| anonim_9938 a întrebat:

Este normal ca atunci cand ma ridic din pat sa ametesc? unori parca mi se inegreste intreaga imagine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doina93 a răspuns:

Cu siguranta nu este normal! Ametelile pot aparea de la prea multa oboseala sau de la alimentatia proasta, insa nu este exclus sa ai ceva probleme de sanatate. Trebuie sa consulti un medic in legatura cu aceasta problema, ar fi bine sa-ti faci citeva analize, poate nu e ceva grav, insa mai bine sa fii sigura ca totul e in regula.
Multa sanatate!
:*

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fa-ti o hemoglobina si ia-ti o tensiune dimineata!

Apache
| Apache a răspuns:

Am si eu uneori aceeasi problema... nu cred ca e grav, incearca sa stai mai putin timp in pat, si stai mai mult pe afara!

Răspuns utilizator avertizat
| Petronela a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel ca tine.Am mers la doctorul de familie si mi s-a spus ca am amnezie.Iti recomand sa mergi la un doctor sa te consulte pentru a vedea ce ai.

| BiaJ a răspuns:

Esti anemic/a!
Si eu am patit la fel si m-am dus la urgente si mi-au facut analize.sad
Du-te la doctorsad

| andreiyo50 a răspuns:

Nu este normal. Viziteaza urgent medicul de familie.

| ikram a răspuns:

Nu nu este normal.
Poate sa fie din cauza ca ai lipsa de calciu sau magneziu, sau o anemie ceva.
Poate sa se intample asta si daca nu manaci destul (daca te infometezi).
Incepe sa iei niste vitamine si calciu si mergi totusi la un consult la doctor, sa nu fie o problema mai grava.
Nu e de joaca cu asa ceva.

| Tiffany89 a răspuns:

Lipsa de fier...
Si eu ametesc cateodatasad

| biiiabyby a răspuns:

Daca te ridici brusc din pat, da. Ridica-te si tu mai usor. Daca tot ametesti, posibil sa ai vreo ceva si sa te duci la un control.Nu-i ceva grav, si oricum controalele periodice sunt foarte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti inalt si slab si te ridici brusc asa se intampla, ametesti! Ridica-te "treptat " adica stai un pic in sezut la marginea patului si abia apoi te ridici in picioare.

| Me23 Tia a răspuns:

Nu nu este normal.si mie mi se imtampla asta.este anemie. poti sa fi si slab sa o ai si gras(chiar si obez). uite aici cate ceva despre:http://ro.wikipedia.org/wiki/Anemie. oricum trebuie sa mergi la doctor. poate fi si alt ceva si poate figrav.eu am anemie dar putin. poate sa fie si ceva grav.sanatate.

| AlinaMarianaIipc a răspuns:

Da pentru ca stai jos si apoi cand te ridici brusc din pat ai senzatia de ameteala! Am citit ca daca stai mai bine de 3 ore incontinu jos si te ridici brusc iar acest tabiet se repeta iti poate afecta circulatia sangelui! Si mie mi s-a intamplat si doctorul mi-a zis atunci cand ma scol di pat... sa ma radic incet pentru ca daca te ridici rapid ai impresia ca ai o viziune intunecata! BAFTA!

| ╔═.♥.══════╗ a răspuns:

Ai probleme cu ochii, ca mine.