| Reek54 a întrebat:

De ce nu pot dormi pe spate?, ma intind pe spate in pat. si astept sa adorm, odata am asteptat mai bine de 2 ore sa adorm. si nimic, dar daca ma intorc pe fata, sau pe o parte. in 5 minute adorm, care este problema?, de ce nu pot adormi pe spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Nu e o pozitie corecta pentru a dormi.
Asa ma gandeam si eu, daca dorm pe spate...o sa am coloana dreapta. Nu e asa
Intre timp am aflat:
1. Daca dormi pe spate coloana nu iti sta relaxata, ceea ce nu este bine. In timpul somnului colana trebuie sa stea relaxata pentru a avea un somn odihnitor. Mai bine te chinui ziua sa stai cu ea dreapta.
2. Daca dormi pe burta, se vor presa toate organele, ceea ce nu este bine.
3. Daca dormi pe partea stanga, inima va fi presata de celelalte organe(mai exact de plamanul stang).
Pozitia corecta pentru a dormi este pe partea dreapta. Eu de cand dorm asa am avut nopti foarte odihnitoare.

| Doηηa a răspuns:

Eu dorm numai pe spate, dacă mă întorc pe faţă sau pe o parte nu pot adormi...
Nu știu care ar fi problema la tine, mai încearcă...

| maria1417 a răspuns:

Nu e absolut nicio problema.Depinde de fiecare in parte.nici eu nu pot adormi pe spate oricat as sta.cand dorm pe o parte mi se pare ca sunt mai ocrotita si ma pot gandi la orice vreau si adorm imediat.deci faptul ca nu poti dormi pe spate chiar nu e o problema atata timp cat poti dormi intr-o parte.numai sa dormi

| Reek54 explică (pentru maria1417):

Ba este o problema, pentru ca eu vreau sa adorm cu spatele/coloana dreapta.

| maria1417 a răspuns:

Da crede-ma ca te inteleg pentru ca si eu acuzam la un momentdat dureri de spate si am zis ca e din cauza modului in care dorm.am incercat sa adorm pe spate dar nu am reusit. durerea de spate trece prin exercitiu fizic... dimineata gimnastica cate 5, 10 min si vei avea o zi super

| Reek54 explică (pentru maria1417):

Nu am dureri de spate, doar ca nu pot adormi pe spate... nu stiu de ce

| maria1417 a răspuns:

Unii oameni sunt gravi bolnavi si tu te vaiti ca nu poti dormi pe spate asa dintr-un moft de al tau...mai judeca inainte sa intrebi anumite chestii

| Alexandru0007 a răspuns:

Si eu dorm asa si imi e foarte binehappy nu cred ca ai o problema.

| annaangel17 a răspuns:

Si eu la fel, nu pot dormi pe spate.Mereu dorm pe o parte, sau invers.Nu e o problema. Depinde cum te simti mai bine.

| Reek54 explică (pentru annaangel17):

Ba este o problema, pentru ca eu vreau sa dorm cu spatele/coloana dreapta.