| AdrianBica a întrebat:

Este adevarat ca sucurile gen: tymbark, cappy tempo, ciao, prigat... is mai sanatoase decat pepsi-cola, coca-cola, spirte, fanta? de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un suc comercial nu este sanatos! Absolut toate contin conservanti, chimicale si aspartam. Vrei suc sanatos? Ia-ti un storcator de fructe, cel mai ieftin, si fa-ti acasa. Punct!

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Asa se spune, dar sa nu uitam ca si ele contin multe E-uri.

| mgtow a răspuns:

Da deoarece contine mai multe vitamine si nu are acid, mai putini coloranti.

| JoJo a răspuns:

Da, deoarece cele din prima categorie sunt naturalehappy dar, pentru mine, mai putin tentante(dintre cele naturale doar Tymbark de mere beau) decat cele din a doua categorie.

| Luissa123 a răspuns:

Nici unul nu este 100% natural insa cred ca da sucurile''naturale'' sunt mult mai sanatoasa decat pepsi, fanta, sprite sau coca cola

| Schnitzel a răspuns:

Cu sigurantalaughing Pai sunt putin mai scumpe dar au continut de fructe mai mare decat fanta. Coca-cola e otrava cu totul, insa sunt dependenta. Sprite e relativ ok pentru ca nu are coloranti dar tot tymbark cappy ceao prigat sunt mai sanatoase

| AFR81 a răspuns:

Niciun suc in ziua de azi nu e sanatos.De fapt, niciun produs din ziua de azi nu e sanatos.Sucurile Tymbark,Cappy,Tempo,Ciao, Prigat sunt putin mai sanatoase decat Pepsi, etc...

| ShowTim3 a răspuns:

Orice suc e mai sunt mai sanatoase decat coca-cola si pepsi! happy in unele tari oameni iau cola pentru curatatul toaletelor (nu glumesc deloc am vazut la TV ) iti dai seama cat de sanatos este nu? sprite si fanta sunt detinute de coca-cola happy pepsi e pe cont propriu nu are legatura prea mare.
Pentru ca in cele mentionate de tine nu se baga asa multe porcari (normal ca se baga si in alea, conservanti si restul )
De obicei cu cat sunt mai scumpe sucurile si au doza cat mai mica sunt mai sanatoase, mie santal mi se pare cel mai sanatos suc (are si ala procari big grin ) sunt unele sucuri, fara nume care costa 1.5, 2 lei si iti da 2l de suc, mai scumpa e apa ce dracu o baga in sucul ala? Succes sper ca te-am ajutat

| TheFeeye a răspuns:

Nu este adevarat nici un suc nu este 100% sanatos, in afara de sucurile facute in casa.
Stiai ca la sucurile de fructe se folosesc parfumuri pentru a mirosi asa?
Acum am vazut @ KenJi, si eu voiam sa pun articolul ala laughing.

| Ecea a răspuns:

Nu este prea mare diferenta.
Fanta,cola,etc contin coloranti si multe ingrediente chimice care nu sunt foarte bune corpului.
Iar dezavantaj la cola este ca are cofeina si etc.
Mai au dezavantaj ca sunt carbogazoase.

tymbark,cappy,etc marea majoritate sunt naturale si nu contin coloranti,etc + ca nu sunt carbogazoase, nu au cofeina, etc.
Oricum cele mai bune sunt cele care le faci acasa la storcator de fructe.

Răspuns utilizator avertizat
| KenJi a răspuns:

Nu nu este adevarat. Citeste aici si nu mai consuma tymbark cappy si toate sucurile care zi ca sunt naturale.
http://www.almeea.com/......-magazine/

| Atudose a răspuns:

Normal ca sunt. Nu stiu daca sunt mai sanatoase in legatura cu compozitia, dar in primul nu ai acid. Se stie faptul ca acidul nu este bun pentru sanatate.

| qwerty_6720 a răspuns:

Pentru ca nu sunt acidulate si nu au cofeina... Dar nu inseamna ca sunt cele mai bune.Tot prostii.

| Joe003able a răspuns:

Poi in primul rand nu au atati de multi conservanti decat celelalte si in la 2 rand nu au acid nici cofeina!:d:d:d:*:*Sper ca team putut ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu este adevarat! suurile ¨naturale¨gen timbarc sau prigat sunt pline cu conservanti si coloranti! compara gustul unui fresh de portocale cu al celor mentionate de tine, si vei care este mai sanatos?
pepsi si cola sunt mai sanatoase din punctul de vedere al colorantilor si ditivilor, insa contin cofeina, de aceea au reputatia de a fi ¨otravitoare¨. tatal meu intotdeauna imi spune sa nu mai cumpar alte sucur, decat pepsi, din aceasta cauza... dar cele cele mai bune sunt, bine-inteles, freshurilehee hee pofta buna!

| sorayna a răspuns:

Si eu am ales in ultimul timp sucuri necarbogazoase. Se spune ca au in compozitie mai mult extract din fructe si mai putini conservanti. E mai complicat sa storci portocale in fiecare dimineata. Eu iau un Prigat si dimineata am fresh rece in 2 secundehappy

| Cornel_3293 a răspuns:

Da, sunt mai sanatoase finca nu contin acid si sunt din fructe naturale. nici ele nu sunt extraordinare dar in orce caz sunt mai sanatoae decat cola, fanta, sprite sau pepsi.

| Anutza77_5180 a răspuns:

Da, este adevarat! Pentru ca ele nu au aciduri, nu au mult zahar, snut sigilate bine...In fine, sunt mai multe chestii.

| Lucian_2517 a răspuns:

Normal ca sunt mai sanatoase! In primul rand astea nu sunt acidulate.Dar si sucurile pe care le-ai enumerat tu nu sunt chiar asa de sanatoase! Ce mai buna racoritoare e apa!