| Herciu_Andra_1998 a întrebat:

Dupa cat timp apar simptomele unei sarcini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Toate cele bune.

| Herciu_Andra_1998 explică (pentru bursuc001):

Deci sangerarea de nidatie e neaparata?

| bursuc001 a răspuns (pentru Herciu_Andra_1998):

Acea sângerare NU este obligatorie!
Acum ţi-am precizat şi la cealaltă întrebare...

O seară frumoasă.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aproximativ dupa 5-6 saptamani, in orice caz de obicei in luna a 2-a de sarcina.

| SkyPilot a răspuns:

Nu astepta pana atunci, la unele femei nu apar de loc pana creste burtica si atunci e prea tarziu. Fa un test de sarcina!

| mirunacrw a răspuns:

Cam dupa o luna, dar nu este obligatoriu sa apara. Cel mai sigur este sa faci un test de sarcina(oricat de "inspaimantator" ar putea sa para), asa scapi repede si sigur de indoieli si poti lua masurile necesare in functie de rezultat. Bafta!