| matrix100 a întrebat:

Daca un om este privat de somn devine labil psihic? Unii dintre voi poate vor spune ca apar halucinatii, etc, binenteles orice informatii suplimentare sunt binevenite dar sa ne axam si pe intrebare propriu zis. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Halucinaţiile ţin de instbilitatea psihicului
pe de altă parte vezi aici;
https://adevarul.ro/......index.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp?
Eu am insomnie cronica de cativa ani si ma afecteaza enorm. Dar inca nu sunt labila laughing.

| George1337 a răspuns:

Cel mai mult am stat treaz 48-55 de ore, asta intr-un mediu de petrecere si distractie. Am baut doar bauturi alcoolice in acel interval de timp de +doua zile, deci nu pot spune ca am consumat energizante si cafeina pentru a ma tine treaz, ci din contra, alcoolul te moleseste si la un moment simti nevoia de a dormii, dar eu n-am facut-o fiind intr-o petrecere continua.
Prima noapte mi s-a facut somn pe la ora doua, eram obosit, dar m-am opus senzatiei de somn si oboseala zicandu-mi ca voi dormi cateva ore incepand cu ora 5 dimineata. La ora 5 nu mai aveam nevoie de somn, ma simteam de parca as fi dormit deja, chiar daca toata noaptea am inotat, dansat si alte lucruri care puteam sa ma doboare cu oboseala. In urmatoarea zi cand faceam deja 24 de ore fara somn incepeam sa am halucinatii care se intamplau pe langa raza vizuala a ochilor, ceea ce ma erona deoarece intorceam capul sa vad ceea ce mi se parea ca vad. Mi se facea forte foame, la pranz am mancat trei pizze si o shaorma iar la cina undeva la un kilogram de bacon cu sase oua prajite, deci simteam o foamete enorma care a incetat abia la ora 12 seara cand, probabil corpul meu stia acea ora ca ora la care trebuie sa dorm, dar eu n-am dormit. In a doua noapte nu imi mai era foame, doar beam, dar aveam dificultati in a-mi aminti unele lucruri si a face unele lucruri (dar acestea pot fi doar efecte ale betiei). Halucinatiile erau tot mai mari iar asta sunt sigur ca nu de la alcool pentru ca nu am mai avut halucinatii atat de puternice pana atunci. Dimineata ma durea capul iar prietena mea mi-a spus ca aveam culoarea ochilor de un albastru deschis, eu am ochii verzi iar acestia isi schimba in unele momente culoarea, din verde deschis la verde inchis si alte noante apropiate, am observat ca vremea este principal vinovata de acest efect, dar niciodata nu s-a intamplat sa mi se faca albastrii atat de deschisi, prietena mea mi-a facut poza la ochi placandu-i foarte mult si am vazut poza dupa ceva timp si eram uimit de cularea ochilor, aveam si putin rosu pe langa ei, dar acelea sunt ori din cauza lipsei de somn ori din cauza alcoolului, sau din ambele motive. Pe la ora 12 la amiaza am facut doua zile intregi fara somn iar eu mai pe seara, dupa ce am mers cu prietena mea intr-un dormitor, am adormit intr-un sfarsit fiind foarte obosit si beat, m-am gandit ca nu este chiar atat de sanatos sa stau treaz inca o zi, asa ca am dormit vreo 4 ore apoi m-am distrat la acea petrecere pana dimineata cand iarasi am dormit cateva ore. Dar mi-a luat o saptamana pana mi s-a reacomodat sistemul si am putut sa adorm la ora veche de somn.
Sper ca povestindu-mi experienta te-am ajutat.

| MiraTimiriazevskaia a răspuns:

Din cate stiu eu privarea de somn a fost folosita ca o metoda de tortura pentru obtinerea de informatii de la prizonieri. Desigur ca pot aparea halucinatii, dureri de cap si chiar anumite schimbari ale functiilor biologice. Privarea prea indelungata de somn poate lasa sechele. Probabil ca dupa o privare de somn prea lunga, fortata, persoana respectiva lesina. Nu m-am documentat foarte mult legat de subiect dar cred ca este corect ceea ce am spus