| AnonimGuy264 a întrebat:

De mic copil am fost balbait, pot spune cu mâna pe inimă ca mi-a distrus viața. Cand eram copil evident ca nu acordam atentie cand ma balbaiam, mereu am spus ce credeam si nu eram timid deloc. Pana s-au intamplat 2-3 faze in care m-am balbait de tot si asta a fost suficient încât sa ma transforme intr-o persoana timida si tăcută. Uneori evit sa spun unele cuvinte sau propozitii intregi doar din cauza ca imi este frica ca ma balbai si ma fac de ras, stiu ca n-ar trebui sa imi pese ce cred alti insa credeti-ma ca atunci cand cunosti persoane noi este problema imensa. Am stat lunile astea si m-am gandit, oare de ce sunt asa tacut si timid? Am ajuns la concluzia ca balbaiala este problema. Niste solutii care ar putea sa ma ajute sa scap de balbaiala? vreau sa schimb ceva in viata mea pentru ca nu merge intr-o directie buna deloc. Va mulțumesc ca ati citit pana aici, va rog sa răspundeți serios ori deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ajutor de la specialist plus exercițiu.

| WhiteLife a răspuns:

Mergi la in logoped.

| zilog a răspuns (pentru WhiteLife):

Eronat eu am fost la logoped inca de la gradiniță până pe la vreo 18 ani dar până când nu am început să ma prefac că nu îmi pasă și nu am început să las impresia oamenilor din start că aș fi ușor nebun eazy crazy
nu mi-a trecut
apoi am tinut targuri de tehnica bancara am vandut centrale telefonice de macar 1 milion de euro bucata si generatoare electrice de 2 milioane de euro bucata si vorbeam de nu imi mai statea gura
pentru ca ma prefaceam ca as fi putin nebun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EXACT AȘA ERAM ȘI EU!
Dar am descoperit pe la 17 ani cum pot sa scap de stres
m-am luat de bautura
si tot timpul ma prefaceam sau chiar si eram putin beat putin tampit putin nebun si putin drogat

asa am scapat de stresuri
pentru ca pana atunci de multe ori aveam urmatoarea problema
incepeam un cuvant dar ma opream pe la jumatatea lui sa il mai spun inca o data pentru ca ma gandeam ca oamenii ma judeca
si ce o sa spuna ei in capul lor?
ce impresie o sa isi faca despre mine?
ce parere o sa le las?
oare am spus cu dicția care trebuie?
oare am spus cu intonația care ar fi trebuit!?
OARE AM FORMULAT FRAZA CRECT DIN PUNCT DE VEDERE LOGIC?
Oare este inteligibila?
Oare o să las impresia de om dștept sau de prost?
și tot așă...

Dar după ce am început să mă prfac ca sunt puțin beat putin drogat si puțin nebun

și am inceput sa ma doara in cot de ce parere au altii despre mine

de atunci am incpeut sa nu mai am nici o problema

iar 10 ani mai tarziuu tineam eu conferinte internationale unde veneau propietari de banci
si prezentam softuri de standardizare in leasing-ul bancar
sau solutii firewall
sau solutii de securitate sau solutii de reparatia a computerelor din punct de vedere software in cateva secunde.
sau vindem centrale telefonice care nici una nu costa sub 1 milon de euro.

Printeaza acest mesaj pentru ca o sa se piarda apoii o sa iti dai seama ca ce spun eu aici am dreptate!

Recomandari :
mergi la o scoala profesionala sau liceu tehnic fa practica pe bune la un servie auto unde dale damigene de vin si bani la patroni la muncitiori fa gratare cu ei si roaga-i sa te invete ca si cand te-ar interesa sa devii un bun mecanic sau un bun tinichigiu sau un foarte bun vospitor. sau un bun electrician...

