| Safire17 a întrebat:

Daca te duci la un laborator pentru niste analize de sange, de unde iti poate recolta, in afara de metoda obisnuita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din orice venă abordabilă, de preferat este cea de la plica cotului.
Pa, pa.

| Corina a răspuns:

Mie, cand am fost la un laborator de analize si nu mi-au gasit vene la incheietura mainii, mi-au recoltat dintr-o vena situata mai jos, pe partea dorsala a mainii. Este destul de dureros locul respectiv, mai ales daca asistenta nu e foarte priceputa. Un alt loc de recoltare, pentru analiza numita hemoleucograma, este varful degetului sau lobul urechii. Aceasta analiza necesita doar o picatura de sange. Uite aici ai mai multe detalii in ce priveste recoltarea sangelui:
http://www.ilaborator.ro/ThAn/Recoltarea%20sangelui%20venos016.html

| micurutza2005 a răspuns:

Se poate recolta din mai multe locuri dar cele mai frecvente sunt cele din plica cotului, si din deget, depinde de cantitatea de sange ca daca e mai mult de recoltat trebuie o vena mai groasa mai buna mai rezistenta, orice vena buna de abordat se poate recolta, la bebelusi si din cele din cap, sau picior, etc.

| Justmed a răspuns:

Depinde de cantitate! Se poate si din picior si din mana si din deget ..acuma depinde pentru ce ai nevoie

| 23partyboy a răspuns:

Depinde de analiza, la unele se ia din capilare din pulpa degetului(det grup gang, glicemia ) insa cel mai uzual loc de recoltat sunt venele din plica cotului(hemograme, biochimii etc)

| NuCa20 a răspuns:

Dintr-o alta vena?

| pisicamoarta a răspuns:

Mie imi plac caprele.