| Elennyi a întrebat:

De vreo cateva saptamani incoace organismul meu refuza cu desavarsire dulciurile si nu numai, nici macar sucurile ne le mai suport... e ceva de care sa ma ingrijorez? ce se intmpla cu mine? mi-e frica de diabet dar stiu ca la boala aceea e tocmai invers ...sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intoleranta pentru dulciuri (sau pofta de dulciuri) nu au legatura cu diabetul. Mai degraba cu o gastrita sau o sarcina.

| Yng a răspuns:

Eu zic ca inainte de a face orice tratament sau pas... cel mai bun pas ar fi sa te duci sa-ti faci niste analize. si dupa in functie de cum sunt analizele sa te duci cu ele la medic. nu e bine sa te duci la medic fara niste analize cand ai simtome din astea de care nu sti mare lucru pentru ca poate medicul trage concluzii gresite si nu iti da medicamentele necesare si se agraveaza. Bafta! happy

| micutadhampir a răspuns:

Diabetul e de 2 feluri dar nu am auzit sa se manifeste asa.Mergi la medic.

| ganton a răspuns:

Da. Ai HyperProstita Acuta.

| alice_8629 a răspuns:

Sigur e stomacul

| deathproof a răspuns:

Sucurile si dulciurile sunt nesanatoase! incearca sa le eviti, in special sucurile carbogazoase, iti fac doar rau. Nu mai bine mananci fructe si compoturi? lasati-va oameni de cola si alte prostii

| Thanatos a răspuns:

Din ce spui tu, cred ca ai o simpla hiperacidoza gastrica (aciditate crescuta in stomac). Un prim pas ar fi sa mananci o zi, doua cel mult, orez fiert facut cat mai simplu, sa nu consumi paine si evident fara sucuri si dulciuri. Sa eviti cateva zile lactatele si fructele: mar, struguri, lamaie, portocala sau mandarina (toate cresc aciditatea) Evident ca in cazul in care nu te vei simti mai bine, va fi necesar un consul medical, dar nu ai de ce sa te sperii pentru ceea ce spui tu ca ai. Este mai mult ca sigur o simpla dereglare la nivelul stomacului si a tractului digestiv. Multa sanatate! PS. Si oricum evita sucurile, mai ales cele acidulate, sunt total artificiale, orice ar fi scris pe eticheta, si sigur nu sunt ok pentru organism.

| xtremestunt a răspuns:

...nu vad ce e rau in asta... diabet sigur nu-i, nici nu cred ca e ceva.