, boli ochi

Cum sa previi problemele de vedere
Din ce in ce mai multa lume are probleme de vedere din cauza obiceiurilor cotidiene, precum privitul indelungat la televizor sau la ecranul calculatorului. Din nefericire, nu ne putem debarasa prea usor de aceste lucruri, caci sunt o parte importanta din viata noastra.

Pentru a evita problemele oculare, iti poti schimba modul in care lucrezi sau citesti. De exemplu, atunci cand de citit ceva, ai grija sa stai langa o sursa naturala de lumina, pentru ca cea artificiala iti va obosi ochii. MujerActual te sfatuieste ca este bine sa nu citesti lucruri scrise cu litere foarte mici si sa faci pauze din cand in cand, pentru a-ti odihni ochii. In timpul pauzei, priveste spre un punct mai indepartat si incearca sa nu te concentrezi prea mult. Poti, de asemenea, sa tii ochii inchisi.

Trebuie sa ai grija atunci cand stai in fata ecranului sa fii situat la un unghi de 45 grade fata de acesta, si niciodata ceea ce citesti sa nu fie mai sus decat nivelul ochilor. Evita reflexiile luminii in ecran si nu privi dintr-o parte, ai grija sa ai obiectul atentiei in fata ta.

Poti face si un exercitiu simplu, ce consta in 5 minute de clipire lenta. Inchide si deschide ochii de 5-10 ori, respirand profund in acelasi timp. Astfel, te vei simti mult mai relaxat.

Nu petrece foarte mult timp in fata televizorului. Daca ai o ora libera petrece-o in parc, unde ochii vor beneficia de lumina naturala a soarelui.

Murdaria este un alt factor care imbolnaveste ochii si poate duce la probleme... mai mult

Vineri, 18 Martie 2011, ora 18:37 2 comentarii
Alte articole despre: vedere, vedere sanatoasa, ochi sanatosi, probleme de vedere, conjunctivita, ochi calculator

Femeile care petrec mult timp in fata calculatorului imbatranesc mai repede
Calculatorul este acuzat ca provoaca multe necazuri: dureri musculare, oboseala a ochilor, sindromul canalului carpian, dependenta si chiar probleme obstetrice.

Mai mult, cine petrece prea mult timp in fata calculatorului imbatraneste mai repede si mai ales femeile, arata un articol aparut recent in The Telegraph.

Potrivit dr Michael Prager, specialist britanic in botox, femeile care stau prea mult pe Internet si in fata ecranului prezinta un risc crescut sa faca riduri de leu (ridurile verticale dintre sprancene), gat de curcan (piele cazuta pe gat) si sa treaca printr-o schimbare accentuata a ovalului fetei.

Si nu este decat inceputul. Problema va avea o mai mare amploare la viitoarele generatii, odata ce calculatoarele vor fi peste tot, la locul de munca si acasa, iar copiii vor recurge la ele din cea mai frageda copilarie. Solutia ar fi asezarea unei oglinzi alaturi de ecran, in care cel (sau cea) care sta la calculator sa se uite din cand in cand la cum arata in timp ce lucreaza.

Exista insa si lucruri bune, care ar putea contrabalansa spectrul ridurilor. Potrivit unui studiu realizat recent in 120 de tari, cine foloseste Internetul si retelele sociale este mai fericit, mai ales femeile, chiar si cele cu venituri modeste, care traiesc in tari in curs de dezvoltare.

Navigarea pe Internet le da un sentiment de libertate si de control asupra vietii lor. mai mult

Luni, 11 Octombrie 2010, ora 11:48
Alte articole despre: calculator femei imbatranire

Remedii pentru ochi obositi
Ochii sunt organele prin intermediul carora cunoastem frumusetea, farmecul imaginilor externe, dar in acelasi timp ofera celorlati o imagine foarte completa despre ceea ce se intampla in interiorul nostru.

Insa, din cauza stilului de viata foarte alert, ni se intampla de multe ori sa ne confruntam cu problema cearcanelor sau a ochilor obositi.

Oboseala ochilor este semn de boala oculara si nu se rezolva de la sine pana a doua zi. Cand vederea devine incetosata, cand ochii sunt congestionati si lacrimeaza, cand persista senzatia de nisip in ochi sau chiar cand apar dureri oculare este semn evident ca ochiul are un viciu de refractie necorectat.

Monitorul calculatorului afecteaza vederea astfel ca ochelarii cu lentile antireflex protejeaza ochiul de efectele nocive ale monitorului. Aceste lentile sunt de mare ajutor chiar si persoanelor care nu poarta ochelari pentru corectia unui viciu de refractie.

Iar in prezent exista lentile prevazute cu filtre colorate de protectie recomandate tot celor care stau mult timp in fata calculatorului.

Desi aveti foarte mult de lucru, nu uitati ca pauzele sunt obligatorii pentru protectia oculara. Sunt suficiente cinci minute de relaxare la fiecare ora de lucru.

In cazul in care se instaleaza senzatia de uscaciune a ochiului, putem folosi picaturi speciale care protejeaza corneea pe o durata indelungata de timp.

Masarea ochilor este de asemenea foarte eficienta pentru ochii obositi. Pentru a ne relaxa muschii din... mai mult

Sambata, 21 Februarie 2009, ora 11:53
Alte articole despre: remedii ochi obositi, calculator ochi probleme

Cum va protejati ochii daca stati mult in fata calculatorului
Cei care lucreaza mult timp la computer ar trebui sa poarte lentile speciale care sa-i protejeze de lumina albastra emisa de monitor.

Iritatiile ochilor sau senzatia de nisip in ochi sunt probleme care apar frecvent la persoanele care petrec in jur de opt ore zilnic in fata calculatorului, scrie Evenimentul Zilei.

