| anonim_4396 a întrebat:

De ce am mereu matreata in par? il spal in fiecare zi, si daca nu il spal o zi e foarte urat si miroase urat, deci imi vine sa il smulg,sampon anti matreata am, dar tot am tone in cap. si nici mai rar nu il pot spala. sunt baiat. dar am parul mare, cred ca nu e vreo diferenta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Si eu aveam aceeasi problema ca tine acum cativa ani, dar de cand am inceput sa imi fac masti pentru par, nu am mai avut aceasta problema, si eu sunt tot baiat si am si eu parul mare, in parti si spate este lung de 15 cm, iar in partea de sus a capului este de 25 cm, si imi faceam o masca pentru par o data pe saptamana, iar masca asta continea un ou (albus + galbenus), o lingura de miere, o lingura de ulei de masline si un dop de ulei de ricin, le amesteci pe toate pana obtii o pasta, o aplici pe par si apoi o acoperi cu ceva si o lasi sa actioneze 2 sau 3 ore (stiu, e cam mult), si apoi te clatesti foarte bine cu apa calduta, si apoi te speli cu sampon, si iti stergi parul cu un prosop, nu il usuci cu feonul.
Daca faci asta o data pe saptamana ar trebui sa fie suficient, iar parul il speli o data la doua zile, nu zilnic, si incerci sa nu pui in el alte produse de par, cu ar fi gel, spuma, ceara, fixativ, etc.
Eu mai folosesc placa de par aproape zilnic, si stiu ca mi-l arde, dar pur si simplu nu pot sa nu il am super drept.
Daca faci acea masca de par, si il speli cu un sampon super bun, sigur o sa scapi de matreata in cateva saptamani, sau cel mult cateva luni (eu am reusit), si o sa ai si un par regenerat, curat si super sanatos.
Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de folos happy

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca e o problema hormonala.

| Violleta2022 a răspuns:

Spalatul parului in exces, distruge flora microbiana sanatoasa de la radacina firului de par, facand ca bacteria mai putin sanatoasa sa preia controlul, ceea ce s-a intamplat la tine, spalandu-l zilnic, ai distrus balanta de bacterii bune si cele rele au preluat controlul,
Ceea ce ai descris tu pare sa fie: dermatita seboreica!
Poti merge la medicul dermatolog pentru un tratament adecvat, ori poti incerca un sampon cu nizoral din farmacie, pentru cazuri mai usoare.
Tratamentul este de durata si este important ca perioada de spalare a parului sa o extinzi, pentru inceput la 2 zile, apoi la 3-4 zile.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar daca nu il spal o zi este scarbos. sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cumpara-ti sampon cu nizoral si incearca sa te abtii sa-l speli la 2 zile.
Ideea de "scarbos" este doar in capul tau! Toti ne spalam parul la 3-4 chiar 5 zile si vad ca nu-i scarbos pentru ceilalti, dimpotriva, este mai sanatos asa, pentru ca nu-i distrugem bacteriile sanatoase.
Pe de alta parte, spalatul corpului ar trebui sa fie zilnic sau de 2 ori daca-i vara.

| CuriousStuff a răspuns:

Spalatul pe cap zilnic nu e sanatos deloc pentru par si scalp. Trebuie sa te speli pe cap odata la 2-3 zile. Cat despre matreata, trebuie sa cauti un sampon care sa-ti fie bun tie, eu am incercat cu mai multe pana sau dau de unul care a avut efect pentru mine si acum cand fac matreata imi iau cate un Clear si in 1-2 saptamani scap. S-ar putea sa te ajute dar nu garantez.
Multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Clear am si eu

| Felys a răspuns:

Si eu am avut toata viata coji pe pielea capului, este o boala mostenita genetic care nu trece dar se amelioreaza, am folosit tot felul dar acum in ultima vreme pun bicarbonat in sampon si ma spala si crede-ma ca pot trece chiar si 8, 9 zile si parul meu nu se mai ingrase deloc, deci incearca si asta, pui cam o lingurata cu varf de bicarbonat in palma apoi sampon peste si amesteci putin cu degetul si te speli bine, lasi 2, 3 minute pe cap sa acctioneze si vei simtii diferenta, eu fac asta de peste un an si ma spal doar o singura data pe saptamana pe cap si e in permanenta curat

| untu a răspuns:

Mai intai sa speli foarte bine cu un sapun natural CHEIA pentru par, vezi la http://www.sapunulcheia.ro/......cheia.html si apoii poti sa speli cu sampon anti-matreata,, Wash &Go'' sau,, Head & Shoulders''! Si apoi cladeste bine cu apa calda!

| asuari a răspuns:

Nu este bine sa te speli in fiecare zi pe par deoarece nu este recomandat, daca ai sampon anti-matreata citeste pe el. In majoritatea cazurilor, matreata se trateaza cu succes folosind sampoane special concepute in acest scop. Produsele anti matreata contin ingredienti activi, precum piritonat de zinc, ketoconazol, climbazol sau octopirox. Daca problema este mai serioasa, medicul dermatolog va recomanda un produs mai puternic. Atunci cand folosesti un sampon anti matreata, ai grija ca miscarile de masare a scalpului sa fie lente si blande. Nu uita ca pielea capului este deosebit de sensibila si iritata (doar de aceea ai matreata...). Procedand astfel, vei activa circulatia sangelui la nivelul scalpului si vei exfolia celulele moarte de la suprafata.
Daca, dupa cateva luni de folosire a samponului anti matreata nu ai scapat de aceasta problema, este recomandabil sa te adresezi unui medic dermatolog.

| DinPlante a răspuns:

Ai incercat si acest sampon:
https://www.putereaplantelor.ro/sampon-medicinal-rezorcina-tis.html? (e posibil sa fie o dermatita)

| Smallquestion a răspuns:

Bă, ar trebui să mergi la doctor sau cel puțin să te tunzi.
Sau să folosești samponuri hidratante.