| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor..........cum aflu cand imi vine ciclul? Daca trebuie anumite informatii sunt astea:
Nascuta pe data de 12.02. 2006
Am 11 ani si vreo 3 luni.
Daca mai trebuie ceva ziceti-mi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa gasesti o mica pata de sange pe chilot. Este posibil sa apara in orice zi, intre 10 si 16 ani. In majoritatea cazurilor nu exista simptome inainte

| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual nu vine in functie de data nasterii, dar vine in functie de mama ta!
Nu glumesc, chiar mama ta detine informatia asta, si este singura care ti-o poate da, pentru ca ciclul menstrual va veni la aceeasi vasrata la care i-a venit mamei tale.
Cum noi nu stim cand i-a venit mamei tale, nu ai decat sa o intrebi pe ea.
In orice caz, ciclul menstrual poate veni intre 13 si 17 ani.
La 11 ani inca esti fetita micuta si nu a inceput perioada de pubertate la tine.

| anoniiim1807 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e adevărat. Nu vine in funcție de mama.
Iar daca nu îți vine pana la 16 ani deja e problema.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anoniiim1807):

Dar tu de unde stii fetita?
Vorbesti din experinta proprie, sau nu stii ca trebuie sa fii respectuoasa si sa lasi pe medici sau pe cei cu experinta sa vorbeasca?
Sunt cazuri de fete, perfect sanatoase care au avut ciclul menstrual si la 17 ani, fara sa fie vreo rpoblema, doar ca, corpul lor a fost setat difertit, d emama natura.

In orice caz, la 11 ani, IoanaDaria este prea micuta sa se astepte ciclul menstrual. Dar raspunsul la curozitatile ei, o sfatuiesc sa le afle de mama ei, care o va ajuta sa inteleaga prin ce trece corpul unei fetite pana ajunge femeie si ce schimbari se produc in corp, ce masuri de protectie sa ia si cate altele.
Tot pe la 11 ani am inceput sa-i fac si eu educatie lui fii-mea.

| anoniiim1807 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vai dar ce inteligenta.
Nu ma lua pe mine cu fetiță laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru anoniiim1807):

La tine inteligenta da pe afara, vad!
Vezi sa nu te impiedici de ea, ca-ti rupi nasul, mai fetita!

| anoniiim1807 a răspuns:

Înainte cu câteva luni lenjeria ta intima va fi maro..murdara
Probabil îți va curge si un lichid transparent si vei vedea..pana la urma va fi sânge.

| IoanaDariaH a răspuns (pentru anoniiim1807):

Lichidul ala este putin lipicios?

| IoanaDariaH a răspuns:

Multumesc! Dar......lichidul ala transparent de care zici anoniiim este un pic lipicioasa la textura si din vedere dar si atingere.Mi-a zis ceva de genul o fata mai mare