Ca sa nu va obositi ochii, este bine sa faceti pauze la fiecare ora sau sa purtati ochelari cu lentile speciale.

De asemenea, tineti cont ca lumina de la neon oboseste ochii si folositi o lampa de birou daca trebuie sa cititi ceva.

"Lumina albastra de la monitor este periculoasa pentru ochi. Pot aparea dureri de cap, de ochi, inrosiri ale ochilor sau senzatii de scadere a acuitatii vizuale. De aceea este bine sa folositi filtre office care se fac pe comanda si care sunt recomandate si celor fara dioptrii. Coloratia lentilei este usoara, de 10%- 15% , pe verde, maro sau skylight", explica Claudia Stefan, medic oftalmolog.

Indreptati-va privirea de la computer la fiecare ora si faceti o pauza de cinci minute. "Munca la calculator presupune concentrarea privirii la aceeasi distanta, timp indelungat. Faceti o pauza din cand in cand si uitati-va in departare", va sfatuieste oftalmologul Martin Sussman.

"Atunci cand stam foarte mult la calculator, exista un muschi care se contracta si oboseste. Acesta se relaxeaza daca priviti in departare sau pe geam", completeaza oftalmologul Claudia Stefan.

Stati la 60 cm de monitor

O alta recomandare este... mai mult

Vineri, 20 Februarie 2009, ora 09:46 2 comentarii
Alte articole despre: ochi obisiti calculator, ochi inrositi, filtre optice ochi

Protejeaza-ti ochii cand muncesti la calculator
O zi intreaga in fata unui calculator reprezinta un adevarat calvar pentru ochi. Sa lucrezi cu acest aparat presupune, practic, sa te uiti permanent catre o sursa de lumina.

Ce se intampla cu ochii tai? Incepi sa clipesti mai rar, secretia lacrimala se diminueaza si apare senzatia de uscaciune oculara. In timp, disconfortul vizual creste, iti scade capacitatea de concentrare si resimti o arsura puternica in interiorul ochilor.

Sindromul ochilor uscati

Principala problema cu care se confrunta persoanele care petrec foarte multe ore in fata monitorului unui computer este uscaciunea oculara, denumita medical sindromul ochilor uscati. In mod normal, numarul clipirilor este de 12 pana la 20 de ori pe minut, pentru a permite formarea unui nou film lacrimal, inainte de ruptura celui precedent. Insa, cand lucrezi in fata monitorului, aceasta frecventa scade. Se produce, astfel, evaporarea secretiilor lacrimale si, implicit, uscaciunea oculara.

Din pacate, acesta senzatie este insotita de oboseala accentuata a ochilor, vedere dubla sau tulbure, dureri de cap, de gat sau de umeri.

Controlul oftalmologic, obligatoriu

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci in depistarea problemei este controlul oftalmologic. Este indicat sa mergi la medic inca de la primul simptom pentru a-i spune cu ce problema te confrunti, iar acesta iti va recomanda tratamentul adecvat.

"Daca ai mai putin de 40 de ani si vederea buna, ai nevoie de ochelari de protectie fara dioptrie, dar... mai mult

| CrissuCristina a răspuns:

Fiecare dintre cei care lucreaza zilnic in fata calculatorului poate face cunostiinta cu "sindromul computerului". Simptomele sunt incordarea ochilor, vederea incetosata, durerea de cap si ochii uscati.

Specialistii in oftalmologie spun ca utilizarea adecvata a computerului de catre o persoana sanatoasa nu ar trebui sa cauzeze boli ale ochilor. Aceste simptome apar deoarece concentrarea ochilor ore intregi asupra cifrelor si cuvintelor pe un fundal luminat presupune foarte mult efort al muschiului ocular, potrivit E-Sante.

Dupa o zi de munca de opt ore, acest muschi ocular poate fi atat de obosit incat nu-si mai poate indeplini functia. Apar astfel tulburarile de vedere si durerile de cap. Simptomele dispar dupa perioade de odihna.

Cei care lucreaza foarte mult la calculator in timpul saptamanii cunosc asa-zisa "vedere limpede de weekend", cand fac pauza de la computer. Nu trebuie sa se mizeze foarte mult insa pe aceasta revenire a ochiului la normal, cand ne odihnim. Oboseala repetata poate agrava probleme existente sau predispozitii ale ochiului catre boala de care nici nu stim. Ar trebui sa se urmareasca o menajare a vederii, chiar in timpul perioadei de lucru.

Iata cateva sugestii folositoare:

Intrerupeti periodic munca. Luati pauza la fiecare ora, daca stati in fata computerului 6-8 ore zilnic. Faceti altceva, priviti pe fereastra, beti apa sau o cafea, mergeti la toaleta - dar incercati sa va luati ochii de pe ecran macar 5 minute.

De asemenea,... mai mult

Vineri, 03 Februarie 2012, ora 18:49
Alte articole despre: incordare ochi, oboseala ochi, sindrom computer, boli ochi computer, solutii ochi oboseala PC

Cum sa mentii sanatatea ochilor
Ochii sunt niste organe cat se poate de importante, dar si sensibile, putandu-se imbolnavi foarte usor. Fie ca este vorba de oboseala sau diversi factori externi, ei trebuie protejati in permanenta.

Iata cateva lucruri cu care te poti confrunta si cum sa le rezolvi, potrivit Men's Health:

Ochi uscati, rosii

Ochii se usuca atunci cand stai prea mult cu privirea in calculator sau urci la mare altitudine. Poti folosi solutii speciale care sa inlocuiasca lacrimile adevarate. Ai grija, insa, caci odata ce folosesti picaturile o data, va trebui sa le mai repeti daca vrei sa beneficiezi de efectul lor timp indelungat, dupa cum sfatuieste optometristul Kent Daum, de la Universitatea din Alabama.

