| matrix100 a întrebat:

Telefoanele care au busola ca sa functioneze busola trebuie sa fie conectat la internet sau functioneaza fara a fi nevoie de internet? Orice informatii suplimentare referitor la intrebare sunt binevenite. Funda

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

Busola la un smartphone reprezinta un senzor, care in ultima vreme este scos, si inlocuit de performantele celorlalti senzori posibili.
Internet iti trebuie doar pentru a descarca o aplicatie tip busola.Atentie,busola de pe smartphone nu este intotdeauna foarte precisa si nu este recomandata folosirea ei pe domeniu profeional(asta spun termenii si conditiile vazute de mine la astfel de aplicatii).
Si desigur, aceasta busola virtuala nu se va fixa repede ca una reala cu toate ca merge cam pe accelasi principiu. Sper ca te-am lamurit. Fundita?

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

Functioneaza fara internet, iti iei o aplicatie din market care sa foloseasca busola.