| anonim_4396 a întrebat:

Dusurile reci sunt sanatoase?

Pot pati ceva rau daca as face dusuri reci de 5-10 minute in fiecare dimineata? M-am gandit ca e acelasi fenomen cu intratul in apa rece deodata(stop cardiac)sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde. Daca e cald in camera, si sari direct din pat in cada de dus, s-ar putea sa ai probleme, depinde de diferenta de temperatura, daca esti incins, apa de la robinet e mai rece ca cea din piscina vara.
Incearca sa nu faci ca mine. Eu am inceput cindva sa fac dusuri reci, pentru ca sunt foarte sanatoase pentru organism, si dupa vreo trei zile m-am ales cu o raceala zdravana. Nu porni direct cu apa rece. Scade zi de zi temperatura apei pana ce ajunge sa fie rece, asa vei da timp organismului sa se obisnuiasca. Sau fa dusuri scotiene mai intii, alternezi apa rece cu cea fierbinte, eu nu suport chestia asta, dar sotiei mele ii place mult, deci depinde de tine aici.

| darrio2007 a răspuns:

Sunt bune dar sa stii cum sa le faci. E bine sa alternezi cateva minute de apa calduta cu apa mai rece, pana la limita la care suporti. Se numeste duș suedez. E bun pentru calirea organismului si oxigenarea scalpului. Citisem undeva ca este bun si impotriva caderii parului. Dar asta nu stiu cat de adevarat este.

| HLucian a răspuns:

Salut. Sunt perfect sanatoase, nu patesti nimic rau daca vei face dusuri reci. Te va ajuta sa iti incepi ziua cu o stare de bine iar unele studii au aratat ca stimuleaza sistemul imunitar. Dusul rece poate sa imbunatateasca si somnul. Nu, nu are legatura cu acel fenomen. Sanatate. Daca ti-am fost de folos, da-mi o funda!