Vedere proasta

Fie ca este provocata de stres sau oboseala, aceasta afecteaza foarte multe persoane, din cauza ca muschii oculari nu se mai concentreaza asa cum ar trebui. Exerseaza pentru a-i tine in forma maxima. Poti incerca sa te uiti la varful degetului, foarte aproape de fata si apoi sa-ti fixezi un punct mai indepartat si sa muti privirea dintr-un loc in altul.

Alt exercitiu este sa iti fixezi un punct in departare la care sa te uiti si in acelasi timp sa incerci sa iti folosesti cat mai mult vederea periferica, observand ce este in jur fara sa renunti la tinta principala.

Reflexe incetinite

Inseamna ca te confrunti cu un creier obosit sau lipsit de antrenament. Incearca sa scrii cate un numar pe cate o minge de tenis si un prieten sa ti le arunce, tu... mai mult

Duminica, 20 Noiembrie 2011, ora 13:13 1 comentariu
Alte articole despre: ochi sanatate, ochi sfaturi sanatate, ochi ingrijire, vedere buna sfaturi

3 moduri in care tehnologia moderna iti afecteaza vederea
Fie ca este vorba de munca sau distractie, multi oameni petrec ore in sir in fata unui ecran, fie ca este de televizor, computer sau telefon.

Desi nu exista cercetari clare care sa arate ca tehnologia iti provoaca probleme grave si definitive de vedere, aceasta sigur nu este buna pentru ochii tai, dupa cum afirma dr. oftalmolog Richard Shugarman, pentru My Health News Daily .

Multa lume merge la oftalmolog si se plange ca simte discomfort in zona ochilor, crezand ca e vorba despre probleme de vedere, fara sa-si dea seama ca acesta este rezultatul propriilor actiuni. Iata cateva moduri in care ochii tai pot reactiona negativ:

Dureri de cap din cauza tensiunii marite

Cititul prelungit pe ecranul alb al computerului poate provoca spasme musculare si ale tamplelor, ceea ce duce la migrene, uneori destul de severe. De aceea unele site-uri de citit carti online au un fundal gri, pentru a fi mai prietenos cu ochii.

"Daca trebuie neaparat sa citesti online nu folosi un fundal alb, ci unul negru sau gri", recomanda Shugarman.

Ochi uscati

Cand privesti la ceva in departare, vei clipi automat de un anumit numar de ori. Atunci cand privesti mai aproape, vei clipi mai rar, ceea ce va face ca ochii tai sa se usuce.

Din acest motiv nu este bine sa stai foarte aproape de ecran, caci poti resimti usturimi ale ochilor, inrosire si apoi poti avea de-a face cu o lacrimare necontrolata.

Incordare a ochilor

Pupilele se micsoreaza atunci cand te concentrezi asupra... mai mult

Joi, 07 Aprilie 2011, ora 23:03 1 comentariu
Alte articole despre: ochi uscati, vedere, tehnologie ochi, televizor sanatate, ochi calculator, ochi computer

Ce pot spune ochii despre sanatatea ta
Ochii nu numai ca sunt "oglinda sufletului", dar pot da si indicii despre starea de sanatate a cuiva - despre colesterol, boli de ficat sau diabet spre exemplu.

"Ochii sunt singura fereastra catre sanatate. Sunt singurul loc din corp unde putem privi, fara o interventie chirurgicala, si vedea vene, artere si nervi", declara oftalmologul Andrew Iwach, purtator de cuvant al Academiei Americane de Oftalmologie. Iar transparenta ochilor explica de ce boli comune ale acestora, cum ar fi glaucomul, cataracta, degenerescenta maculara, pot fi depistate din timp cu examinari oftalmologice regulate.

Potrivit Caring.com, iata cateva probleme de sanatate pe care le pot indica ochii.

1. Sprancene care dispar

Tiroida este o glanda mica, dar esentiala, care ajuta la reglarea metabolismului, iar hormonii tiroidieni se numara printre cei mai importanti in producerea parului. Daca treimea exterioara a sprancenelor - partea dinspre urechi - incepe sa dispara, acesta este un semn de tulburari tiroidiene, fie hipertiroidism (o hiperactivitate a glandei tiroide), fie hipotiroidism (o glanda tiroida subactiva).

Mai exact, sprancenele tind sa se subtieze odata cu varsta, insa, daca este vorba de o afectiune a tiroidei, pierderea parului sprancenelor este selectiva, pe portiuni, la treimea exterioara a lor.

De asemenea, parul cade si in alte zone de pe corp intr-o astfel de situatie, insa in zona sprancenelor este mai usor de observat. Totodata, si incaruntirea timpurie este... mai mult

Luni, 21 Martie 2011, ora 12:13
Alte articole despre: ochi colesterol, urcior care nu trece, ochii, sanatate ochi, probleme ochi, boli ochi

Cum sa previi problemele de vedere
Din ce in ce mai multa lume are probleme de vedere din cauza obiceiurilor cotidiene, precum privitul indelungat la televizor sau la ecranul calculatorului. Din nefericire, nu ne putem debarasa prea usor de aceste lucruri, caci sunt o parte importanta din viata noastra.

Pentru a evita problemele oculare, iti poti schimba modul in care lucrezi sau citesti. De exemplu, atunci cand de citit ceva, ai grija sa stai langa o sursa naturala de lumina, pentru ca cea artificiala iti va obosi ochii. MujerActual te sfatuieste ca este bine sa nu citesti lucruri scrise cu litere foarte mici si sa faci pauze din cand in cand, pentru a-ti odihni ochii. In timpul pauzei, priveste spre un punct mai indepartat si incearca sa nu te concentrezi prea mult. Poti, de asemenea, sa tii ochii inchisi.

