| Martsje a întrebat:

Sugerati-mi, va rog, niste pastile impotriva anxietatii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Nu se dau fara reteta.
Dar vestea buna este ca gasesti la farmacia naturista pastile impotriva anxietatii pe baza de (valeriana, gentiana si passiflora incarnata).
Sunt destul de bune.
Dar sincer cel mai bun remediu impotriva anxietatii esti tu.
-Iata ce trebuie sa faci si sa NU faci:
-Impaca-te cu cei certati (iti va face mai bine decat crezi
Nu viziona filme triste, filme de groaza etc / Prefera-le pe cele de comedie.
Nu viziona, stiri / mai bine emisiuni de divertisment.
Nu te izola / socializeaza, iesi cu prieteni.
Inconjoara-te de persoane optimiste (chiar daca acum esti tentata sa iesi cu persoane negativiste si cu probleme)
Ai grija de tine. Imbraca-te frumos, si cum iti place astfel incat sa te simti bine in pielea ta.
Mananca sanatos. Te vei simti mai bine fizic si te va moraliza.
Iesi mai des in aer liber, plimba-te admira locuri, peisaje animale.
Nu intra pe site-uri cu sfarsitul lumii si alte prostii din astea.
Impaca-te cu cei certati (iti va face mai bine decat crezi
Scrie pe niste biletele urmatoarele:
-lucruri de care esti mandra
-lucruri care ti-au facut placere sa le faci
-lucruri pe care ti-ar face placere sa le faci.
Orice gand pozitiv e bine sa-l scrii pe biletele.
E foarte important sa le scrii. Macar 100 de lucruri pozitive. Si ori de cate ori te simti intristata, ia cate un biletel din ala si citeste-l.E un refresh perfect pentru minte!
Succes! Pupici :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNTÂI trebuie să mergi la medic pentru confirmarea diagnosticului, apoi vei primi tratamentul adecvat.

Oricum, NU primeşti medicamente FĂRĂ Reţetă/prescripţie medicală!

Cel mult, poţi cumpăra unele produse naturiste pe bază de plante...

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi ca un doctor sa iti prescrie astfel de medicamente. Nu stiu exact daca se dau la farmacie fara prescriptie medicala.

| Copiliţă a răspuns:

- Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie, iar daca nu vrei, poti merge direct la farmacie si sa-i spui farmacistei.