Întrebare recomandată | Balea_Alina_1996 a întrebat:

FUNDAA! Cine-mi pune si mie? Specialist si care cunoaste. Mi-au spus fetele de la analize ca e ceva in neregula cu urina. Uite va zic cum au iesit analizele la urina.:
Densitatea specifica : 1, 030
pH : 6
Albumnina: absenta
Glucoza: absenta
Urobilinoge: absent
Corpi cetonici : absenti
Pigmenti biliari : absenti
Nitriti: absenti
SEDIMENT URINA:
Leucocite : rare
Hematii:absent
Flora: Absent
Levuri: rare
Mucus: frecvent
Cristale: absent
Cilindri: absent
Celule epiteliale: Fecvente.
Va rog, macar, chiar daca nu sunteti specialisti, si stiti asa in mare, spune-ti-mi parerea voastra. Mersi. Dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EvaneSScence a răspuns:

Nu ai zahar in urina, nu ai sange in urina, nu ai probleme cu rinichii, ai analizele chiar bune.
Singura problema sunt celulele epiteliale dese ceea ce poate insemna probleme ginecologice. Consulta intai insa medicul de familie.

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Depinde la ce laborator ai făcut analizele, fiecare laborator are menţionate valorile "normale" ( undeva în dreapta ar trebui să fie indicate )...

Spre exemplu, rezultatele tale comparate cu "normalul"/indicele Synevo indică unele POSIBILE probleme - deci, TREBUIE să discuţi aceste analize cu medicul care ţi le-a recomandat!

Spre exemplu, densitatea specifica este mai MARE decât "normalul" Synevo :
"Conditiile patologice in care se modifica densitatea sunt asociate cu alterarea capacitatii rinichiului de a dilua sau concentra urina:

• Densitate >1.022 (hiperstenurie): proteinurie, nefroze, diabet, pierderi excesive de apa (transpiratii abundente, stari febrile, varsaturi, diaree), stres chirurgical (secretie crescuta de ADH), insuficienta cardiaca congestiva, toxemie de sarcina"

Pentru detalii vezi linkul SURSĂ :
http://www.synevo.ro/urina-biochimie/

De asemenea, este o POSIBILĂ problemă în privinţa celulelor epiteliale şi levuri, precum şi la mucus!

"Levurile pot aparea in infectiile tractului urinar in special la pacientii diabetici; ele pot fi intalnite si ca urmare a contaminarii cutanate sau vaginale. Candida albicans este levura cea mai frecvent intalnita.
Filamentele de mucus apar in numar mic in urina normala, dar numarul lor poate creste in cazul inflamatiei sau iritatiei tractului urinar.
Celulele epiteliale din urina pot avea originea in orice portiune a tractului urogenital, incepand cu tubii contorti proximali pana la uretra sau vagin. In mod normal se intalnesc in urina ca urmare a descuamarii fiziologice a celulelor senescente. O crestere semnificativa indica inflamatii in zona tractului urinar din care sunt derivate aceste celule."

Pentru detalii vezi linkul SURSĂ :
http://www.synevo.ro/urina-sediment/

Deci, după părerea mea sunt NECESARE investigaţii mai amănunţite şi chiar un control la medicul urolog + ginecolog ( examen de secreţie vaginală/lamela )!

| Balea_Alina_1996 explică (pentru bursuc001):

Doamne fereste sa am diabet. Am glicemia si colesterolul mic. ce diabet? straight face... a si intrebat mama pe asistenta, daca, cu diabetul colesterolul astea, e vreo problema si a spus, ca nu, e tot inregula, chiar bine.straight face

| bursuc001 a răspuns (pentru Balea_Alina_1996):

Acelea sunt POSIBILE cauze şi NU le-am "inventat" eu!

De aceea spuneam că sunt NECESARE investigaţii/analize mai amănunţite!

Oricum, mă ÎNDOIESC că o asistentă este "capabilă" să aprecieze cauza...
Şi asta FĂRĂ analize suplimentare!

Ce va spus d-na asistentă a fost ca să vă "liniştească".

Eu NU-mi permit "luxul" acesta ( cu toate că era mai simplu să-ţi spun că analizele sunt ok ), deoarece ar însemna să te MINT!

Aşa cum am arătat mai sus ( documentat, NU "poveşti" alarmiste ), e POSIBIL să fie vorba de o "problemă" medicală care NU se poate "ghici" - fiind NECESARE investigaţii amănunţite!

Acum depinde de tine/voi ce hotărâţi...

Oricum, eu RECOMAND un consult alternativ, la alt medic, pentru a 2-a opinie!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Balea_Alina_1996 explică (pentru bursuc001):

Deci, mamei nu i-a spus o asistenta care ia sange sau stiu eu, femeia de servici. I-a spus fata care analizeaza sangele si urina, care da rezultatele, nu stiu cum sa-ti mai explic si eu ma indoiesc ca nu e experimentata. Plus ca ea, asistenta care i-a spus mamei, i-a spus ca e ceva inneregula cu analizele la urina si d-aia am postat intrebarea aici. Si eu nu am zis nimic c ai inventat ceva, dar daca eu am zis ca glicemia si colesterolul sunt in regula tu de ce zici de diabet si altceva, nu eu te-am fortat sa-mi raspunzi si sa-mi cauti pe nu stiu ce site-uri. Iti apreciez faptul ca m-ai ajutat dar ce mi-ai spus mai sus, este absurd! Multumesc la fel si tie!

| bursuc001 a răspuns (pentru Balea_Alina_1996):

Cu plăcere!

