| abdulahmad177 a întrebat:

Stie cineva ceva preparate care contin calciu si vitamina D pentru dezvoltarea si cresterea oaselor?

Răspuns Câştigător
| Dreamer2306 a răspuns:

In general lactatele contin foarte mult calciu, de asemenea somonul, sardinele, susan, migdalele, chiar si unele fructe(smochine) sau legume (brocoli sau cele de o culoare verde inchis).
Plus, daca vrei, poti incerca si o reteta pe care o am de la medicul meu de familie: coaja de la cateva oua(preferabil oua de tara, dar in lipsa sunt bune si cele din comert) spalate bine si faramitate pana devin pulbere amestecate, apoi cu cateva linguri de miere. Poti lua zilnic cate o lingurita-doua. Sper sa te ajute.winking

| abdulahmad177 explică (pentru Dreamer2306):

Se consuma doar faramitate sau se poate si asa?

| Dreamer2306 a răspuns (pentru abdulahmad177):

Daca tu ai de gand sa mesteci coji de oua intregi, nu te opreste nimeni laughing)). nu am auzit inca de asa ceva...

3 răspunsuri:
| InVPent a răspuns:

Din câte știu eu peștele, ouăle, ciupercile și lactatele sunt cele mai bogate alimente în vitamina D.