| gabitzuuu11 a întrebat:

Imi puteti explica ce este rubeola si rujeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GheNsS a răspuns:

Rubeola este o boala mai simpla, care se trateaza in maxim 1-2 saptamane.Se manifesta prin niste bubite micute una langa alta, febra ...senzati ciudate.
Rujeola este mai serioasa insa e bine sa te feresti cat e de mult posibil mai ales daca esti adult!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rubeola este un varsat de vant cu bubite mici rosii ce iti apar si in cateva zile dispar..si te mananca pielea rau.
iar rujeola este un varsat ceva mai mare...cu bubite cu apa..sa nu te scarpini ca iti raman urme..eu le-am facut pe ambele.:*

| deyutza_6928 a răspuns:

Rujeola este pojar dureaza intre 9 zile si 2 saptamani. Nu trebuie sa te scarpini deoarece iti vor ramane semne si nu trebuie sa iesi afara.

Rubeola este varsat de vant. Poate dura 3 zile sau chiar mai mult. Nici la rubeola nu ai voie sa te scarpini deoarece te v-a durea cand se va termina. Si nu ai voie sa iesi afara. Sper ca te-am ajutat!

| Kinstown a răspuns:

E cam acelasi lucru

| Adytzu1995 a răspuns:

Rubeola este determinata de un virus.Rubeola se transmite de la o persoana infectata la alta pe cale aeriana, prin stranut, tuse sau prin vorbire. Rubeola apare de obicei iarna sau primavara. Este contagioasa, dar mai putin decat rujeola sau varsatul de vant.Perioada de incubare variaza intre 12 si 23 de zile. Simptomele pot fi deseori usoare si pot trece neobservate la 30-50% din cazuri.Copii cu rubeola prezinta de obicei o eruptie pe piele, care incepe la nivelul fetei si coboara apoi in jos pe corp, si care se mentine 2-3 zile. Copii mai mari si adultii de obicei suferea de febra usoara, timp de 24 de ore, inflamatii ale ganglionilor de la nivelul gatului sau din spatele urechii, infectii respiratorii superioare, inainte de a prezenta o eruptie pe piele. Femeile adulte prezinta de obicei dureri si intepeniri ale degetelor, incheieturilor de la maini si de la genunchi, ce ar putea tine chiar si o luna. Aproape jumatate din persoanele infectate cu virusul rubeolos nu prezinta simptome.

Eruptia de pe piele dureaza de obicei 3 zile. Ganglionii pot ramane umflati timp de o saptamana sau mai mult, iar durerile de la nivelul incheieturilor pot dura 2 saptamani. Copiii care sufera de rubeola se vindeca in aproximativ o saptamana, dar la adulti poate necesita mai mult timp.
SPER CA AM FOST DE AJUTOR.