| Dontforgettosmile a întrebat:

Fetelor, am o problema cu CM din nou. Sunt in primul an, dar totusi e ciudat; daca acum o luna mi-a venit mai tarziu si maroniu, acum mi-a venit un pic mai repede si rosu/roz. Nu sunt 100% sigura daca e CM si mi-e frica sa nu fie altceva grav de tot! Adica ma simt putin slabita si ma doare un pic burta. Help, ce mi se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

De asemenea, şi culoarea sângelui menstrual diferă în funcţie de cât de repede este eliminat din organism.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

1 răspuns:
| BeeaBeea a răspuns:

In primul an CM nu e intotdeauna regulat si nu are mereu aceeasi culoare.Asa mi s-a intamplat si mie in primul an.Am fost la doctor si mi-a spus ca e in regula si sa nu imi fac griji ca dupa primul an se regleaza singur.