| soffie a întrebat:

Este adevarat ca s-a dat lege ca nu se mai fac avorturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Legiuitoarea, comentez pentru ca a aparut o confuzie si vreau sa fixez ideea, atat cat ma pricep.
Inca o data: tu definesti avortul gandindu-te exclusiv la avortul spontan( intreruperea spontana a sarcinii printr-o cauza naturala, fara o interventie din afara) si eu definesc avortul gandindu-ma atat la avortul spontan cat si la avortul indus (cand este provocat in mod intentionat, cu interventie externa).
Oricum, subiectul in sine( avortul) e unul crunt, as prefera sa se fi lamurit treaba si sa nu fac multi purici pe-aici.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se preferă o consiliere psihologică înainte de intervenție, nu se interzice întreruperea de sarcină la cerere, că despre asta vorbim.
Avortul este expulzia fătului de către organism fără intervenție externă!
Pa, pa.

| Leocerba a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Legiuitoarea, ce vrei sa zici prin definitia asta: "Avortul este expulzia fătului de către organism fără intervenție externă" la care mai adaugi si semnul exclamarii?
De ce "fără intervenție externă!"?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Leocerba):

Bună.
Din simplul motiv că întreruperea de sarcină o faci la ginecologie, iar o femei infertilă pierde sarcina fără a merge la medic.
Ce o fi așa de greu să înțelegi, nu știu!
Și, apropo, mai lasă inteligența asta... superficială. Gândește înainte să întrebi!
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Legiuitoarea, ți-aș recomanda să te documentezi, înainte să dezinformezi și să-i acuzi pe ceilalți de inteligență superficială, jignindu-i.

- http://www.avort.ro/ce-este-avortul.php
- http://dexonline.ro/definitie/avort

AVÓRT, avorturi, s. n. Întrerupere accidentală sau provocată a gravidității înainte ca fătul să poată trăi în afara organismului matern.

AVÓRT s.n. Eliminare (naturală sau provocată) a unui făt cu mult înainte de termen.

În locul tău mi-aș cere scuze.

| MaicutaMaui a răspuns (pentru NOname):

NOnaaaame! De cate ori iti vad avatarul ma dezbrac in curul gol, dar nu stiu ce sa fac mai departe love struck

NOname
| NOname a răspuns:

Observ că aici unii pricep mai greu și înțeleg limba română diferit față de cum o înțeleg toți ceilalți.
Poate n-ar fi rău să mai treacă o dată prin școala generală, ca să putem vorbi în sfârșit aceeași limbă.

Evident, despre Legiuitoarea este vorba, dar nu i-o pot comunica în mod direct, pentru că m-a trecut la ignor.
Eventual, poate cineva îi transmite, ca să facă un efort și să dea o căutare pe google, să se informeze și să se oprească din jigniri gratuite și dezinformare.

Chiar nu-mi place să văd cum îmi sunt jigniți prietenii absolut fără nici un motiv.

| Leocerba a răspuns:

Auci love struck
Totusi, nu cred ca "Avortul este expulzia fătului de către organism fără intervenție externă!" ci mai complet ar fi sa zici expulzarea sau extragerea embrionului sau fetusului din uter. Iar asta nu exclude interventia externa, de care vorbeai.

| MaicutaMaui a răspuns (pentru Leocerba):

Vrei sa fii prietena mea? love struck

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Leocerba):

Bună.
Extragere? Cine o face? Organismul?
Tu despre ce vorbești?
Nu înțeleg de ce comentezi nefondat!
Pa, pa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Leocerba):

Bună.
Nu ai ce să fixezi sau să definești, vezi ce spun cărțile de ginecologie. Nu ne îmbătăm cu apă rece.
O seară plăcută!
Pa, pa.

| Leocerba a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Legiuitoarea, comentez pentru ca a aparut o confuzie si vreau sa fixez ideea, atat cat ma pricep.
Inca o data: tu definesti avortul gandindu-te exclusiv la avortul spontan( intreruperea spontana a sarcinii printr-o cauza naturala, fara o interventie din afara) si eu definesc avortul gandindu-ma atat la avortul spontan cat si la avortul indus (cand este provocat in mod intentionat, cu interventie externa).
Oricum, subiectul in sine( avortul) e unul crunt, as prefera sa se fi lamurit treaba si sa nu fac multi purici pe-aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi prea frumos. laughing

| costellodonatz a răspuns:

Nu e adevarat. S-a votat o lege in legatura cu asta, dar nu in forma in care ai spus-o tu. Inainte sa faci avort trebuie sa faci o vizita cabinetului pshihologic pentru a primi un aviz. Sper ca te-am lamurit.

| bya2011 a răspuns:

Nu big grin E Alegerea ficariea daca face avort sau nu! :*