| MrFunky2 a întrebat:

Daca te masturbezi excesiv poți sa ramai impotent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ce inseamna excesiv? Odata pe zi/la 2 zile este chiar indicat in cazul in care nu ai activitati sexuale.

| Donsavas a răspuns:

Nu ramai impotent definitiv,poate doar temporar, dar asta in cazuri extreme. Eu zic sa renunti la obiceiul de a te masturba frecvent, deoarece in urma ejacularii se pierd nutrienti esentiali de care corpul tau are nevoie. Tu cedezi nutrientii pentru conceperea unui copil, teoretic, ca practic tu te folosesti de actiunea asta pentru a-ti provoca o placere de vreo 5 minute dupa care tot tu ramai in pierdere. Sperma contine diverse vitamine si minerale(acestea nefiind sintetizate de organism, ci luate din exterior) cat si hormoni de care poti avea nevoie. Unii ar spune ca este indicat sa te masturbezi de 2-3 ori pe SAPTAMANA. Eu zic ca e ok si o data sau de doua ori pe LUNA pentru a nu-ti invata creierul prost(sa nu devii dependent si tolerant) si pentru a nu pierde ''combustibilul''.

| Superior a răspuns:

Pierzi din vitamine,devii mai obosit,te agiti usor, senzatii de slabiciuni. Aceste lucruri sunt prezente chiar de la prima masturbaare. Nu e sanatoasa. De ce? Masturbarea pe langa ca lasa corpul fara vitamine, mai si face corpul sa recreeze sperma din propriile vitamine existente. Deci : pierdere vitamine + inlocuire vitamine + creearea de noi vitamine. E ca si cum esti muncitor, seful iti bubuie casa care ai facut-o si trebuie sa iei si materiale noi, dar si sa muncesti la ea. Deci supui corpul la o pierdere si 2 eforturi destul de mari in schimbul unei placeri de 2 minute. Si scade fertilitatea, cand o sa vrei sa *** o fata vei ejacula in doua secunde, nici macar nu-ti vei introduce scula, vei avea probleme cu erectia, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin e? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de m. mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Cum a scris corbulalbrosu (care e medic), "Ceea ce ai auzit in legatura cu posibilitatea de a deveni infertil din cauza masturbarii practicate de tine, reprezinta o parere sau o presupunere complet gresita fiindca este o conceptie complet eronata a unor agarici prosti, retardati, inculti etc. etc. Te poti masturba in continuare fara nicio teama sau retinere mai ales daca o vei practica moderat, fara excese. Multa sanatate!"

| Catalin77945 a răspuns:

Nu.dar iti reduci cu pana la 50% fertilitatea.

| BotezanDaniel a răspuns:

Nu conteaza, ca tot in iad ajungi, daca nu te apropii de Sacramentul pocaintei! Multa sanatate! big grin

| KronstadtResurrection a răspuns:

Risti doar sa ramai singur toata viata, plus o durere teribila in bratul motor. big grin

| ALittleDeath a răspuns:

Poti sa ramai fara el

| WaterDrop a răspuns (pentru ALittleDeath):

Sau fara ea! Stiu cazuri in care s-a intamplat asta >.>

| ALittleDeath a răspuns (pentru WaterDrop):

Wowrolling on the floor

| Li200La a răspuns:

Nu.nu vei păți nimic poți s o faci pana mâine