Și in momentul in care o sa excelezi pe partea tehnica
în momentul in care tu o sa cunosti o meserie sau mai multe meserii extraordianr de bine
sa fii cel mai bun din Romania sau printre primii 5 cei mai buni din punct de vedere tehnic din tara acesta.

in momentul acela o sa poti sa vorbesti cu viteza si fara sa te sperii despre ceea ce vrei sa spui lucruri tehnice
iar vazand ca poti vorbi repede si bine despre faptul ca
trebuie sa schimbi segmentii dar trebuie sa rectifici si scaunele de la supape dar trebuiue sa schimbi si cuzinetii si garniturile semeringurile plus trebuie sa schimbi si pompa de apa si ceva furntune
in momentul in care o sa te auzi ca despre lucruile acestea tehnice ai reusit sa vorbesti cu foarte mare viteza
atunci sa vezi ca o sa prinzi curaj
poentru ca poti sa fii balbait si pentru ca nu stii cat face 1+2:3
sa nu imi zici ca face 1 ca daca imi spui ca face 1 atunci meriti sa ajungi sa stai pe drumuri si sa cersesti la metrou.

asa cand o sa fii bazat pe ceea ce vrei sa vorbesti atunci o sa capati din ce in ce mai mult tupeu curaj

cand o sa ai banii tai o sa ai bani sa faci baute si gratare cu prieteni de preferat pana 6 sa fie si fete femei le chemi la gratar la tine la curte
dai tu si berea si gratarul la inceput si te faci ca din cauza bauturi ai scapat cate una nasoala dar nu incerci sa o repari faci si tu haz de necaz si treci mai departe

apoi sa tii minte starea aceea dinainte de a te imbata si sa te prefaci si cand nu esti beat ca ai fi in starea aceea
si sa vezi ce bine o sa iti mearga
ca oamenii nu o sa te mai judece pentru ca nimeni nu il judeca pe unul care deja si-a asumat si a declarat ca este beat nebun si drogat

asa ca o sa se bucure oamenii ca esti atat de coerent
mai ales cand o sa porti cu tine o sticla de votka ca sa inteleaga oamenii 100 mililitri ca ai baut si sa fie multumiti de ce iti iese

si poate ca putin vin chiar nu strica gen daca ai 30 Kg sa bei 300 mililitri
daca ai 50 kg sa bei 500 mililitri
daca ai 100 Kg sa bei pe bune 150 militri
si apoi sa completezi din cand in cand in asa fel ca sa fii putin vesel gen 100 mililitri la fiecare 20 minute daca muncesti
sau daca stai intr-unloc 100 mililitri la 25 minute.

in afara de asta poti sa te duci la un psihiatru sa ii ceri sa iti dea reteta de ceva medicamente cu opiu opiacee legale special pentru tine
si gata mergi cumperi alea si te fac sa te doara pe bune in cot si mai tare despre ce cred cei din jur despre tine

Acum mai conteaza si atitudinea sa dai senzatia de barbat
si nu de fata mamei
ci de barbat cu brânca mare
gen parzitii
si sa asculti parazitii tot timpul
sa te imbraci asa ca si cei din parazitii
sa iti iei o dacie ruginita si sa te doara in cot ca pti sa bagi mana in ea pe la praguri asta este stilul tau

si sa iti faci prieteni in vama veche
daca tinem legatura poate ne intalnim prin vama

asa sa mergi in vama veche pentru ca rock-arii si in rockoteci
pentru car rock-arii nu ii judeca pe altii care nu arata ca niste tocilari

tot timpul sa fii ne barberit!
asta face parte din imagina noua

SI SA TE PREFACI CA ESTI UN ACTOR CA ESTI ALT CINEVA PE CARE NU IL CUNOSTE NIMENI

IA SI UN NUME DE ȘCENĂ
DACĂ PE TINE TE CHEAMĂ ION Spunele la toti ca te cheama JOHN
asu gheorghe sau vasile sau radu
asa ca iar o sa te doara si mai tare in cot daca tu ai un Facebook pe un nume care nu are nici o legatura cu parintii tai cu prietenii tai reali de zi cu zi
daca atunci cand mergi intr-o discoteca sau rock-oteca sau club de rok-ari le spui ca esti gheorghe
pentru ca ei o sa il judece pe gheorge

acum imagineaza-ti ca toti sunt mai prosti de cat tine
urcate pe un bloc uitate de pe un bloc inalt la prostimea care alearga zi de zi de zebzeaca aiurea ca sa faca bani sa manance ceva sa le treaca viata airua ca sa se duca si maine la munca

adica prostimea care toti banii care ii castiga intr-o zi ii cheltuieste ca fraierii pe un pachet de tigari si bautura si mancare si la sfarsitutl zilei nu mai au nici un ban in buzunar

