| GheorgheGino a întrebat:

Salut.Am 1.78 si 85 de kilograme vreau sa slabesc cam cate calorii ar trebui sa consum? Cu 30 cardio pe zi si 5 antrenamente la sala.Eu sunt endomorf si am hipertirodism.
In perioada de slabire se mai consima creatina? Nu stiu cam cate calorii daca 1500 sau 2000. Cu proteinele m-as duce pe 1.7-1.8xgreutatea actuala. Funda

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

1500 in mod normal cu 2000 in zilele cu sala cred ca e destul. O sa trebuiasca doar sa bagi vreo 100g de proteine pe zi.

| bornsinner a răspuns (pentru RoCkKiD):

Tu iti dai seama ce informatii i-ai transmis omului? Conform oricarui TDEE calculator pe care il gasesti, necesarul lui caloric zilnic este in jur de 2800 kcal. Nu a spus ce varsta are, insa am calculat la 20 de ani, insa diferentele sunt foarte mici oricum, de cateva zeci de kcal.

Din aceste 2800 kcal de mentinere, formezi un deficit, recomandabil de 500 kcal (unii recomanda chiar 350 kcal pentru inceput). Rezulta 2300 kcal, insemnand un deficit de 3500 kcal pe saptamana (500 kcal/zi * 7 zile), ceea ce inseamna o pierdere de 0, 5 kg de grasime/saptamana (1 kg grasime = 7700 kcal). Asta e o rata foarte sanatoasa de pierdere in greutate.

Tu i-am recomandat din prima un deficit de 800 kcal, respectiv 1300. Asta se numeste scadere agresiva in greutate, care duce la ardere de masa musculara odata cu tesutul adipos, eventuale dereglari hormonale si stare de apatie. De asemenea, OP a specificat si cardio zilnic, asta insemnand si mai multe calorii arse. Poate se va bucura la inceput, insa nu este deloc sanatos si recomandat.

Sper ca atat tu, cat si OP sa-mi vedeti mesajul si sa intelegi ca am scris din compasiune, si nu din rautate.

Numai bine.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam putin. Eu zic sa incepi cu 2200 si vezi daca slabesti. Daca slabesti continui asa pana stagnezi si mai scazi la 1800 sau asa. Eu am tinut 1500kcal avand pe la 50 de kg si era chiar greu(barbat). Mi s-ar parea mult prea putin 1500 la greutatea ta din start. Ia-o mai usor la inceput. Si da, nu afecteaza cretina slabitul.