| Sentry a întrebat:

Salut.
Sunt baiat si am 21 de ani. In zona genitala exista mai multe bubite cu substanta acneica in ele. La un moment dat una a devenit mai mare si am "spart-o". Dupa cateva zile am vazut ca a aparut din nou si am incercat din nou sa o sparg, procesul fiind mai dureros. Acum am o buba dureroasa acolo care nu se dezumfla. Ce sa fac? Sa astept ca poate poate s-a dezumfla? Sa ma duc la medic pentru asta?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Cred ca este un cos sub piele. Ar trebui sa citesti articolul urmator; in josul paginii exista niste recomandari de creme:
https://www.medic.chat/......-si-spate/
Ai grija sa nu fie un fir de par rupt care sa fie crescut sub piele.
Cum scrie si acolo, evita dulciurile, ciocolata si consumul a ceea ce ar provoca asa ceva.
Daca intr-o saptamana nu se vad schimbari in bine, mergi la medicul de familie si spune-i ca ai in zona genitala un fel de cos, si ca ai nevoie de tratament medicamentos, de sfatul unui specialist.