VEZI SA NU MIROSI A PROST
ASTA INSEAMNA CA DACA TU LA INCEPUT TOT AI BANI PUTINI
NU II FLITUI AIRUREA NICI MACAR PE AIA DE 1 LEU

Ci daca nu iti trebuie nu tii cumpara nimic stai asa cu lapto-ul ala vechi nu schimba blugii si nici pantofii daca nu trebuie pentru ca s-au rupt
analizeazate unde cheltuiai tu bani aiurea si nu mai da bani deloc ca sa ii risipesti pe prostii
de exemplu dac iti cumparati in fiecare zi cola si cafea nu maiu cumpara
si strage benii tot pentru tine ca sa ai curaj mai mult
SIIT CAT CURAJ AM CAPATAT CAND AM VAZUT CA AM 3000 EURO IN BUZUNAR

Apoi aveam curaj sa ma bag in seama cu orice fel de femeie oricand pentru ca eu aveam deja la mine 3000 euro

aca leu cu leu se strag banii si ajungi sa ai 3000 euro

si atunci and ii ai nu trebuie sa ii cheltui pe toti ci doar sa te simti bazat cand esti cu o femeie sa iei mici bere chestii nu si prostii ce vrea ea
sa ai bani de un hotel
sa ai bani sa mergi la mare dar nu la lux
si pe urma cand vezi ca ai prins curaj ii pui in cont sa ii ai pe card si iti pui limita sa nu poti cheltui intr-o zi mai mult de 900 lei
ca sa nu iti puna vreun feleasca pe ochi sa iti ia mintile si sa iti ia si toti banii pe care i-ai strans in ani de zile
si ea sa tii iea intr-o singura zi
dar tu nu trebuie sa te dai mare ca ai bani ca femeile sunt facute sa tii cheltuie sa te constraga sa te santajeze sa te excrocheze
multe dintre ele apeleaza la tot felul de chestii din astea sa te faca de minti
sa te puna sa ii dovedesti ca o iubesti sa cheltuiesti
zice dovedestemi ca ma iubesti dar nu te cred m-ai mitit
si tu ca sa ii demonstrezi ca o iubesti ii cumperi o duci
la mare la munte
si ea spune ca nu i-a treut si ca tu esti vinovat ca alfel nu ai fi facut toate astea
daca nu ai fi vinovat
asa ca daca nu esti vinovat atunci trebuie sa ii dovedesti
si tot cheltuiesti ca fraierul pe langa ea airuea pana cand te laasa fara bani!
pana la urma o sa vrea si inele cu diamante de aur.

asa ca tu trebuie sa fugi repede de femeile care spun " te-ai gandit ca m-am gandit ca te-ai gandit "

" ai spus ca am spus ca ai spus "

cauta in general femei cu 11 ani mai in vasta de cat tine

pentru ca femeile matrue nu o sa te zapaceeasca cu cumparatul de prostii
si daca tu te-ai bagat in seama cu ea si ai o relatie cu o femeie mai matura nu exista frica aceea ca apare altul si o prierzi

pe cand la pustoaicele astea umbla ele cu tot felul de tampenii sa te faca gelos sa te faca de bani sa te insele ca si cand vai ce fapta interesanta au facut incultele de ele manelistele care se uita toata ziua doar pe canal D si se comporta ca si vulpita
iar ele o au pe vulpita ca si exemplu de viata ideal idol.

O femeie matura iit face sandwich-rui te spala te calca
gaina batrana face si ciorba buna
adica e buna si la asternut
in afara de asta daca ai de invatat pentru un examen ceva se intereseaza despre tine si se roaga pentru tine sa iei examentul

