| HanOgHun a întrebat:

Durere de spate jos, crampe abdominale, mărirea sânilor, a mameloanelor, sfarcurile uscate și mai proeminente, greata, gust amar, durere de sânisși înțepături in sfarcuri. Ce poate fi Inafara de sarcina (nu mi-am început viata sexuala).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sindrom premenstrual combinat cu o indigestie.

| siriusblack98 a răspuns:

Buna! Deci nu sunt femeie laughing dar din ce am mai prins si eu de la discutiile fetelor/femeilor in 20 de ani de viata as zice ca este un proces normal de maturitate.Banuiesc ca esti adolescenta.Corpul se dezvolta atata tot. Oricum eu zic sa discuti cu o femeie matura in care ai incredere sau eventual doctorul de familie.De asemenea un control ginecologic nu strica nimanui indiferent de gen cel putin in anii de adolescenta happy

| iamprettybored a răspuns:

Bună. Cel mai proabil este vorba despre o dereglare hormonala. Contează și în ce perioadă a ciclului menstrual ești. Este mult mai probabil ca aceste simptome să apară cu puțin timp înaintea menstruatiei.
Câteva dintre simptomele tale sunt simptome ale sindromului premenstrual, dar cum am mai spus, este probabil să ai totuși și o dereglare hormonală, în special dacă ești în perioada adolescenței, când au loc o groază de schimbări hormonale.
Vizitează medicul de familie și spune-i ce ai, o să îți dea probabil o trimitere la endocrinolog. Endocrinologul e posibil să îți dea apoi să faci niște analize de sânge, ca să vadă nivelurile hormonale.
Este important să ții situația sub observație, nu trece cu vederea peste ea și du-te la medic.
Multă baftă!

| Ruxxxxxxxxx a răspuns:

Cati ani ai? Toate simptomele in afara de gustul amar ma duc cu gandul la menstruatie, in acest moment.

| HanOgHun explică:

Menstruația ar trebui sa îmi vina abia pe 13. Niciodată nu am avut sindrom premenstrual care sa se fi manifestat în felul acesta și atât de devreme

| Ruxxxxxxxxx a răspuns (pentru HanOgHun):

Data se mai schimba cateodata, nu e neobisnuit

| HanOgHun explică:

Am 17 ani