| T3uu a întrebat:

Buna TPU de cateva zile incoace imi e sete des si am citit pe net cateva articole si am vazut k s-ar putea sa am diabet
imi e frica
cum pot scapa de aceasta senzatie de sete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Manifestarile care trebuie sa orienteze spre un diagnostic de diabet sunt:urinari frecvente si in cantitate mica,sete exagerata,senzatia permanenta de foame,infectii frecvente,tulburari de vedere.Du-te la medicul de familie pentru investigatii, si el va stabili ce parametri trebuie masurati, ritmul controalelor si te va consilia pentru un stil de viata sanatos.Gandeste optimist-traieste sanatos!

5 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Buna. Nu te ingrijora. Poate fi si de la lipsa de hidratare, si mie mi se intampla.Dar daca totusi ti-e frica, te poti duce la un control. wave

| andda_2600 a răspuns:

Riscurile sunt destul de mari sa ai diabet insa poate este doar nevoia organismului tau. Cand bei multa apa poti avea probleme cu rinichii si altele desi nu e exclus sa fii perfect sanatoasa. Eu beau in jur de 3 l chiar 4 pe zi si nu am nimic. Te sfatuiesti totusi sa consulti un doctor, desi stai linistita ca orice ar fi, se rezolva :*!

| Irina01 a răspuns:

Poate fi de la anumite alimente pe care le consumi (si eu am aceasta rpoblema uneoru din cauza la peste uneori, mai ales sarat) Este o probalitate mica sa ai diabet. Mergi la un medic pentru ati face un set de analize...din cite stiu poate fi si din cauza disfunctilor rinichilor. Succes!

| T3uu explică:

Multumesc pentru raspunsuri
eu am 1, 65 si 65 de kg si sunt destul de grasa sad
mi-e frica sa merg la doctor pentru ca mi-e frica de raspuns crying
apropo am si o durere deasupre bazinului sad

| ComaneciSorana a răspuns:

E imposibil sa ai diabet, asa sete imi este si mie si nu am diabet aceasta sete poate veni de la o mancare :::::Lichidele nu reprezinta doar ceea ce bei, ci si ceea ce mananci. De aceea, evita felurile de mancare care au un continut ridicat de apa. Important este ca intre sedintele de dializa sa nu iei mai mult de 3 kilograme in plus fata de greutatea ideala. Cel mai simplu este sa iti monitorizezi greutatea, cantarindu-te; Dar totusi poti consulta un doctor