| FaraNumePls a întrebat:

De ce imi tremura mainile? Mi se intampla de vreo 2 ani. Nici selfi urile nu mai ies bine laughing
Nu fumez, beau alcool sau energizante, cafea[(doar apa si uneori suc(uneori) ] si nici legale n am luat rolling on the floor Am o colega care are aceeasi problema si a zis ca e posibil din lipsa calciului. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Uneori este folositor sa-ti tremure mana (de exemplu daca bati spuma sau altceva). laughing
In majoritatea cazurile insa cauza este neurologica si poate fi cauzata - printre altele - si de lipsa de calciu si magneziu (spasmofilie).
Nu este de neglijat, trebuie tratat inca din tinerete, mai ales la femei!
In timpul sarcinilor si la menopauza, organismul va pierde mare parte din calciul stocat in organism (oase, muschi), iar la batranete pot fi urmari dezastruoase (rupturi de oase la cele mai mici caderi si nu numai)!

Mergi si tu si colega ta la o investigatie de specialitate (la medic neurolog) sa faca constatarile si modul de viata terapeutic necesar!

| romeo78 a răspuns:

Nu este lipsa de calciu. Este un basm.
Este o problemă medicală neurologică. Mă confrunt cu această problemă, deci știu ce spun.
Mergeți la un neurolog, împreună cu colega dumneavoastră.
Vi se vor face analize, ecografie, eventual un tomograf la coloană.
Sănătate! Nu se vindecă, doar se ameliorează și dispar simptomele descrise de dumneavoastră.

| RAY a răspuns:

Un rege cu Alzheimer misto, vezi sa nu isi cada coroana din cap ca numai o poti pune pe cap la loc, vezi de megneziu, fier, calciu, zinc dar din legume si fructe

https://www.csid.ro/......a-10914127

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa odihnei de noapte, te priveaza de producerea a doi hormoni extrem de importanti pentru creierul si corpul tau, declansand simptome ca: ameteli, dureri de cap, oboseala excesiva, lipsa concentrare, uitat, anxietate, paranoia, tremurat de cap sau membre samd.
Cafeaua nu-i sanatoasa la varste atat de mici, deoarece stimuleaza si excita sistemul nervos, declansand stari de iritatie, tremurat, stare alerta, inhiba somnul samd.

Corpul uman produce 2 hormoni vitali bunei functionari a creierului si corpului: serotonina si melatonina, care se produc NUMAI cand dormim intre orele 10 seara si 2 noaptea.
Daca obisnuiesti sa nu dormi la ora 10, insemna ca-i posibil ca singur sa-ti fii declansat o problema, prin lipsa celor 2 hormoni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta poate fi un tremur benign, adică fără a fi periculos, fără a fi o alertă de sănătate. Orice mișcare a coprului este dictată și controlată de creier. Dacă acesta nu este hrănit cum trebuie, sau suferă de vreo afecțiune, apare și o asemenea dereglare. Pentru o lămurire mai aprodundată personală dacă cauți pe Google tremurul mâinilor, o să afli multem dar tot nu vei ști de ce trenură ale dtale. Un medic care s-a pregătit pentru aceasta peste 10 ani, poate să îți dea nu numai un răspuns ci și o soluție.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la medic.

| Holiday a răspuns:

"Nu fumez, beau alcool sau energizante, cafea[(doar apa si uneori suc(uneori) ] si nici legale n am luat..."

Pai de aia.laughing

| FaraNumePls explică (pentru Holiday):

Sigur. Am fost un ingeras 16 ani degeaba laughing

| Iote a răspuns:

Cauzele sunt multe. Fa niste analize. Cere medicului tau sa-ti recomande ce e nevoie.

| SporeBox a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vezi un medic

| Defalucy a răspuns:

Cel mai probabil e o lipsă de calciu, dar consulta un medic.

| tomoiagamaria a răspuns:

Daca simti ca te afecteaza foarte tare, cel mai bine vezi un medic.

| FaraNumePls explică (pentru tomoiagamaria):

Nu ma afecteaza, doar atunci cand vreau sa fac o poza laughing eram la bal si mi-a cerut cineva sa ii fac o poza cu nu stiu ce vedeta de rap din Romania si a trebuit cu o mana sa tin telefonul si cu cealalta sa mi tin mana rolling on the floor in rest e totul ok. Acum nu-mi tremura mainile dar o sa inceapa iar la un moment dat

| Bianca_Petcu_2000 a răspuns:

Buna! Și eu sunt de aceeași parere, este o lipsa de calciu. Și eu am avut dar cel mai bine e sa mergi sa îți faci un set de analize ca sa nu ai surprize neplăcute. Multa sănătate!

| FaraNumePls explică (pentru Bianca_Petcu_2000):

Mi am facut in fiecare an si e totul ok. Crede ma ca nu mai inteleg nimic