Trebuie sa ai grija atunci cand stai in fata ecranului sa fii situat la un unghi de 45 grade fata de acesta, si niciodata ceea ce citesti sa nu fie mai sus decat nivelul ochilor. Evita reflexiile luminii in ecran si nu privi dintr-o parte, ai grija sa ai obiectul atentiei in fata ta.

Poti face si un exercitiu simplu, ce consta in 5 minute de clipire lenta. Inchide si deschide ochii de 5-10 ori, respirand profund in acelasi timp. Astfel, te vei simti mult mai relaxat.

Nu petrece foarte mult timp in fata televizorului. Daca ai o ora libera petrece-o in parc, unde ochii vor beneficia de lumina naturala a soarelui.

Murdaria este un alt factor care imbolnaveste ochii si poate duce la probleme... mai mult

Vineri, 18 Martie 2011, ora 18:37 2 comentarii
Alte articole despre: vedere, vedere sanatoasa, ochi sanatosi, probleme de vedere, conjunctivita, ochi calculator

Femeile care petrec mult timp in fata calculatorului imbatranesc mai repede
Calculatorul este acuzat ca provoaca multe necazuri: dureri musculare, oboseala a ochilor, sindromul canalului carpian, dependenta si chiar probleme obstetrice.

Mai mult, cine petrece prea mult timp in fata calculatorului imbatraneste mai repede si mai ales femeile, arata un articol aparut recent in The Telegraph.

Potrivit dr Michael Prager, specialist britanic in botox, femeile care stau prea mult pe Internet si in fata ecranului prezinta un risc crescut sa faca riduri de leu (ridurile verticale dintre sprancene), gat de curcan (piele cazuta pe gat) si sa treaca printr-o schimbare accentuata a ovalului fetei.

Si nu este decat inceputul. Problema va avea o mai mare amploare la viitoarele generatii, odata ce calculatoarele vor fi peste tot, la locul de munca si acasa, iar copiii vor recurge la ele din cea mai frageda copilarie. Solutia ar fi asezarea unei oglinzi alaturi de ecran, in care cel (sau cea) care sta la calculator sa se uite din cand in cand la cum arata in timp ce lucreaza.

Exista insa si lucruri bune, care ar putea contrabalansa spectrul ridurilor. Potrivit unui studiu realizat recent in 120 de tari, cine foloseste Internetul si retelele sociale este mai fericit, mai ales femeile, chiar si cele cu venituri modeste, care traiesc in tari in curs de dezvoltare.

Navigarea pe Internet le da un sentiment de libertate si de control asupra vietii lor. mai mult

Luni, 11 Octombrie 2010, ora 11:48
Alte articole despre: calculator femei imbatranire

Remedii pentru ochi obositi
Ochii sunt organele prin intermediul carora cunoastem frumusetea, farmecul imaginilor externe, dar in acelasi timp ofera celorlati o imagine foarte completa despre ceea ce se intampla in interiorul nostru.

Insa, din cauza stilului de viata foarte alert, ni se intampla de multe ori sa ne confruntam cu problema cearcanelor sau a ochilor obositi.

Oboseala ochilor este semn de boala oculara si nu se rezolva de la sine pana a doua zi. Cand vederea devine incetosata, cand ochii sunt congestionati si lacrimeaza, cand persista senzatia de nisip in ochi sau chiar cand apar dureri oculare este semn evident ca ochiul are un viciu de refractie necorectat.

Monitorul calculatorului afecteaza vederea astfel ca ochelarii cu lentile antireflex protejeaza ochiul de efectele nocive ale monitorului. Aceste lentile sunt de mare ajutor chiar si persoanelor care nu poarta ochelari pentru corectia unui viciu de refractie.

Iar in prezent exista lentile prevazute cu filtre colorate de protectie recomandate tot celor care stau mult timp in fata calculatorului.

Desi aveti foarte mult de lucru, nu uitati ca pauzele sunt obligatorii pentru protectia oculara. Sunt suficiente cinci minute de relaxare la fiecare ora de lucru.

In cazul in care se instaleaza senzatia de uscaciune a ochiului, putem folosi picaturi speciale care protejeaza corneea pe o durata indelungata de timp.

Masarea ochilor este de asemenea foarte eficienta pentru ochii obositi. Pentru a ne relaxa muschii din... mai mult

Sambata, 21 Februarie 2009, ora 11:53
Alte articole despre: remedii ochi obositi, calculator ochi probleme

Cum va protejati ochii daca stati mult in fata calculatorului
Cei care lucreaza mult timp la computer ar trebui sa poarte lentile speciale care sa-i protejeze de lumina albastra emisa de monitor.

Iritatiile ochilor sau senzatia de nisip in ochi sunt probleme care apar frecvent la persoanele care petrec in jur de opt ore zilnic in fata calculatorului, scrie Evenimentul Zilei.

Ca sa nu va obositi ochii, este bine sa faceti pauze la fiecare ora sau sa purtati ochelari cu lentile speciale.

De asemenea, tineti cont ca lumina de la neon oboseste ochii si folositi o lampa de birou daca trebuie sa cititi ceva.

"Lumina albastra de la monitor este periculoasa pentru ochi. Pot aparea dureri de cap, de ochi, inrosiri ale ochilor sau senzatii de scadere a acuitatii vizuale. De aceea este bine sa folositi filtre office care se fac pe comanda si care sunt recomandate si celor fara dioptrii. Coloratia lentilei este usoara, de 10%- 15% , pe verde, maro sau skylight", explica Claudia Stefan, medic oftalmolog.

Indreptati-va privirea de la computer la fiecare ora si faceti o pauza de cinci minute. "Munca la calculator presupune concentrarea privirii la aceeasi distanta, timp indelungat. Faceti o pauza din cand in cand si uitati-va in departare", va sfatuieste oftalmologul Martin Sussman.

