| RoxAnana a întrebat:

De cateva zile am o problema cu ochii.ma doare ochiul stang si imi si lacrimeaza si cateodata vad intetosat. de la ce mi se intampla? ce sa fac? (in afara sa merg la doctor ca asta stiu si eu)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonul a răspuns:

Probabil ai glaucom sau cataracta, imi pare rau ca-ti spun asta... e timpul sa mergi la doctor sad

4 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Acum cativa ani si la mine era asemanator. numai ca eu nu vedeam clar la distanta de la un metru+.
Aveam miopie. Prima data cand am fost la doctor m-a pus sa port ochelari 1 an doar la tv/pc/cand scriu/citesc. Normal ca fiind copil n-am inteles si nu i-am purtat. Dupa un an am fost iar la doctor si m-am pricopsit cu ochelari care trebuie sa-i port permanent pana la 18 ani, daca nu ii port tot timpul->operatie.
La tine un inceput de boala acum. si mai bine ar fi sa te duci sa iei ochelarii odata (daca e nevoie) si sa nu faci ce-am facut eu. sa ii porti daca e nevoiestraight face
Deocamdata sa nu te speri din cauza ochiului.straight face Se intampla la multa lume, dar se rezolva happy

| etudor a răspuns:

Pentru un prim pas gaseste o mamica ce alapteaza si roag-o sa-ti mulga un jet de lapte dela sanul ei. Daca nu te linisteste, mergi urgent la medic. Poate fi i conjuctivita sau cataracta, sau altceva...NU TE JUCA CU ASEMENEA CAZ!

| ramona_4785 a răspuns:

Poate fi conjuctivita am patit si eu, daca ai vederea mai slaba, daca ai senzatie de nisip in ochi si daca dimineata te trezesti cu o substanta alba in exces atunci e timpul sa mergi la medic dar stai linistita ca trece intr-o saptamana iti va da niste picaturi si sa te speli cu acid boric succes sper sa fie numai atat.happy

| eugeniu_6685 a răspuns:

S-ar putea sa ai o nevralgie, daca durerea insereaza si portiuni vecine ochiului. Un inceput de conjunctivita nu e exclus. Trebue sa mergi la oftalmolog.