| Aldutssss31 a întrebat:

De ceva timp am gura foarte uscata, nu inteleg de ce.Beau apa si tot simt senzația de sete aproape mereu iar dimineata ma trezesc cu durere de cap si foarte deshidratata.De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai mancat sarat.

| Aldutssss31 explică (pentru darrio2007):

Nu consum alimente sarate, problema asta o am chiar si dupa ce mananc un mar sau un iaurt

| romeo78 a răspuns:

Https://www.reginamaria.ro/programare-online
Uite aici un link către o policlinică unde poți cere sfaturi de la un medic specialist.
Sănătate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate fi diabet, mergi sa faci analize si glicemie, fara analize nu stie nici medicul ce ai.

| doctorandus a răspuns:

Probabil ai nasul infundat si respiri pe gura.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exceptand diverse afectiuni, cum ar fi cele de la nivelul cavitatii bucale sau a altor organe, fumatul sau chiar si menopauza (nu ai specificat varsta), o vizita la medic nu o sa inlocuiasca raspunsurile noastre cu caracter orientativ.

Pe langa asta, nu ar trebui sa bei apa excesiv chiar, daca spui ca bei (ma gandesc ca in cantitati normale). Incearca sa te hidratezi corespunzator, sa mananci alimente bogate in fibre, mere, rosii, castraveti (formate in mare parte din apa), morcovi, pere, etc.
Nu consuma mult zahar sau cafea.

Daca nu se "remediaza" problema, atunci poti oricand sa mergi la un control sau sa faci analize de sange.

Numai bine si multa sanatate! ^_^

| gabicoo a răspuns:

Vezi cum stai cu glicemia! Să nu fie un diabet incipient!

| zilog a răspuns:

Urinare frecventa si sete excesiva: bolnavii de diabet urineaza mai des decat oamenii obisnuiti. In plus, le este mereu sete. De ce? In cazul unui organism bolnav de diabet, rinichii nu mai pot reduce nivelul glicemiei din sange, cum ar fi normal. De aceea, ei produc mereu tot mai multa urina, incercand sa rezolve problema. Iar producerea de urina necesita consumarea a cat mai multe lichide, prin urmare bolnavului ii va fi foarte SETE

| RAY a răspuns (pentru zilog):

Si cu vederea in dublu sau in cheata?

| zilog a răspuns (pentru RAY):

Vedere incetosata: in unele cazuri, pot sa apara probleme cu vederea. Cristalinul se poate umfla, sufera modificari, astfel incat blonavul nu mai poate sa vada bine

AI DIABET

| RAY a răspuns (pentru zilog):

O sa imi fac test de diabet, saptamana asta, trebuie eliminate dulciurile, nu?

| zilog a răspuns (pentru RAY):

In lume, diabetul este unul din principalii factori ce duc la pierderea totala si ireversibila a vederii. Numerosi suferinzi nu realizeaza ca au diabet decat la mult timp dupa ce problemele oculare incep sa se manifeste. Prin urmare, chiar daca boala nu se manifesta, asta nu inseamna ca nu s-a instalat deja.

Ce este ochiul diabetic? Care sunt riscurile?
In acest context, sub termenul „ochi diabetic" sunt grupate afectiunile oculare cauzate de diabet, respectiv retinopatia diabetica, cataracta si glaucomul. Sa retinem ca glaucomul si cataracta pot afecta chiar si persoanele care nu sufera de diabet.

Oricare din afectiunile ochiului diabetic pot afecta grav vederea, ajungandu-se uneori pana la orbire.

Retinopatia diabetica afecteaza vasele de sange ale retinei. Dintre toate afectiunile ochiului diabetic, retinopatia diabetica este cea mai raspandita cauza a pierderii vederii pentru diabetici si una din cauzele principale ale orbirii printre adultii activi profesional. Boala poate duce la aparitia edemului macular de origine diabetica, ce consta in afectarea zonei din retina numita macula.
Cataracta se manifesta prin pierderea progresiva a transparentei cristalinului – lentila ochiului –, adultii cu diabet fiind de 2-5 ori mai predispusi la acest tip de afectiune. De asemenea, cataracta tinde sa apara mai devreme fata de celelalte boli ale ochiului diabetic.
Glaucomul grupeaza bolile care afecteaza nervul optic – reteaua nervoasa ce conecteaza ochiul la creier –, unele tipuri de glaucom fiind asociate cu presiunea intraoculara crescuta. La adulti, prezenta diabetului dubleaza riscul de glaucom.

