| MahimaPizza a întrebat:

De 2 saptamani am o tuse urata, iar inainte sa spuneti ca e de la vreme sau ca nu ma imbrac sau ce va mai trece prin cap... tusea am luat-o de la 10 persoane care tuseau in clasa mea)acum ei sunt bine dar am luat eu tusea si e mai rau).La inceput era doar tuse productiva( am luat un mucosolvant dar prea au fost rezultate), apoi am inceput sa am nasul infundat si sa tusesc iar intr-o noapte am tusit atat de tare ca am vomitat, dupa nu am avut pofta de mancare si chiar vomitam si de 2 ori pe zi,am mers la consultatie si mi-a prescris mai multe medicamente (Brufen,Eurespar(l),Dasselta si Augumentin). Acea doctorita a spus ca dupa tuse credea ca am bronsita dar a zis ca e doar o tuse ( sper ), momentan tusesc foarte rar dar atunci cand o fac e ori productiva ori raman fara aer si nu pot respira deloc, nici pe nari si nici pe gura.De exemplu chiar noaptea trecuta m-am trezit in mijlocul noptii sa tusesc si nu am putut sa respir, am incercat pe nas ( dar era dintr-o data infundat), am incercat pe gura ( dar parca aveam anibii un dop in gat) asa ca a trebuit sa lovesc in pereti sa vina mama sa ma ajute, a deschis usa si am mers la baie.Ideea e ca nu e prima oara cand nu pot respira si poate sa fie si mai grav, m-am gandit la astm dar nu sunt sigura. Oare este doar o tuse? Ma gandesc sa mergem la urgente in weekend. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ti-a dat antibiotic dupa ureche. Bronsita este in 90% din cazuri o viroza, antibioticul este pentru bacterii. De la asa un doctor te mai poti alege si cu vreo candidoza.
Citeste si aici:
http://www.csid.ro/......-11688316/
O sa iti treaca, dar mai dureaza inca o saptamana, poate chiar doua.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La ce cirpaci ai fost tu? Dupa tuse CREDE ca ai bronsita si te indoapa cu rahaturi?

| GabrielXD354 a răspuns:

In cazul astmului, tusea este seaca.Incearca sa ajungi la un medic pentru o radiografie toracica CAT MAI REPEDE! Mai ai cumva si alte simptome cum ar fi:oboseala,transpiratii nocturne, febra, scadere in greutate, pierderea poftei de mancare? Oricum ar fi, tot trebuie sa faci radiografia aia neaparat!

| MahimaPizza explică:

Uh....am gresit la inceput.Nu prea au fost rezultate*