| spy2o a întrebat:

De ce nu merg oamenii la psiholog? Vad atatia oameni care au probleme de comportament/personalitate, nu se simt bine in pielea lor si totusi nu fac nimic in privinta asta.De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Banii ca banii, dar intotdeauna cel mai bun doctor esti tu si familia ta.Eu am avut parte de o mama devotata familiei si m-a invatat multe lucruri si cum sa trec peste probleme.
Psihologul la noi iti ia banii si iti scrie 3-4 randuri de buline...
Romanii confunda psihologul cu psihiatrul de asta la noi este o rusine sa mergi la psiholog; foarte multe persoane au nevoie de psihiatru nu de psiholog...la psiholog mergi cand ai ceva pe suflet pentru problemele mintale apelati cu incredere la un doctor psihiatru.

8 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Pot sa spun ca am avut si probabil inca am ceva "probleme de comportament", stari de depresie sezoniere si mi-a fost recomandat un psiholog. De ce nu am fost si nu o sa merg niciodata? Lipsa de incredere. Uneori vorbele nu pot ajuta cu nimic, cel putin nu vorbele unui strain pe care il platesti sa le spuna. Ma pot intelege destul de bine pe mine insumi, stiu solutiile problemelor mele, dar partea practica, partea la care un psiholog este spectator, de foarte multe ori imi creaza probleme. Pe langa asta, am cateva persoane langa mine carora le pot spune ce ma supara, deci nu duc lipsa de incurajari. Ti-am dat un exemplu practic... laughing
Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Pentru ca persoanele respective ar trebui sa realizeze si sa accepte, in primul rand, ca au niste probleme, ceea ce nu e deloc simplu. Pentru ca la noi nu a existat asa ceva, deci oamenii nu au educatia mersului la psiholog. Pe de alta parte, noi am fost, si inca mai suntem, desi nu ca altadata, o natie destul de sociabila, in sensul ca avem prieteni, mentinem relatii bune cu rudele, cu vecinii chiar, ba suntem si o natie mai gregara, ne apucam si povestim si-n statia de autobuz cat asteptam ce ne doare oricui prindem - deci avem unde ne refula, avem la cine sa apelam pentru sprijin sau ajutor. Cei din occident sunt mult mai distanti si mai retinuti in relatii, inclusiv in cele de familie - de exemplu, cand au plecat la casa lor nu prea mai tin legatura cu parintii decat cumva "oficial", de sarbatori la multi ani, sau o masa impreuna, si cam atat. Asta la ei a determinat o nevoie mai mare de psiholog, implicit si educatia in acest sens. Pe de alta parte, sa spunem ca eu sunt in depresie ca am ramas fara servici, ca sunt un parinte singur cu 2 copii de crescut, ca am o anumita varsta si nu prea ma mai angajeaza nimeni - cam cu ce ma ajuta psihologul in aceasta situatie, dincolo ca mai vrea si niste bani pe care nu-i am? laughing Sa-mi spuna ca trebuie sa am curaj si incredere ca se va rezolva situatia pana la urma? Deci cam de-asta, zic eu happy Sanatosi sa fim!

| Croampa a răspuns:

Pai, acei oameni nu isi dau seama ca au probleme, si lor li se pare perfect normal cum se comporta ei, gen daca este cineva nebun sau cu probleme nu va recunoaste niciodata asta, ceilalti vor fi nebuni pentru ca nu se comporta ca el. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara bani si fara cap.

| matrix100 a răspuns:

Saracie mare in Romania, mai dai bani si la pisolog... sad

| Exaizo a răspuns:

Daca tu insuti nu te poti ajuta, de ce ai avea asteptarea sa te ajute un strain?

| spy2o explică (pentru Exaizo):

Tocmai pentru ca nu poti depasi singur unele probleme.Un psiholog bun, in 5 min iti poate spune despre tine mai multe decat ai stiu tu vreodata.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Pentru ca ROMANIA.