| InAfaraTiparelor a întrebat:

Doi medici psihiatri au prescris doua tratamente diferite pentru o singura afectiune la doi pacienti cu varste diferite si sexe opuse - tulburare afectiva.
Unul a prescris Extraveral la cel peste 40 de ani barbat iar al doilea Olanzepina si Lyrica pentru cel sub 35 de ani femeie. Olanzepina si Lyrica sunt pentru cu totul alte afectiuni-tulburarea afectiva nu era mentionata in prospectul niciunui medicament. Extraveralul sigur nu e nici ala pentru tulburari afective.
Problema e aceeasi indiferent de varsta sau sex. De ce doua tratamente diferite fara a fi trecuta tulburarea? Care medic si-a batut joc si care a ajutat pana la urma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Lyrica (pregabalina) SIGUR nu este pentru tulburare afectiva.

Intai ar trebui tratati... medicii psihiatri.

| InAfaraTiparelor explică (pentru Bula):

Cel mai tare raspuns! laughing

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Bula):

Gresit; se da în psihiatrie ca stabilizator de dispoziție.Nu mai vorbiți dacă nu știți.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Bula):

La psihiatrie ar trebui să mergeți dumneavoastră, dacă vă considerați atotștiutor, analfabet funcțional ce ești!

| Bula a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Cred ca TU esti analfabet functional, din moment ce n-ai inteles ce am scris! tongue

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Bula):

Am înțeles că ești needucat, imatur și că ai făcut școală cu femeia de serviciu, inclusiv la barul de lângă școală!

| InAfaraTiparelor explică (pentru Bula):

Eu zic sa lasati conflictul. Ambele argumente sunt valabile, in egala masura. Nu am jignit nici pe Bula, nici pe Valentin la raspunsurile lor. Daca am spus vreo prostie in acest context(ca as sustine o persoana nu stiu cum cu analfabetism sau altel defecte aruncate unul asupra celuilalt), veniti cu argumente, contra-exemple, contraargumente...

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Lyrica e un stabilizator de dispoziție și se da și în tulburare afectiva.
Extragerile e doar un naturist.
Nu trebuie sa scrie pe prospect ca e pentru asa ceva ca să fie prescris neapărat, se pot face multe combinații im psihiatrie de exemplu propranololul care e un betablocant un medicament pentru inima se poate da si de către psihiatri pentru anxietate si palpitații.De ce?
Pentru ca functioneaza.De ce i-a dat Lyrica fiindcă e posibil sa funcționeze.
Deci mai lăsați comentariile superficiale cum sunt cele de mai sus.
Sănătate!

| Simpatic a răspuns:

Eu am zis-o de cele mai multe ori pe TPU, nu toti medicii sunt si cu har sau habar! Unii au facut scoala si pe pile sau pe mersul in dormitor cu decanii si apoi au ajuns mari medici si doctoritewinking

Insa majoritatea pacientilor care merg la psihiatru ei insisi se comporta precum schizofrenicii considerandu-se stapanii lumi, si acesti pacienti cred ca ei au dreptate chiar si in a se trata.
Daca ai sti cati schizofrenici mi-au scris in privat ca ei sunt persoane cu depresie si nu acceptau altceva...

Cat despre tratamente diferite, nu ma pot pronunta, pot insa sa revin cu afirmatia ca nu toti medicii sunt si bine pregatiti!

Pot afirma cu certitudine ca in Romania avem cativa medici psihiatri buni restul sunt niste "stomatologi" cu salarii mari nejustificat! Multi dintre ei trateaza "nebuni" pe care ii au internati si fac experimente cu pastile pe ei, daca ai nesansa sa te duci la genul asta de medic la cabinetele lor particulare si sa primesti medicamentatie pe care sa o iei acasa vei ajunge din pacate foarte rau!
Acesti medici se joaca cu viata oamenilor nestiind ca un medicament "de cap" gresit poate duce la suicid!

| InAfaraTiparelor explică (pentru Simpatic):

Stiam eu ca e ceva dubios. Paranoia 0, Logica 1, argumentele altora 1! Caz inchis!

| dullcat a răspuns:

Rosalia? Is that you? laughing
Nu avem de unde sti, aici nu sunt medici psihiatri.Iar fiecare pacient e diferit, degeaba compari.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Https://mental-training.ro/tulburarile-afective/
Înainte de a citi prospecte și a trage concluzii pripite, caută pe google despre boala respectivă.
Afecțiunea de "tulburare afectivă" nu există în clasificarea medicală ca o boală aparte, ci este un titlu al unui cumul de boli psihice, pe care un pacient le poate avea în etape.
Tratamentul prescris este corect, iar în analele medicinii întotdeauna vor exista 3 grupe principale de pacienți: copii, adulți, bătrâni; iar fiecare grupă este împărțită pe sex: femeie și bărbat.
NU mai pune la îndoială un tratament dacă îți este greu în această epocă a internetului să te documentezi!

| painecuzahar a răspuns:

Extraveral nu se mai gaseste in farmacii de mult.

| InAfaraTiparelor explică (pentru painecuzahar):

Poftim? Parca cineva ar mai fi cumparat si inca le ia. De ce l-au scos? La asta ce i-a mai gasit? Sper sa nu scoata complet si contraceptivele orale, ar fi o tragedie.