| Mikasa a întrebat:

Deci, peste catva timp voi avea concursul asta "sanitarii priceputi" si inca nu imi pot da seama cum fac diferenta daca cineva are o entorsa, luxatie sau fractura... Putine explixatii? Multumesc anticipat big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Păi entorse şi luxaţii sunt cauzate de întinderi sau ruperi ale ligamentelor cu deplasarea sau nu a osului din articulaţie.
Se imobilizează cu atele.
Fracturile pot fi închise sau deschise, provoacă hemoragii şi infecţii.
Te pup!

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo happy bun răspuns!

1 răspuns: