| Georgi-Ana_Gabriela_1996 a întrebat:

Dietă cu miere, scorțișoară si apa, este buna pentru slăbit?
P.s. acord funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal cred ca este un chin pentru tine acea dieta. Sa mananci aiurea miere si sa bei apa. mai bine doar bei apa si se numeste post negru.

Nu prea inteleg scortisoara ce efect are aici.

Cu slabitul e mai complicat, pentru ca pe dieta asta nesanatoasa, nu faci altceva decat sa te chinui. Faci foamea si apoi cand o sa o lasi, o sa bagi repede inapoi. Apoi o ieo de la capat si tot asa... doar ca o sa ai un enruziasm mult scazut de fiecare data. La final vei abandona sau vei incerca alta.

Mai bune du-te la un nutritionist si scapa o data pentru totdeauna de asta.

| PogChamp a răspuns:

Nu.
Daca vrei sa slabesti bei apa plata.
Si faci sport.
De mentionat si un regim alimentar corespunzator bogat in proteine si grasimi nesaturate(cel mai indicat peste) cu o cantitate adecvata de fibre (legume, fructe, cereale integrale).
Tot ce iei din miere si scortisoara sunt carbohidrati sub forma de zaharuri.
Mierea este considerata in principal sanatoasa in mod indirect datorita propolisului, ceea ce nu prea este prezent in mierea din magazin.