| Girly97 a întrebat:

Dupa sarbatori o sa incep fizioterapia la genunchi (am facut artroza pentru ca am alunecat anul trecut la intrarea unui supermarket pentru ca aveam ghetele pline de gheata) si voi face la fiecare 6 luni. A mai facut cineva pentru artroza? Cam ce va fac acolo? Va rog sa-mi raspundeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EllaMk a răspuns:

Buna! Nu am facut tratament pentru artroza, insa sunt studenta la kinetoterapie in ultimul an si iti pot spune exact ce se face pentru aceasta afectiune. La fizioterapie vei face ultrasunete, cu un aparat mic cu lumina UV vei fi masat/a in zona afectata cu un unguent( diclofenac gel). Eventual vei mai face si curenti diadinamici- doi electrozi vor fi plasati de o parte si de alta a genunchiului si vor transmite mici impulsuri electrice pentru a ameliora durerea si a tonifia capetele musculare, precum si ligamentele genunchiului. De asemenea, cu un kinetoterapeut, vei face sedinte de kinetoterapie- gimnastica medicala pentru membrul inferior afectat. De asemenea, daca doctorul reumatolog a recomandat, ti se va face si masaj al genunchiului. Sanatate si sarbatori fericite!

| Girly97 explică (pentru EllaMk):

Mi se pare OK totul mai ales ca in luna mai am facut prima oara in viata mea fizioterapie si am facut TENS, ultrasunet si laser insa singurul lucru care ma deranjeaza sunt ultrasunetele... Pare greu de crezut insa uneori piciorul meu unde am cazut este cam sensibil la atingere. De fapt, uneori simt discomfort si cand pantalonii imi ating piciorul. Cand am facut ultrasunete m-a cam durut putin pentru ca eram antinsa de masinarie... Ar trebui sa spun problema mea? Ar trebui sa spun ce gandesc? Pot sa ma ajute cu chestia asta? In rest cu celelalte nu cred ca am probleme, atata timp cat nu doare sau este vorba de injectii. happy

| EllaMk a răspuns (pentru Girly97):

Da, trebuie sa spui medicului reumatolog( pentru ca el scrie pe fisa de observatie unde te va trimite: la electroterapie, ultrasunete, etc). Sa ii spui ca ai o sensibilitate la nivelul genunchiului si ca nu iti priesc ultrasunetele. Unele metode de terapie nu sunt potrivite pentru toti pacientii, de aceea trebuie sa iti exprimi nemultumirile pentru a evita aparitia durerii de fiecare data cand dai de frig sau cand e innorat afara.
Sanatatea e pe primul loc!

| Girly97 explică (pentru EllaMk):

Ma gandeam ca poate am putea gasi o solutie in asa fel incat sa pot face in continuare ultrasunete daca este necesar mult mai comfortabil. O sa ii spun problema chiar daca nu m-ar crede nimeni. happy Adica, ai crede pe cineva daca spune ca il doare cand se inveleste sau cand pantalonii ii ating piciorul?

| EllaMk a răspuns (pentru Girly97):

Te vor crede, sunt specialisti. Astfel de lucruri e normal sa mai apara la unii pacienti. In mod normal ar trebui sa renunti la aceasta procedura si sa insiste mai mult pe alta. O solutie pentru a fi mai ok aplicarea procedurii nu exista.Ea e aceeasi pentru toti pacientii.

| Girly97 explică (pentru EllaMk):

Inafara de ultrasunete imi plac toate procedurile, cred. In special TENS, as putea face asta zilnic. Iti multimesc de sfat si te voi tine la curent!

| EllaMk a răspuns (pentru Girly97):

Cu mare drag!