| HelpMePlease0001 a întrebat:

URGENT, VA ROG.Heii dieta de mai jos trebuie sa o tin am 73 de kg la 1.70 sunt pe clasa a 9 si stau 7 ore la scoala zilnic la ziua de carne si legume ce pot manca la scoala? [ dieta nu pot sa astept s-o tin peste 2 sapt cand se termina scoala... eu mai am o luna jumate de scoala si in urmatoarea zi dupa ce termin plec la mare tebuie sa dau jos ] Helpme.

Ziua unu de proteine:

Pranz: carne fiarta sau fripta, peste, oua, branza, iaurt sau barza cottage (maxim 200 de grame) cu orice cantitate de salata proaspata. Ai voie sa mananci si o felie de paine si o supa fara taitei (200 ml) dupa masa. Laptele si branza se pot consuma numai in aceasta zi.

Cina: La fel ca pranzul, dar fara supa si in cantitate mai mica. Ai grija sa mananci ce ai mancat si la pranz (de exemplu daca ai ales la pranz dintre proteine branza, vei manca tot branza si la cina).

Ziua a doua de legume:

Pranz: Orice fel de legume, verdeturi, fierte sau pe gratar (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi, chiar si orez). Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion. Poti manca o felie paine si salata proaspata in cantitati nelimitate.

Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici.

Ziua a treia de carbohidrati:

Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri, sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii (Margherita) sau orice fel de produse de patiserie, de cantiatea unei pizze.

Cina: Doua felii mici de tort sau prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 cupe de inghetata si o felie de ciocolata de menaj. Daca nu esti un fan al dulciurilor poti sa mananci tot produse de patiserie.

Ziua a patra de fructe:

Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata.

Cina: La fel ca la pranz.

Bine de stiut

Dupa ce ai terminat dieta poti sa mananci normal dar este recomandat ca in urmatoarele 90 de zile sa mananci in continuare fructe la micul dejun.

Nu trebuie sa eviti niciun aliment recomandat in dieta deoarece fiecare isi are rolul lui.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

La aproximativ 17 ani 1, 70m ai cam mult 73kg.Ar fi ideal sa ai in jur de 56-58kg.Dupa ce mananci:carne fripta,ketchup(are zahar,sare,chimicale),bulion(la fel)pizza,paste fainoase,produse de patiserie(adevarate bombe calorice), tort si prajituri(grasimi rele, faina alba), inghetata(chimicale, frisca)ciocolata(e sanatoasa doar cea cu 80-90%cacao,restul e cu lapte,chimicale)banane(au mult zahar),deci,cum naiba sa slabesti si sa-ti hranesti organismul doar cu produse sanatoase,care sa contina fibre,minerale,vitamine,acizi grasi buni? Mai citeste,intereseaza-te chiar pe acest site(am scris de atatea ori, de m-am plictisit, ce este bun de mancat, de baut pentru un organism sanatos, fara sa fii frustrata ca nu ai voie ceva "rau", mai cauta pe GOOGLE.

| raluk27 a răspuns:

In primul rand dieta asta e o prostie. Mananca tu o zi numai aluaturi si carbohidrati si vezi cum iti creste fundul. Sau de ce-ai manca la cina feliute de tort sau cozonacei? Se trece de la o extrema la alta si iti innebunesti metabolismul. Cauta alta dieta.
In al doilea rand (daca vreau tu neaparat), de ce nu iti prepari chestii pe gratar, deci cat mai uscate si le iei intr-o caserola, la scoala?