"Atunci cand stam foarte mult la calculator, exista un muschi care se contracta si oboseste. Acesta se relaxeaza daca priviti in departare sau pe geam", completeaza oftalmologul Claudia Stefan.

Stati la 60 cm de monitor

O alta recomandare este... mai mult

Vineri, 20 Februarie 2009, ora 09:46 2 comentarii
Alte articole despre: ochi obisiti calculator, ochi inrositi, filtre optice ochi

Protejeaza-ti ochii cand muncesti la calculator
O zi intreaga in fata unui calculator reprezinta un adevarat calvar pentru ochi. Sa lucrezi cu acest aparat presupune, practic, sa te uiti permanent catre o sursa de lumina.

Ce se intampla cu ochii tai? Incepi sa clipesti mai rar, secretia lacrimala se diminueaza si apare senzatia de uscaciune oculara. In timp, disconfortul vizual creste, iti scade capacitatea de concentrare si resimti o arsura puternica in interiorul ochilor.

Sindromul ochilor uscati

Principala problema cu care se confrunta persoanele care petrec foarte multe ore in fata monitorului unui computer este uscaciunea oculara, denumita medical sindromul ochilor uscati. In mod normal, numarul clipirilor este de 12 pana la 20 de ori pe minut, pentru a permite formarea unui nou film lacrimal, inainte de ruptura celui precedent. Insa, cand lucrezi in fata monitorului, aceasta frecventa scade. Se produce, astfel, evaporarea secretiilor lacrimale si, implicit, uscaciunea oculara.

Din pacate, acesta senzatie este insotita de oboseala accentuata a ochilor, vedere dubla sau tulbure, dureri de cap, de gat sau de umeri.

Controlul oftalmologic, obligatoriu

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci in depistarea problemei este controlul oftalmologic. Este indicat sa mergi la medic inca de la primul simptom pentru a-i spune cu ce problema te confrunti, iar acesta iti va recomanda tratamentul adecvat.

"Daca ai mai putin de 40 de ani si vederea buna, ai nevoie de ochelari de protectie fara dioptrie.

| CrissuCristina a răspuns:

Fiecare dintre cei care lucreaza zilnic in fata calculatorului poate face cunostiinta cu "sindromul computerului". Simptomele sunt incordarea ochilor, vederea incetosata, durerea de cap si ochii uscati.

Specialistii in oftalmologie spun ca utilizarea adecvata a computerului de catre o persoana sanatoasa nu ar trebui sa cauzeze boli ale ochilor. Aceste simptome apar deoarece concentrarea ochilor ore intregi asupra cifrelor si cuvintelor pe un fundal luminat presupune foarte mult efort al muschiului ocular, potrivit E-Sante.

Dupa o zi de munca de opt ore, acest muschi ocular poate fi atat de obosit incat nu-si mai poate indeplini functia. Apar astfel tulburarile de vedere si durerile de cap. Simptomele dispar dupa perioade de odihna.

Cei care lucreaza foarte mult la calculator in timpul saptamanii cunosc asa-zisa "vedere limpede de weekend", cand fac pauza de la computer. Nu trebuie sa se mizeze foarte mult insa pe aceasta revenire a ochiului la normal, cand ne odihnim. Oboseala repetata poate agrava probleme existente sau predispozitii ale ochiului catre boala de care nici nu stim. Ar trebui sa se urmareasca o menajare a vederii, chiar in timpul perioadei de lucru.

Iata cateva sugestii folositoare:

Intrerupeti periodic munca. Luati pauza la fiecare ora, daca stati in fata computerului 6-8 ore zilnic. Faceti altceva, priviti pe fereastra, beti apa sau o cafea, mergeti la toaleta - dar incercati sa va luati ochii de pe ecran macar 5 minute.

De asemenea,... mai mult

Vineri, 03 Februarie 2012, ora 18:49
Alte articole despre: incordare ochi, oboseala ochi, sindrom computer, boli ochi computer, solutii ochi oboseala PC

Cum sa mentii sanatatea ochilor
Ochii sunt niste organe cat se poate de importante, dar si sensibile, putandu-se imbolnavi foarte usor. Fie ca este vorba de oboseala sau diversi factori externi, ei trebuie protejati in permanenta.

Iata cateva lucruri cu care te poti confrunta si cum sa le rezolvi, potrivit Men's Health:

Ochi uscati, rosii

Ochii se usuca atunci cand stai prea mult cu privirea in calculator sau urci la mare altitudine. Poti folosi solutii speciale care sa inlocuiasca lacrimile adevarate. Ai grija, insa, caci odata ce folosesti picaturile o data, va trebui sa le mai repeti daca vrei sa beneficiezi de efectul lor timp indelungat, dupa cum sfatuieste optometristul Kent Daum, de la Universitatea din Alabama.

Vedere proasta

Fie ca este provocata de stres sau oboseala, aceasta afecteaza foarte multe persoane, din cauza ca muschii oculari nu se mai concentreaza asa cum ar trebui. Exerseaza pentru a-i tine in forma maxima. Poti incerca sa te uiti la varful degetului, foarte aproape de fata si apoi sa-ti fixezi un punct mai indepartat si sa muti privirea dintr-un loc in altul.

Alt exercitiu este sa iti fixezi un punct in departare la care sa te uiti si in acelasi timp sa incerci sa iti folosesti cat mai mult vederea periferica, observand ce este in jur fara sa renunti la tinta principala.

Reflexe incetinite

Inseamna ca te confrunti cu un creier obosit sau lipsit de antrenament. Incearca sa scrii cate un numar pe cate o minge de tenis si un prieten sa ti le arunce, tu... mai mult

Duminica, 20 Noiembrie 2011, ora 13:13 1 comentariu
Alte articole despre: ochi sanatate, ochi sfaturi sanatate, ochi ingrijire, vedere buna sfaturi

3 moduri in care tehnologia moderna iti afecteaza vederea
Fie ca este vorba de munca sau distractie, multi oameni petrec ore in sir in fata unui ecran, fie ca este de televizor, computer sau telefon.