daca stie are pile cunostinte si relatii pe undeva te baga si pe tine la un job mai bun
sau daca cumva tu dai faliment
ia imagineaza-ti cu o fandosita dinasta videochatista botuxata pitipoanca ce ti-ar face
daca ar fi nevoie sa stai acasa la ea pe banii ei pe mancarea ei
timp de 3 luni de zile pana cand iti gasesti si tu un job un loc de munca ceva
sau pana cand termini un curs care iti va aduce inca o diploma care o sa o poti folosi pentru o viata mai buna.
Pitipoancele fandosite vilpitele gata nici 3 zile nu o sa stai tu la ea acasa in cazul in are ti-ai rupt un disk intervertebral sau un tendon la un picior sau ceva.
Dar una care este cu 11 ani mai mare de cat tine este satula de barbati in cat ea vrea casa si familie.
si vrea sa investeasca in tine
in cultura ta sa te scoata la teatru sa te scoat ala opera sa te imbrace sa te cizeleze sa te bage in lumea buna
sa mergeti impreuna in excursii
adica se implica

pe cand stricatele te nenorocesc si cand nu mai ai bani gata iti dau imediat un sut in fund.
si cand este o femeie matura cum ar fi mama ta dar sa zicem doar cu 10 ani mai mare de cat tine
dar sa aiba aceiasi gandire asa de femeie adevarata
de femeie de casa

nu prea mai conteaza ca azi ai produs doar bani pentru 3 pulpe si o capatana de susturoi nu o sa iti scoata ochii si nu o sa te umileasca si nu o sa te injoseasca

pe cand atunci cand tu vrei sa cuceresti o fandosita dinasta infurmurata care crede ca ea are banca intre picioare si ea se vede cea mai frumoasa cea mai desteapta cea mai interesanta si alta ca ea nu ea
atunci o sa te balbai cand incerci sa cucersti pitipoacne

dar cand stai de vorba intr-o piata zu una care vinde la taraba sau cu vanzatoare de la pâine sau cu vanzătoarea de la izare
atunci te mai bâlbâi?

te-ai gândit vreo dată că doctorița ta de familie este singura
te-ai gandit vreo data la vanzatoarea de la chiosc?
te-ai gandit vreo data la vanzatoare de la chioscul de bilete
te-ai gandit vreo data la vanzatoare a de la kaufland de la mici

ce ai zice sa mergi tu intr-o piata si sa te angajezi la taraba vanzator
stii cate femei o sa roiasca in jurul tau zeci zilnic
si o sa poiti sa stai de vorba cu ele zilnic si daca tu tot stai de vorba cu ele zilnic capeti curaj din ce in ce
daca mancanci cu ele
daca te injuri cu ele
daca te ajuti cu ele
daca tremuri cot la cot iarna cu ele
daca le dai un suc daca le dai o inghetata daca le dai o gogoasa daca le dai o prajutura
daca le dai si cate o floare
atunci gata ai scapat si de balbaiala si te-ai ales si cu femeie

| TheMaker a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbărețule, dacă ai ceva să-mi spui, fă-o prin cuvinte. Sau, nu ai timp fiindcă ești ocupat cu obținerea ajutorului de șomaj în Romania? Parcă asta te interesa cu puțin timp în urmă. laughing
Lasă băiatul în pace cu sfaturile tale tâmpite, că ai luat-o pe arătură urât de tot. laughing

| AlinMrs a răspuns:

Depinde de natura problemei.
Care este motivul pentru care esti balbait, are legatura cu o trauma fizica, neurologica sau e datorita anxietatii stresului etc?

| AnonimGuy264 explică (pentru AlinMrs):

Am dezvolat si anxientate din cauza asta...

| AlinMrs a răspuns (pentru AnonimGuy264):

Da inteleg asta da care e motivul principal pentru care te balbai, e de la nastere. De unde a pornit?

| AnonimGuy264 explică (pentru AlinMrs):

Pai a pornit cam de cand eram mic, era mai grav atunci dar acum a scazut insa mi-a afectat foarte mult increderea de sine si ma balbai chiar daca incerc sa vorbesc calm. Simt ca iau foc cand trebuie sa vorbesc eu pentru ca stiu ca ma balbai si lumea incepe sa rada si raman asa stanjenit....si dupa nu mai deschid gura si lumea incepe sa ma faca o persoana tacuta...

| TheMaker a răspuns:

Cred că poți scăpa de problema asta apelând la un logoped foarte bun. Merită încercat. Succes!

| mihaela5566 a răspuns:

Https://www.mcguireprogramme.com/en
Dupa multe cautari si incercari de terapii de-a lungul anilor, e singurul program prin care eu am facut progrese mari si am ajuns la punctul in care ma exprim usor si cu incredere.