Totuşi, ar mai fi unele "observaţii" :

În primul rând, asistenta de la laborator ( "fata care analizeaza sangele si urina" ) are cunoştinţe de biochimie ( în special ) şi mai puţin de medicină generală...

Apoi, dacă era aşa de "experimentată", îţi spunea şi ce NU este în regulă cu analizele tale - dacă ştia.

Dar, NU ŞTIE ce nu este în regulă!

Iar la cuvântul "inventat", NU m-am referit în sensul că m-ai fi acuzat că aş fi "bătut câmpii", ci că acele cauze chiar EXISTĂ şi sunt POSIBILE!

Dacă tu zici că "glicemia si colesterolul sunt in regula", atunci NU e neapărat să fie vorba de diabet - mai sunt şi CELELALTE posibile cauze...
Tu ai făcut o "fixaţie" pe diabet.

Acolo precizam aşa :
"Conditiile patologice in care se modifica densitatea sunt asociate cu alterarea capacitatii rinichiului de a dilua sau concentra urina:

• Densitate >1.022 (hiperstenurie): proteinurie, nefroze, diabet, pierderi excesive de apa (transpiratii abundente, stari febrile, varsaturi, diaree), stres chirurgical (secretie crescuta de ADH), insuficienta cardiaca congestiva, toxemie de sarcina.

Levurile pot aparea in infectiile tractului urinar in special la pacientii diabetici; ele pot fi intalnite si ca urmare a contaminarii cutanate sau vaginale. Candida albicans este levura cea mai frecvent intalnita.
Filamentele de mucus apar in numar mic in urina normala, dar numarul lor poate creste in cazul inflamatiei sau iritatiei tractului urinar.
Celulele epiteliale din urina pot avea originea in orice portiune a tractului urogenital, incepand cu tubii contorti proximali pana la uretra sau vagin. In mod normal se intalnesc in urina ca urmare a descuamarii fiziologice a celulelor senescente. O crestere semnificativa indica inflamatii in zona tractului urinar din care sunt derivate aceste celule."

Deci, sunt POSIBILE mai multe cauze ( afecţiune a rinichilor, infecţie urinară sau genitală, etc. ), legate de DIVERSE organe ( părţi ale corpului ) care generează acele rezultate "problematice", de aceea INDICAM şi un control la medicul urolog + ginecolog ( examen de secreţie vaginală/lamela ).

E adevărat că "nu m-ai forţat să-ţi răspund la întrebare" - am făcut-o pentru a te AJUTA, dar văd că NU vrei nici un ajutor din moment ce NU concepi că e posibil să fie o "problemă" medicală.

Tocmai pentru că tu crezi că este "absurd" să EXISTE o anumită cauză ( precizată între cele de mai sus ) îţi recomandam să ceri o a 2-a opinie, la ALT medic!

Aşa cum spuneam, mai mult de atât NU pot face - tu singură va trebui să înţelegi "complexitatea" organismului uman, să citeşti ATENTĂ informaţiile pe care ţi le-am dat şi să ajungi la concluzia că e POSIBIL ceea ce ziceam eu.

După care, când vei considera oportun, vei merge IAR la medic pentru continuarea investigaţiilor.
Sau, poţi aştepta până se AGRAVEAZĂ afecţiunea şi apar diverse complicaţii...

Totuşi, e mai indicat să ai GRIJĂ de sănătatea ta!

Încă o dată : toate cele bune, multă sănătate şi înţelepciune.

| victorandrei a răspuns:

Levurile rare cred ca dau de banuit (Este un tip de fungi, implicati frecvent in infectii cutaneo-mucoase si stemice (micoze))
Celulele epiteliale sunt normale pentru ca provin de la descuamarea tesutului epitelial existent la nivelul rinichilor si tractului urinar si de cele mai multe ori nu au valoare patologica

| EvaneSScence a răspuns:

Nu ai zahar in urina, nu ai zahar in urina, doar celulele alea epiteliale daca sunt frecvente trebuie sa mergi la ginecolog. Consulta intai insa medicul de familie. Ai analizele bune totusi.

| Balea_Alina_1996 explică (pentru EvaneSScence):

Ce sunt acele celule epiteliale? Sii, e asa grav? Trebuie de ttrebuie sa merg la ginecolog? Mersi de raspuns :*

| EvaneSScence a răspuns:

Levurile sunt asociate tot cu candida vaginala ( multe femei au asa ceva si chiar fete care au luat antibiotice des), deci probleme de ginecologie

| Balea_Alina_1996 explică (pentru EvaneSScence):

Da pai mai iau pastile din cauza durerei de cap, oboseala stres.

| EvaneSScence a răspuns (pentru Balea_Alina_1996):

Multi au glicozurie, hematurie, culoarea tulbure; acolo probleme. Tu te panichezi pentru un fleac. De ce ti-ai facut analizele? Te-a trimis cineva cred. Du-te cu rezultatele ca sa te linistesti.

| EvaneSScence a răspuns:

Repet, ai analizele bune! Nu e de panica, doar de discutat cu medicul de familie. Poate nici nu te trimite la ginecolog.