| Andrey_1872 a întrebat:

Exista vreun nutriment sau medicament pentru cresterea oaselor in lungime sau sa grabeasca dezvoltarea in inaltime am 16 ani si inaltime 1.60 plzz dau vot si funda orice medicament sau calciu orice mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand nu lua calciu. Excesul de calciu va inchide cartilajele de crestere si nu vei mai creste. In al doilea rand fa sport, dar nu sala, ci inot, baschet, handbal, volei. Mananca multe proteine de buna calitate (carne de vita, peste slab, lapte de la tara, branza de vaci facuta in casa), nu bea sucuri cumparate, nu manca fast-food (ci numai mancare gatita in casa), mananca zilnic macar 500 de grame (jumatate de kilogram) de fructe si legume crude, neparat ceva legume verzi (salata, varza, patrunjel, andive).

2 răspunsuri:
| Borgir a răspuns:

Recomand baschet sau inot pastile nu cred sa existe oricum calciu te ajuta pentru intarirea oaselor

| Zurbagioaica a răspuns:

Nu stiu sa existe vreun medicament. Dar mergi la inot si la baschet. Sigur te voer ajuta. Daca nu poti merge la un sport organizat, joaca volei si badminton.