| qieiqpalz a întrebat:

Eu vreau sa incep o perioada de slabire (pana acum mancam 2400 calorii) daca scad la 2000 slabesc? Mie mi se pare ca scad cam putin, stiu ca sunt 400 calorii dar nu stiu..asa imi zice creierul sa zic asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TincutaNitu a răspuns:

Cand te afli in deficit caloric, slabesti. Fie ca vorbim de 400, 1000 sau 100. Partea interesanta este ca organismul se va obisnui cu ce ii dai la un moment dat.

Daca scazi prea mult, o sa limitezi anumite functii ale organismului. Acesta se va concentra pe a te tine in viata cu mai putina energie. In primul rand, iti va fi foame - asta e modul corpului de a-ti spune ca trebuie sa mananci mai mult. In al doilea rand, vei simti nevoia sa dormi mai mult pentru a economisi energie. Nu vei mai avea energie sa faci alte activitati.

Daca te mentii la 2400 kcal, redu la 2000-2100 kcal in prima faza. Apoi, dupa o anumita perioada, daca vezi ca stagnezi, creste nivelul de activitate.

Inca un lucru pe care il poti face pentru a-ti mentine corpul alert este sa alternezi numarul de calorii. Mananca mai putin astazi si mai mult maine. Deficitul caloric se calculeaza mai eficient la sfarsit de saptamana.

Ideal ar fi sa mananci alimente proaspete, bogate in nutrienti, sa mananci atunci cand iti este foame si sa te opresti inainte de a da pe dinafara (sa te opresti din mancat cand esti satisfacut nu prea plin).

PS: Corpul tau ce zice? Vezi cum se comporta dupa o perioada. Mintea o sa iti spuna mereu ca nu este suficient, dar o sa iti spuna si ca este suficient atunci cand vrei sa mananci mai mult. Mintea este subiectiva. Ai incredere in corpul tau - ai mai multe sanse sa primesti raspunsuri obiective.

13 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Alergari, coarda bazin. Slabesti fara calcule legate de calorii.

| RAY a răspuns:

Mancarea este foarte bogata in calorii, ai grija foarte mare, uitate la fiecare aliment, grija mare la sucuri, in fapt s-a dovedit ca dietele care inseamna putine calorii sunt mai eficiente ca cele care inseamna o slabire in timp, dieta de 1000 de calorii este recomandata cel mai mult, dieta promite prelungirea vieti, sanatate, o zi de infometare per 7 zile fac ca celule cangerine sa moara

| RAY a răspuns:

Când vine vorba despre tratamentul cancerului, Valter Longo, director la Longevity Institute de la Universitatea California de Sud, consideră că înfometarea de scurtă durată creşte la maximum beneficiile. El a descoperit că o înfometare de 48 de ore a întârziat dezvoltarea a cinci din cele opt tipuri de cancer la şoareci, efectul fiind cu atât mai pronunţat cu cât animalele au mai multe perioade de înfometare (Science Translational Medicine, vol. 4, p. 124ra27).

http://www.scientia.ro/......tarii.html

| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti, manaca sub 1500 de calorii, ca 2000 sunt multe pentru un om normal.

| Sn4k3 a răspuns:

E bine. Poti sa scazi pana pe la 1400, dar nu trebuie sa o faci direct neaparat.

| qieiqpalz explică (pentru Sn4k3):

Man sunt supraponderal cu vreo 15/20 kg in plus

| Sn4k3 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Pai si?

| MadalinG99 a răspuns:

De ce nu incerci sa vorbesti cu un nutritionist si sa-ti faci o dieta personalizata? Cred ca ai iesi mult mai in avantaj, plus incearca sa faci sport.

| qieiqpalz explică (pentru MadalinG99):

Man eu nu sunt incepator stiu mai multe decat pare.

| saftaiiustin a răspuns:

Când eram la regim am scăzut pana la 1200 kcal dar sa nu faci asta. Depinde de metabolism

Scade pe la 1700 kcal. Dacă vrei îți fac eu o rețetă
Dă-mi msg în privat

| AndreeaCristina1992 a răspuns:

In primul rand, incepe sa reduci cate putin din mancare si nu incerca sa nu mananci brusc pentru ca dupa ce renunti o sa pui inapoi kg pierdute.Probabil vei slabii.Niste sfaturi:

1.Redu din paine
2.Renunta la dulciuri ca nu fac bine.
3.Bea mult apa
5.Incearca sa nu mananci prajeli, ulei, fast-food, alune prajite multe (deoarece 100 de grame are 644 de kal).
6. Fara sport nu poti slabii.Incearca sa faci cat mai multa miscare (Abdomene) si miscarea fa-o dupa ce mananci ca sa nu se depuna.
7.Si fructele ingrasa daca le mananci fara masura! De ex o banana are 87 de calorii (daca este mare). Este recomandat sa mananci un fruct sau 2 pe zi, dar nu intrece masura.
8. Dimimeata cat mai consistent (poti varia de la un o fiert, iarut cu fulgi de ovaz si pui un fruct si miere, o paine cu avocado, un mar)
9.Seara mananca mai putin si nu depasii de ora 6.
10.Incearca sa nu ai gustari multe pe zi daca ai mancat mai mult.
11.Incearca sa nu te infometezi pentru ca (,) creierul tau lucra si daca o sa ai tot acelasi gand nu o sa dai rezultate.
11.Nu manca in timp ce te uiti la televizor pentru ca nu o sa simti o senzatie de satietate.
12.Incearac sa pacalesti mintea, de ex pune aceeasi cantitate intr-un bol mai mic si asa o sa para mai multa mancare.
Success.

| qieiqpalz explică (pentru AndreeaCristina1992):

In unele chestii ai gresit man dar restul sunt bune mersii!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreeaCristina1992):

"9.Seara mananca mai putin si nu depasii de ora 6. ", eu am slabit 18 kg mancand MEREU dupa ora 8 (ce sa zic de ora 6). Asta cu ora 6 e o cretinitate din popor.