| dulc3'maria a întrebat:

Deci.care se pricepe pe aici poate imi raspunde si mie...acum 5-6 luni am fost la dentist pentru ca aveam o carie la o masea care ajunsese la nerv. mi-a scos nervul dar nu cu anestezie ci a pus o solutie de omorat nervul si m-am dus de mai multe ori sa o curete, dupa aceea mi-a plombat-o si nu am avut nimic.acum dupa aproape o jumatate de an ma cam deranjeaza putin, foarte putina durere uneori, credeti ca nu mi-a curatat-o atunci bine? iar daca aveam o infectie sa imi apara tocmai dupa o jumatate de an?sadplsss cine stie sa imi zica si mie mi-e frica raucryingsunt si racita o fii de la curent durerea nu stiu ce sa mai credcryingva rog spuneti-mi si miecryingdoctora mea e in concediu ca a nascut si la altcineva nu ma ducstraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| radulescuv a răspuns:

Am citit problema ta si iti marturisesc ca exact prin asa ceva am trecut si eu si trec in continuare, caci mai dureaza cam o saptamana.acum aprox 3 saptamani mi s-a spart o bucata din plomba de am avut-o pe masea.In ziua aceea nu am avut nici o problema, si bineinteles, asa cum face tot omul am tot amanat sa ma duc la dentist.in cele din urma, au inceput durerile, asa cum spui si tu nesemnificative, dar inainte de a ma hotari sa ma duc la dr. efectiv nu puteam sa dorm.am luat tador, algocalmin.ma lasa 1h-2 si apoi ma lua din nou.in fine... m-am dus la doctor, mi-a dat jos plomba si m-a intrebat cu ce mi-a fost scos nervul. i-am spus ca mi-a pus arsenic, am stat aprox o saptamana cu pansamentul cu arsenic si dupa aceea mi-a umblat pe canale si mi l-a scos. iar dr. mi-a explicat f clar ca metoda asta nu e foarte buna, pentru ca in momentul in care cureti canalele, niciodata nu poti fi sigur ca nu a mai ramas ceva din nerv acolo care se impute si ajungi la infectie.prin asa ceva am trecut eu.am avut cangrena, puroi. mi-a facut doza dubla de antestezie+ spray si tot simteam durerea, nu exagerez cu absolut nimic.am urmat tratament cu augmentin 5 zile, si tratament de dezimfectare cu un pansament pe care mi-l schimba la 2 zile, cam o saptamana. dupa ce am terminat cu augmentinul si cu pansamentul, ma duceam de drag la dr. pentru ca nu ma mai durea absolut deloc.luni mi-a facut obturatie de canal(mi-a bagat o solutie alba pe canale) si mi-a spus sa stau o saptamana, dupa care sa ma duc sa mi-o plombeze.nu am simtit absolut nimic. eu nu iti povestesc astea ca sa te sperii, ci ca sa te incurajez sa mergi cat mai repede la dentist.nu conteaza ca dr. ta este in concediu, gaseste alta dr, du-te si fa o radiografie si apuca-te de treaba.caci, nu e de glumit cu dantura. orice durere, cat de mica este serioasa. fa-ti curaj si du-te, nu mai sta! te pup si multa bafta!

2 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Se poate intampla ca acele canale ale maselei sa nu fie bine plombate. Un stomatolog bun plombeaza canalele avand in mana radiografia maselei respective.Asa ca fa o radiografie si mergi la un stomatolog bun.

| marioBARCELONA a răspuns:

Decat sa stai in casa si sa plangi non stop mai bine sa incepi sa intrebi in stanga si in dreapta de un stomatolog bun. Dupa care il rogi sa-ti dea trimitere ca sa-ti faci radiografie la dintele care spui ca s-a lucrat si iti da senzatii de durere. Avand noua radiografie in mana se poate discuta si se poate face un plan de tratament. Daca nu reusesti sa te descurci suna-ma. 0734666999
Succes!