| 123456FOREVER a întrebat:

De ce ma simt foarte obosit dacă nu dorm in timpul zilei(in general dorm pe la 3 pm pana pe la vreo 5) cu toate ca dorm 8 ore. De ce îmi este somn in continuare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! E posibil sa ai o lipsa de vitamine. Iti recomand sa mananci multe legume! toate acestea te energizeaza. redu din alimentele grase si acide! acestea te molesesc si nu te invata pe cafea,apropo. Daca ti-ai facut un obicei in a bea cafea, cel mai bine ar fi sa te inveti in a scadea doza, putin cate putin, in fiecare zi, daca esti dependent. Mai apoi, e bine sa te hidratezi(sa bei apa putina inainte sa-ti fie sete si sa ai grija sa nu dai peste senzatia de sete insa nici sa faci supradoza de apa). Sanatate!

| untu a răspuns:

Este din cauza stresului (epuizare fizica), ai organism slabit si obosit! Trebuie sa mananci bine ( mai ales sa mananci legume si fructe, sa bei multe lichide), sa dormi bine 8 ore si sa te culci mai devreme si ar trebui sa iei cat mai multe vitamine de care are nevoie organismul si sa faci efortul fizic, multa miscare, gimnastica si sport!

| qest11 a răspuns:

Cand eram mai tinerel, daca nu dormeam 10 ore pe noapte, ma simteam obosit si ma ridicam greu din pat. Ai grija si la alimentatie, sa nu mananci gras, ca si asta te oboseste. Nu toti suntem la fel. Unii dorm 4 ore pe noapte iar altii 12. Incearca sa mananci niste fructe si ai sa vezi ca o sa fie mai bine. Si de la carne, chiar daca e slaba, te oboseste putin. E buna, dar ne face mai somnorosi.

| filipcrobert a răspuns:

Poate fi epuizare psihică ori neliniște fizică. Dacă spre exemplu, stagnezi în timpul zilei, corpul tău tinde să "se răcească", adică reacția contrară. În loc să ceară efort fizic, el se acomodează cu modul de trai. Un fel de reacție inversă.
Apoi, surprinzător. poate fi și de la cafea ori energizante. Eu am fost dependent de ele, și simțeam din ce în ce mai mult nevoia să le consum pentru a mă ține pe picioare. Poate fi, și datorită intervalului de timp, la care ai dormit acele ore. Spre exemplu, e cu totul diferit să te culci la 22-23 și să te trezești la 07-08, decât la 03-04 și să te trezești la prânz.
Totuși, poate fi mai mult din cauza obișnuinței. Încearcă să faci un efort să eviți, corpul tău se va obișnui în timp. Ai grijă și la dietă, ia în calcul ce observi că ai "diferit", față de ceilalți.