Desi nu exista cercetari clare care sa arate ca tehnologia iti provoaca probleme grave si definitive de vedere, aceasta sigur nu este buna pentru ochii tai, dupa cum afirma dr. oftalmolog Richard Shugarman, pentru My Health News Daily .

Multa lume merge la oftalmolog si se plange ca simte discomfort in zona ochilor, crezand ca e vorba despre probleme de vedere, fara sa-si dea seama ca acesta este rezultatul propriilor actiuni. Iata cateva moduri in care ochii tai pot reactiona negativ:

Dureri de cap din cauza tensiunii marite

Cititul prelungit pe ecranul alb al computerului poate provoca spasme musculare si ale tamplelor, ceea ce duce la migrene, uneori destul de severe. De aceea unele site-uri de citit carti online au un fundal gri, pentru a fi mai prietenos cu ochii.

"Daca trebuie neaparat sa citesti online nu folosi un fundal alb, ci unul negru sau gri", recomanda Shugarman.

Ochi uscati

Cand privesti la ceva in departare, vei clipi automat de un anumit numar de ori. Atunci cand privesti mai aproape, vei clipi mai rar, ceea ce va face ca ochii tai sa se usuce.

Din acest motiv nu este bine sa stai foarte aproape de ecran, caci poti resimti usturimi ale ochilor, inrosire si apoi poti avea de-a face cu o lacrimare necontrolata.

Incordare a ochilor

Pupilele se micsoreaza atunci cand te concentrezi asupra... mai mult

Joi, 07 Aprilie 2011, ora 23:03 1 comentariu
Alte articole despre: ochi uscati, vedere, tehnologie ochi, televizor sanatate, ochi calculator, ochi computer

Ce pot spune ochii despre sanatatea ta
Ochii nu numai ca sunt "oglinda sufletului", dar pot da si indicii despre starea de sanatate a cuiva - despre colesterol, boli de ficat sau diabet spre exemplu.

"Ochii sunt singura fereastra catre sanatate. Sunt singurul loc din corp unde putem privi, fara o interventie chirurgicala, si vedea vene, artere si nervi", declara oftalmologul Andrew Iwach, purtator de cuvant al Academiei Americane de Oftalmologie. Iar transparenta ochilor explica de ce boli comune ale acestora, cum ar fi glaucomul, cataracta, degenerescenta maculara, pot fi depistate din timp cu examinari oftalmologice regulate.

Potrivit Caring.com, iata cateva probleme de sanatate pe care le pot indica ochii.

1. Sprancene care dispar

Tiroida este o glanda mica, dar esentiala, care ajuta la reglarea metabolismului, iar hormonii tiroidieni se numara printre cei mai importanti in producerea parului. Daca treimea exterioara a sprancenelor - partea dinspre urechi - incepe sa dispara, acesta este un semn de tulburari tiroidiene, fie hipertiroidism (o hiperactivitate a glandei tiroide), fie hipotiroidism (o glanda tiroida subactiva).

Mai exact, sprancenele tind sa se subtieze odata cu varsta, insa, daca este vorba de o afectiune a tiroidei, pierderea parului sprancenelor este selectiva, pe portiuni, la treimea exterioara a lor.

De asemenea, parul cade si in alte zone de pe corp intr-o astfel de situatie, insa in zona sprancenelor este mai usor de observat. Totodata, si incaruntirea timpurie este... mai mult

Luni, 21 Martie 2011, ora 12:13
Alte articole despre: ochi colesterol, urcior care nu trece, ochii, sanatate ochi, probleme ochi, boli ochi

Cum sa previi problemele de vedere
Din ce in ce mai multa lume are probleme de vedere din cauza obiceiurilor cotidiene, precum privitul indelungat la televizor sau la ecranul calculatorului. Din nefericire, nu ne putem debarasa prea usor de aceste lucruri, caci sunt o parte importanta din viata noastra.

Pentru a evita problemele oculare, iti poti schimba modul in care lucrezi sau citesti. De exemplu, atunci cand de citit ceva, ai grija sa stai langa o sursa naturala de lumina, pentru ca cea artificiala iti va obosi ochii. MujerActual te sfatuieste ca este bine sa nu citesti lucruri scrise cu litere foarte mici si sa faci pauze din cand in cand, pentru a-ti odihni ochii. In timpul pauzei, priveste spre un punct mai indepartat si incearca sa nu te concentrezi prea mult. Poti, de asemenea, sa tii ochii inchisi.

Trebuie sa ai grija atunci cand stai in fata ecranului sa fii situat la un unghi de 45 grade fata de acesta, si niciodata ceea ce citesti sa nu fie mai sus decat nivelul ochilor. Evita reflexiile luminii in ecran si nu privi dintr-o parte, ai grija sa ai obiectul atentiei in fata ta.

Poti face si un exercitiu simplu, ce consta in 5 minute de clipire lenta. Inchide si deschide ochii de 5-10 ori, respirand profund in acelasi timp. Astfel, te vei simti mult mai relaxat.

Nu petrece foarte mult timp in fata televizorului. Daca ai o ora libera petrece-o in parc, unde ochii vor beneficia de lumina naturala a soarelui.

Murdaria este un alt factor care imbolnaveste ochii si poate duce la probleme... mai mult

Vineri, 18 Martie 2011, ora 18:37 2 comentarii
Alte articole despre: vedere, vedere sanatoasa, ochi sanatosi, probleme de vedere, conjunctivita, ochi calculator

Femeile care petrec mult timp in fata calculatorului imbatranesc mai repede
Calculatorul este acuzat ca provoaca multe necazuri: dureri musculare, oboseala a ochilor, sindromul canalului carpian, dependenta si chiar probleme obstetrice.

