| alextati a întrebat:

Este bine 58kg, 173cm la 15 ani ca baiat? Vreau sa cresc in masa musculara, sugestii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te pregătești pentru Top Model.

| Apokales a răspuns:

Pari foarte slab cu numerele alea. Mananca mai mult si sanatos, intereseaza-te mai mult despre alimentatie si du-te la sala. Daca nu poti sa te duci la sala, fa niste exercitii cu propria greutate: tractiuni, flotari, genuflexiuni, fandari, calistenice in general.

| alextati explică (pentru Apokales):

Cand m-am cantarit ultima data aveam 64kg, dar am estimat, fac flotari, tractiuni nu am prea facut ca este frig afara si nu prea suport frigul, mai ales ca nu imi place sa fac tractiuni in geaca. mananc 4-5 mese pe zi, carnea nu mi lispeste din nicio masa.Si da, si eu cred acelasi lucru, sunt slabanog, dar toti imi spun ca arat bine

| Apokales a răspuns (pentru alextati):

64 este relativ bine, la limita as spune. Insa 58 straight face, devine ingrijorator. Incearca de inceput sa inveti ce sunt alea: calorii, macronutrienti si micronutrienti, apoi sa intri intr-un surplus caloric (sa te ingrasi) decent si sa iti faci un program de antrenament in casa, o rutina care sa-ti creeze placere si sa-ti atingi obiectivele, nu-ti trebuie mult ca sa arati bine. Oricum, in primul an vei pune masa musculara chiar daca mai faci si mici greseli. Invata, asta este important.

| alextati explică (pentru Apokales):

Multumesc mult pentru sfat!