| anedreaeaaa a întrebat:

De vreo 2 zile mi-a aparut un fel de cos, destul de mare si dureroasa in zona genitala. Ceva gen o basica. Acum cateva saptamani mi s-a intamplat acelasi, lucru, si cand s-a spart a iesit sange amestecat cu puroi. Cum as putea face sa imi treaca? Ar trebui sa il sparg? Va rog raspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maidatendragosteamea a răspuns:

Am patit si eu asa. va trece de la sine, eu l-am spart ca sa se scurga puroiul si mi- a mai aparut de vreo 2 si gata.
Uita-te atent sa nu ai vreun fir crescut sub piele. Bafta si multa sanatate! big grin

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

De asemenea, coşurile & furunculele NU se rup/sparg/storc!
NU ai voie să faci asta deoarece favorizezi proliferarea infecţiei şi înmulţirea acestora :(

Toate cele bune.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Ar trebui sa il spargi, ca sa iasa puroiul