Mai mult, cine petrece prea mult timp in fata calculatorului imbatraneste mai repede si mai ales femeile, arata un articol aparut recent in The Telegraph.

Potrivit dr Michael Prager, specialist britanic in botox, femeile care stau prea mult pe Internet si in fata ecranului prezinta un risc crescut sa faca riduri de leu (ridurile verticale dintre sprancene), gat de curcan (piele cazuta pe gat) si sa treaca printr-o schimbare accentuata a ovalului fetei.

Si nu este decat inceputul. Problema va avea o mai mare amploare la viitoarele generatii, odata ce calculatoarele vor fi peste tot, la locul de munca si acasa, iar copiii vor recurge la ele din cea mai frageda copilarie. Solutia ar fi asezarea unei oglinzi alaturi de ecran, in care cel (sau cea) care sta la calculator sa se uite din cand in cand la cum arata in timp ce lucreaza.

Exista insa si lucruri bune, care ar putea contrabalansa spectrul ridurilor. Potrivit unui studiu realizat recent in 120 de tari, cine foloseste Internetul si retelele sociale este mai fericit, mai ales femeile, chiar si cele cu venituri modeste, care traiesc in tari in curs de dezvoltare.

Navigarea pe Internet le da un sentiment de libertate si de control asupra vietii lor. mai mult

Luni, 11 Octombrie 2010, ora 11:48
Alte articole despre: calculator femei imbatranire

Remedii pentru ochi obositi
Ochii sunt organele prin intermediul carora cunoastem frumusetea, farmecul imaginilor externe, dar in acelasi timp ofera celorlati o imagine foarte completa despre ceea ce se intampla in interiorul nostru.

Insa, din cauza stilului de viata foarte alert, ni se intampla de multe ori sa ne confruntam cu problema cearcanelor sau a ochilor obositi.

Oboseala ochilor este semn de boala oculara si nu se rezolva de la sine pana a doua zi. Cand vederea devine incetosata, cand ochii sunt congestionati si lacrimeaza, cand persista senzatia de nisip in ochi sau chiar cand apar dureri oculare este semn evident ca ochiul are un viciu de refractie necorectat.

Monitorul calculatorului afecteaza vederea astfel ca ochelarii cu lentile antireflex protejeaza ochiul de efectele nocive ale monitorului. Aceste lentile sunt de mare ajutor chiar si persoanelor care nu poarta ochelari pentru corectia unui viciu de refractie.

Iar in prezent exista lentile prevazute cu filtre colorate de protectie recomandate tot celor care stau mult timp in fata calculatorului.

Desi aveti foarte mult de lucru, nu uitati ca pauzele sunt obligatorii pentru protectia oculara. Sunt suficiente cinci minute de relaxare la fiecare ora de lucru.

In cazul in care se instaleaza senzatia de uscaciune a ochiului, putem folosi picaturi speciale care protejeaza corneea pe o durata indelungata de timp.

Masarea ochilor este de asemenea foarte eficienta pentru ochii obositi. Pentru a ne relaxa muschii din... mai mult

Sambata, 21 Februarie 2009, ora 11:53
Alte articole despre: remedii ochi obositi, calculator ochi probleme

Cum va protejati ochii daca stati mult in fata calculatorului
Cei care lucreaza mult timp la computer ar trebui sa poarte lentile speciale care sa-i protejeze de lumina albastra emisa de monitor.

Iritatiile ochilor sau senzatia de nisip in ochi sunt probleme care apar frecvent la persoanele care petrec in jur de opt ore zilnic in fata calculatorului, scrie Evenimentul Zilei.

Ca sa nu va obositi ochii, este bine sa faceti pauze la fiecare ora sau sa purtati ochelari cu lentile speciale.

De asemenea, tineti cont ca lumina de la neon oboseste ochii si folositi o lampa de birou daca trebuie sa cititi ceva.

"Lumina albastra de la monitor este periculoasa pentru ochi. Pot aparea dureri de cap, de ochi, inrosiri ale ochilor sau senzatii de scadere a acuitatii vizuale. De aceea este bine sa folositi filtre office care se fac pe comanda si care sunt recomandate si celor fara dioptrii. Coloratia lentilei este usoara, de 10%- 15% , pe verde, maro sau skylight", explica Claudia Stefan, medic oftalmolog.

Indreptati-va privirea de la computer la fiecare ora si faceti o pauza de cinci minute. "Munca la calculator presupune concentrarea privirii la aceeasi distanta, timp indelungat. Faceti o pauza din cand in cand si uitati-va in departare", va sfatuieste oftalmologul Martin Sussman.

"Atunci cand stam foarte mult la calculator, exista un muschi care se contracta si oboseste. Acesta se relaxeaza daca priviti in departare sau pe geam", completeaza oftalmologul Claudia Stefan.

Stati la 60 cm de monitor

O alta recomandare este... mai mult

Vineri, 20 Februarie 2009, ora 09:46 2 comentarii
Alte articole despre: ochi obisiti calculator, ochi inrositi, filtre optice ochi

Protejeaza-ti ochii cand muncesti la calculator
O zi intreaga in fata unui calculator reprezinta un adevarat calvar pentru ochi. Sa lucrezi cu acest aparat presupune, practic, sa te uiti permanent catre o sursa de lumina.

Ce se intampla cu ochii tai? Incepi sa clipesti mai rar, secretia lacrimala se diminueaza si apare senzatia de uscaciune oculara. In timp, disconfortul vizual creste, iti scade capacitatea de concentrare si resimti o arsura puternica in interiorul ochilor.