Care sunt semnele si simptomele ochiului diabetic?
Unul din primele semne ale diabetului este incetosarea vederii, cauzata de acumularea de fluid din cristalin. Cristalinul se deformeaza afectand focalizarea, ceea ce face ca lucrurile din jur sa capete un aspect neclar, incetosat. Situatia se manifesta atunci cand au loc variatii rapide si insemnate ale nivelului de zahar din sange, dificultatile de focalizare disparand de obicei dupa stabilizare.

Cu toate acestea, chiar si atunci cand sufera de o forma severa a ochiului diabetic, nu sunt putini cei care realizeaza prea tarziu ca au o problema oculara, la mult timp dupa instalarea unor leziuni ireversibile.

| RAY a răspuns (pentru zilog):

Eu cred ca am diabet inspid

| zilog a răspuns (pentru RAY):

Lasa mănâncă tot ce vrei tu cum vrei ciocolată retbul cola toate lucrurile tale alea normale de zi cu zi nu tine regim inainte sa te duci la testul pentru diabet
si de preferat daca esti sigur ca a doua zi te duci sa faci analize sa stai toata noaptea pe calulator
apoi nu bei nu mananci nimic in dimineata aia cu 2 ore inainte sa te duci la test
dar seara inaitne de asta daca tu mananci carne chestii sunca prajita si alte lucuri
baga bere in tine

SI DIMINEATA SA ITI ACA ANALIZELE ASA CUM ESTI TU IN REALITATE
nu asa cum ar fi cazul ideal in care ai tinut regim si post negru ca doar nu esti un sfant

ca sa iti vezi realitatea nu cazul ideal!
si daca te intreba de baut si de dulcuri sa spui ca asa esti tu ca nu ai bagat atunci

adica sa ii faci sa iti dea rezultatul la viata ta reala nu la una pe care nu o poti trai zi de zi
ca daca tu tii regim inainte de a te duce la testul pentru diabet si dormi noaptea si nu bei cola si retbul si bere si votka cum bei tu in fiecare zi
atunci iti vorbeste despre o alta persoana
care nuesti tu acela
iti vorbeste despre persoana aia care nu mananca ciocolata si nu bea cola

dar daca vrei sa afli cum esti tu du-te asa cum nu dormi tu noptile si le stai pe calculator si spune-le ca ai dormit si ca nu ai mancat ciocolata de cât alaltăieri
si cola votka sucuri alte prostii ai bagat alaltaieri daca te intreaba de ele
dar tu sa mananci normal tot ce vrei sunca chestii ce bagi tu in tine in viata reala
nu la mânăstire!

| RAY a răspuns (pentru zilog):

La 7 imi fac analizele azi am bagat dulciuri

| zilog a răspuns (pentru RAY):

Daca tu bei bere bea si in noaptea aia dinaite de analize câtă bere bei tu normal nu mai multă, daca tu mănânci dulcuiri mănâncă si in noaptea aia exact cum mănânci tu in viata ta reală nu mai mult
dacă tu bei cola bea si innoaptea aia dinainte de a te duce la analize dar nu mai mult de cât in realitate
daca tu mănânci prăjeli mici suncă prăjită caizăr prăjit bagă in tine exact ca in realitate.
daca tu bei votka zi de zi si fumezi bea si fumează exact ca in realitate nu mai mult.
Dacă tu de obicei mănânci cu sare la mâncare sau pui vegeta delicat in loc de sare pune si acum delikat sau sare puțin mai multă de cât pui tu in realitate dar nu cu mai mult de 10% de cât pui tu in realitate.

Pt că pe tine te interesează să afli realitatea!
Dacă tu te duci acolo ca un SFÂNT tu nu o să poți să fii in toate zilele vieții tale cel mai pocăit dintre toți sfinții!

Apoi pe la ora 4 dimineață te opresți din toate lucrurile astea ca sa nu mirosi te speli pe dinti inghiti putina apa de gura
TE SPELI FACI DUS INAINTE SA TE DUCI TE DAI CU PARFUM sa nu mirosi a votka să le râgâi mici in nas.

| GouDidodino a răspuns:

Încearcă să bei tuica