| anonim_4396 a întrebat:

De când mă știu nu am poftă de mâncare,în special de ouă, la care îmi e greață.Ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai văzut vreodată cum mănâncă un copil mic, imediat după ce a fost înțărcat? Doar ce îi place. Ce te împidecă să faci la fel? Îți bagă cineva mâncarea pe gât?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Maicămea,că dacă nu, face urât, mai ales în perioada asta în care bunica (mama ei)e internată la spital, și azi a fost ziua ei de naștere, a făcut 88 de ani, și nu am putut să îi zicem,, La mulți ani", iar doctorii au spus că nu prea are șanse.Mda

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă face urât, ce? Ai mai văzut cal dus la apă, care să bea cu forța?
Tu ai gură să spui, nu.

| Celcestietot a răspuns:

Daca esti in depresie, bineinteles ca nu ai pofta de mancare.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Sunt într-o oarecare depresie, dar asta pornește de la vreo 7 ani (că n-am poftă)

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea să vorbești cu un medic. Știu sigur că există niste pastile care îți redau pofta de mâncare, așa că nu ar fi rău să încerci, dacă altfel nu se poate, serioswinking!

| Frank51 a răspuns:

Sa mergi la un nutritionist care iti va da niste sfaturi coerente, si evident sa asculti sfaturile lui.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Mno,și ce ar zice

| Dismally a răspuns:

Eviti ouale si mananci altceva, un produs care iti face placere.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pofta de mancare pleaca de la creier la fel ca si celelalte pofte: sex, bataie, inselat, escrocherii etc. trebuie sa mergi la un medic sa iti faca niste radiografi la cap si stomac probabil ca stomacul tau s-a micsorat de aceea nu poti sa ei in greutate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laptele degresat, fructele, nucile și exercițiile fizice stimulează pofta de mâncare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scârbos,poate fructele, exercițiile și nucile, dar laptele degresat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să postezi întrebări pe TPU. Îți trece greața.

| Anjaa a răspuns:

Corpul tau stie mai bine decat tine de cat si ce ai nevoie.
Daca iti e greata de oua nu manca, sunt atatea surse de proteine.
Incearca sa iti faci un peogram de masa si sa il respecti, asttfel iti vei obisnui corpul sa primească mancare la o anumita ora si dupa un timp vei vedea ca iti va cere singur. Daca iti va fi foame e imposibil sa nu iti fie si pofta laughing