| RazvanNestian a întrebat:

Eu de mic am niste probele cu ochi. Am miopie. In fiecare an imi creste. Acuma am -5 75 cam pe acolo. Voi putea sa fac operatia de scadere a dioptriilor? Cum este, ati facut si voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Ωmega a răspuns:

Ai o dioptrie mare pentru un miop. Mergi de urgenta la oftalmolog si fa controlul necesar. El te va lamuri si iti va spune daca se impune interventie chirurgicala sau daca iti va prescrie ochelari speciali.

| RazvanNestian explică:

Eu am 14 ani de la 7 abia imi creste in continuu eu nu cred ca este mare. Avand in vedere ca exista si -20

| asperger3 a răspuns (pentru RazvanNestian):

Eu la 14 ani am avut -0.75 si acum la 3 ani distanta am -2.
Sfat cel mai bine mergi la oftalmolog si dupa 18 ani poti face operatia dar depinde ce zice oftalmologul.
https://www.google.ro/......75z/data=! 4m5! 3m4! 1s0x0:0xcbd32dc1004c276! 8m2! 3d44. 4152492! 4d26. 1326169? hl=ro

Poti incerca clinica asta din Bucuresti pentru consult oftalmologic ( ai nevoie de programare)

| Ωmega a răspuns (pentru RazvanNestian):

Nu este mare, este foarte mare pentru 14 aniwinking De obicei la -20 se ajunge odata cu intrarea in a 2-a partea a vieti, cam de pe la 50 de ani incolo, insa e adevarat ca mai sunt si exceptii. Tu insa nu merge pe premisa ca exista si mai mari. A ta este suficient de mare pentru varsta pe care o ai. Fuguta la oftalmolog happy

| RazvanNestian explică:

Da dar de la mine au inceput dintr-o data la 7 anisad.

| Ωmega a răspuns (pentru RazvanNestian):

Dintr-o data incep toate afectiunilewinking

| RazvanNestian explică:

Dar accea operatie cum este? Imi scade toate dioptriile? Cat costa?