| mihail2003 a întrebat:

E adevarat daca faci Exercitii de stretching cresti inaltime 4-5 cm sau mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Creșterea se bazează pe raportul dintre câte celule mor și câte se nasc noi. la o creștere armonioasă crești și în înălțime.
Dar sunt țesuturi moi, flexibile, care pot să determine o creștere sau o scădere în înălțime. Acestea sunt cartilagiile intervertebrale de pe șira spinării. Astfel dacă te măsori dimineața cu precizie, ești cu 1 cm mai lung decât seara, deoarece în timpul zilei vertebrele s-au mai tasat. Exercițiile de stretching, de elongație fac ca aceste țesuturi să aibă mărimea lor optimă, ceea ce este bine, ele se bucură, căci neturtite ele se pot alimenta mai bine. Dacă exagerezi poți să le lezezi ceea ce nu este bine deloc. Așa că, prin antrenament continuu, poți adăuga câțiva cm, dar nu prea mulți.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu.

| NykusorBl3nd a răspuns:

In unele cazuri este reala, dar dupa ce ai trecut de varsta de 25-27 de ani deja nu mai cresti in inaltime, faza cu inaltimea se trage din gena, daca cresti cu 10-20 cm mai inalt decat parinti tai poti fi unu din norocosi cum s-ar zice.
Orice sport te ajuta la dezvoltare, practica orice, bafta.

| HD_Anderex_1973 a răspuns:

Depinde de pozitia coloanei vertebrale, daca aceasta nu este asezata in mod vertical cu exercitiul, nu ajuta cu nimic.