Sindromul ochilor uscati

Principala problema cu care se confrunta persoanele care petrec foarte multe ore in fata monitorului unui computer este uscaciunea oculara, denumita medical sindromul ochilor uscati. In mod normal, numarul clipirilor este de 12 pana la 20 de ori pe minut, pentru a permite formarea unui nou film lacrimal, inainte de ruptura celui precedent. Insa, cand lucrezi in fata monitorului, aceasta frecventa scade. Se produce, astfel, evaporarea secretiilor lacrimale si, implicit, uscaciunea oculara.

Din pacate, acesta senzatie este insotita de oboseala accentuata a ochilor, vedere dubla sau tulbure, dureri de cap, de gat sau de umeri.

Controlul oftalmologic, obligatoriu

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci in depistarea problemei este controlul oftalmologic. Este indicat sa mergi la medic inca de la primul simptom pentru a-i spune cu ce problema te confrunti, iar acesta iti va recomanda tratamentul adecvat.

"Daca ai mai putin de 40 de ani si vederea buna, ai nevoie de ochelari de protectie fara dioptrie.Incearca sa iti limitezi timpul petrecut la PC.Eu stau mai mult de 4 ore la PC pe zi si nu am nicio problema cu ochii.

| sabin89 a răspuns (pentru CrissuCristina):

Bai frate, nu mai scrieti cearshafuri asa de lungi.

| boogdan91 a răspuns (pentru CrissuCristina):

Ma, nu era nevoie sa dai copy-paste la tot articolul. TPU e pentru impartasit pareri, a celor care poate au trecut prin situatii asemanatoare. Omul a pus intrebarea aici pentru ca nu e multumit de ce a gasit pe google, nu era nevoie sa dai copy-paste.
@Depinde man de fiecare, unii au probleme cu vederea fara sa petreaca nici 10minute pe zi in fata calculatorului/televizorului in timp ce altii nu. Eu de ani buni petrec intre 5 si 10 ore pe zi in fata calculatorului si vad foarte bine.

| CrissuCristina a răspuns (pentru sabin89):

De ce? O...ti-e sila sa citesti!

| CrissuCristina a răspuns (pentru boogdan91):

Sa-ti fie in bafta.Sa ramai cu vederea buna, din partea mea.Fac ce vreau, dau copy-paste pana ma plictisesc.

| Liviucu a răspuns (pentru CrissuCristina):

ChrissDulchik folosirea copy/paste excesiva in postari contravine regulilor site-ului.

| boogdan91 a răspuns (pentru CrissuCristina):

Ok. Atunci o sa ai report.

| CrissuCristina a răspuns (pentru boogdan91):

Daca zici tu!

| CrissuCristina a răspuns (pentru Liviucu):

Macar tu spui frumos nu esti ca celalalt.Dar nu am nevoie de sfaturi. Multumesc oricum!

| Liviucu a răspuns (pentru CrissuCristina):

Eh. Oricum sunt adminii care nu stau degeaba si vizualizeaza totul. Nu am de ce sa ti-o zic altfel, pana la urma ceea ce scriem aici ne si reprezinta nu? Taranii nu au ce cauta pe TPU.ro!

| CrissuCristina a răspuns (pentru Liviucu):

Ma bucur ca recunosti ca esti taran!

| Liviucu a răspuns (pentru CrissuCristina):

Si noi ne bucuram ca nu te-ai pus pe tine la avatar, lesinam cu totii. Ideea era alta dar va trebui sa mai cresti sa intelegi ce-ti spun cei mai mari ca tine. Sanatate.

| CrissuCristina a răspuns (pentru Liviucu):

Sigur sunt mai frumoasa ca tine! Sanatate si tie!

| CrissuCristina a răspuns (pentru CrissuCristina):

Daca in poza de la avatar esti tu iti garantez ca sunt mai frumoasa ca tine!

| valentingb a răspuns:

Depinde de ecran. cele cu tub iti strica vederea, cele lcd te fac sa te doara capul, led- te doare capul dar mai putin, amoled, oled-sunt sigure. bineinteles, daca stai aproape si imaginile curg(jocuri, filme) te doare capul indiferent ce tip este.
nu e recomandat sa stai asa mult, si bineinteles nu zilnic, plus ca trebuie sa iei 10 minute pauza la fiecare 2 ore de privit.

| Liviucu a răspuns:

Eu stau minim 16 zilnic si nu am nimic. Depinde de organism cat mai ales de dieta. Axeaza-te mult pe morcovi naturali. Au multa vitamina A - cea care e primordiala si mult prea benefica pentru ochisori... happy

| Diabl0 a răspuns:

Nu, dar daca stai foarte aproape de monitor iti vor lacrima ochii. Eu stau in fiecare zi peste 12 ore fara sa fac nimic altceva, si fac asta de ani, si nu am nici o problema cu ochii.

| ANAHsneaman a răspuns:

Asa se zice ca daca stai mult la tv si la calculator iti strici vederea eu cel puti 2 ore maxim pe zi fiindca au inceput sa ma doara ochii si sa-mi lacrimeze te sfatuiesc sa nu stai prea mult la tv sau calculator nu vreau sa patesti ce am patit eu big grin

| 8paulica a răspuns:

Nu... daca ai o mica problema, aproape nesemnificativa cu ochii, s-ar putea sa vezi ecranul dupa o perioada mai ciudat ( in ceata, de exemplu ). Daca ai vreo problema cu ochii, oricat de mica ar fi, du-te la control sa o remediezi. Daca nu ai probleme si te doare putin capul dupa vreo 5 ore ce ai stat la calculator e normal. happy

| Nidalap a răspuns:

Depinde, daca ai stat mai multe zile 2 sau 3 ore nu se intampla nimic si daca ai stat cate o ora pe zi atunci e posibil sa-ti strici vederea