| AFR81 a întrebat:

Este bun ceaiul de valeriana impotriva anxietatii? Recomandat stiu ca este, dar da si rezultate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Are si nu are. De la om la om, de la situatie la situatie. Valeriana e buna la stari de agitatie, atacuri de panica pe baza de stres, depresie. Eu te sfatui sa nu recurgi la psihotrope, am vazut si un documentar, am si niste oameni in domeniu psihiatric. Depresia e mult mai mult decat credem noi, de regula de fapt avem doar suparari inerente si normale ale vietii peste care poti trece daca inveti sa gandesti, resurse ai daca iti doresti sa iesi din starea care o ai. Personal am folosit Valim pentru a scapa de niste crampe musculare care imi dadeau dureri mari la coloana fracturata. Valium ( valeriana ) iti da niste stari de somnolenta si te cam tampeste pe romaneste, e interzis sofatul etc. Ulterior dupa o vreme am luat ca sa-mi mai calmeze niste ganduri, necazuri etc. Nu a mai avut acelasi efect, absolut deloc, 0 efecte. Atunci am luat ceva numit Daparox, asta trebuie sa te faca mai vesel, mai relaxat, chiar glumet. Dupa cateva zile am simtit ca ceva nu e in regula, in unele momente ceva ca o nebunie simteam ca isi face loc in cap, agitatie etc. Mi-a confirmat asta si o persoana care lua de ani buni si era dependenta. Eu sunt in Italia, pe astia ii drogheaza medicii cu orice una doua si sunt zombi. Ceaiurile de tip valeriana se iau la indicatia medicului mai ales ca timp si doze. Tata e fan ceaiuri si e plin de carti, scrie despre valeriana si multe altele.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Cat timp nu are studii care sa ateste ca e bun nu bag mana in foc, dar pana la urma exista si efect placebo foarte puternic la unele persoane, asa ca orice ar putea sa ajute. Atat in probleme medicale organice si fizice dar cu atat mai mult psihice. Daca au incredere in ceaiul ala au incredere si in ei si uite asa scapa de probleme. (cel putin de astea mai usoare)