| Mony_6801 a întrebat:

Dupa cate zile pot sa-mi fac un test de sarcina? cand pot afla daca sunt insarcinata? sanatate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 7 zile de la contactul sexual, sansa de a fi pozitiv e 1% (adica din 100 de femei insarcinate, doar una testeaza pozitiv, celelalte 99 primesc un rezultat fals negativ). Pentru a atinge siguranta indicata pe ambalaj (98%), testul trebuie facut dupa minim 21 de zile de la contactul sexual din prima urina de dimineata si sau dupa minim 24 de zile din urina de peste zi si repetat dupa inca 2-3 zile, in aceleasi conditii.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se poate face și după 7 zile de la presupusul contact sexual neprotejat!
Pa, pa.