| anonim_4396 a întrebat:

Dacă tusesc de vreo 2 saptamani, e normal sa ma doara in piept? Daca imi amorteste piciorul drept la un anumit timp poate fi de la inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 6Radu5 a răspuns:

La 16 ani nu prea e normal sa ai probleme cu amorteala in corp, tusea si durerea in piept o inteleg, poate ai fost la fotbal ai transpirat si ai facut o aprindere de plamani. Posibil sa fie si Covid, dar daca ai tuse 2 saptamani cam greu de crezut.Ia ceva pastile sa-ti treaca febra, incerci sa dormi si maine fa o vizita la medicul de familie.De ametit ametesti?

9 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Mergi la medic pentru o radiografie: tusea, febra, durerile de spate, în față, brațele sunt semne de luat în seamă la o aprindere de plămâni! Nu sta fiindcă nu trece ușor și trebuie luat antibiotic! Tusea este seacă sau expectorantă? Transpiri? Frisoane? Numai bine!

| 6Radu5 a răspuns:

Salut,urata situatie ai,cel mai bine mergi la doctor pana nu e prea tarziu. Tusitul poate fi o mica aprindere de plamani dar amorteala in picioare,brate si spate e semn de problema mare care tine de neurologie,bine,asa fara o examinare nu poate nimeni sa-ti zica ce ai. Poti sa mergi si acum la urgente daca nu te simti bine, iti face un control si macar mergi acasa mai impacat, te tratezi si din timp, decat sa tot amani de frica mai bine rezolvi acum, sa nu refreti in viitor.
Multa sanatate!

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru 6Radu5):

Acm am si febra 37, 5 si nu mi anorteste in sensu sa nu mai pot sa misc, am doar furnicaturi. Zilele astea nu am dormit mult, am dormit vreo 6-7 ore si azi am jucat si fotbal

| 6Radu5 a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

Ce varsta ai?
Poate ceva forma de Covid, doar la asta ma gandesc cu aceste simptome.

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru 6Radu5):

Mi a trecut febra, nu amețesc. Mai am si probleme cu anxietate si acum 3 zile am dormit o ora. Ma gandesc ca ar fi de la oboseala dar nu stiu. Azi la fotbal am putut sa joc foarte bine fara probleme decat ca oboseam destul de repede

| 6Radu5 a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

Daca nu ametesti inseamna ca amorteala nu are legatura cu coloana,dar daca zici ca obosesti repede e probabil sa fie de la inima.Te stresezi prea mult si iti fortezi inima,ia o pauza de la fotbal,scoala nu te incurca pana ce se termina greva, vorbeste cu un medic si neaparat fa-ti un program de somn. Odihna e foarte importanta, dormi noaptea si ziua esti breaz, asa iti poti rezolva si o parte din anxietate, cu odihna.Probabil ca de la anxietate ti se trage, iti trage tot organismul in jos, mai ales daca nu dormi.

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru 6Radu5):

Mi s-a dat magne b6 la doctor

| 6Radu5 a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

La 16 ani nu prea e normal sa ai probleme cu amorteala in corp, tusea si durerea in piept o inteleg, poate ai fost la fotbal ai transpirat si ai facut o aprindere de plamani. Posibil sa fie si Covid, dar daca ai tuse 2 saptamani cam greu de crezut.Ia ceva pastile sa-ti treaca febra, incerci sa dormi si maine fa o vizita la medicul de familie.De ametit ametesti?

| Aaaafhshabgy a răspuns:

Vreaus sa precizez si ca am dureri de spate de la gat pana pe la mijloc si in brate