| Cotiuga_Maria_1991 a întrebat:

Hei
Acum o saptamana am primit o pisica de pe la tara de la o verisoara si lasat-o sa doarma intr-un pat din camera mea(cel de sus pentru ca am paturi supraetajate)si azi sunt nevoita sa dorm sus pentru ca a venit fratele meu de la facultate si patul de jos e al lui
Cand m-am dus la mine in pat am observat pe lenjerie niste chestii negre si ciudate si m-am apropiat sa vad ce sunt si erau niste viermisori.M-am speriat si am dezinfectat totul cum stiu eu mai bine (cu alcool sanitar)si am dat cam tot ce era in pat jos in afara de perna care am acoperit-o cu ceva ca sa pot dormi.Ce sa fac sa scap de acesti paraziti? Stiu ca e o intrebare destul de stupida dar sunt disperata si nu stiu ce sa fac. Sper sa nu fie viermisori si in saltea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MorganaM a răspuns:

Ar trebui sa duci pisica la veterinar, altfel saraca de ea va muri. de pisica nu te intereseaza? sad

| Cotiuga_Maria_1991 explică (pentru MorganaM):

Normal ca nu ma intereseaza, a trait bine mersi la tara fara nici o problema si acum cand a ajuns la oras s-a imbolnavit! Mvai, moare pisica, ce sa zic.
Pisica urmeaza un tratament anti purici de trei zile.
Eu am intrebat altceva, nu ma refeream la pisica deloc.

| Alexul99 a răspuns (pentru Cotiuga_Maria_1991):

Si daca cineva ar fi procedat la fel ca tine? sa nu ii pese ca mori? ar fi corect?
Eu zic sa o duci inapoi daca nu esti capabila sa ai grija de ea, nu zic sa o tii in pat, dar macar ocupate de ea, astfel incat sa nu o pierzi de tot.
Cat despre acei paraziti, incearca sa dai cu spray pentru insecte prin pat, dar dupa ce scoti toata lenjeria si o speli. Las-o o zi intreaga fara lenjerie, si dupa pune-o curata.
Ar trebui sa scapi de acei viermisori, dar totusi, ai grija si de biata pisica, ea nu are nici o vina.

| Alexul99 a răspuns (pentru Alexul99):

Cu*

| Cotiuga_Maria_1991 explică (pentru Alexul99):

Nu am spus ca nu am grija de ea! Am spus ca in acel moment chiar nu imi pasa de ea pentru ca pusicuta era foarte ok.Cum am zis, urmeaza un tratament anti purici, poarta zgarda si e vaccinata+ca ia si niste pastilute..Deci tot ce ma interesa ayunci era cum sa scap de viermisorii aia.Am lasat salteaua fara lenjerie, am dat lenjeria imediat la spalat si dezinfectat tot pe acolo...

| Alexul99 a răspuns (pentru Cotiuga_Maria_1991):

Inteleg, sper ca ai scapat de acei viermisori, acum ca pisica este pe tratament sigur nu o sa mai ai parte de asa ceva prea curand.

| Cotiuga_Maria_1991 explică:

Haha foarte amuzant! Eu traiesc in conditii foarte bune sia spal de cate ori e nevoie. Patul de sus in care a dormit pisica nu mai este folosit de mai mult de o luna si crede-ma ca erau super mici acei viermisori si m-am apropiat destul ca sa imi dau seama ca sa imi dau seama. Apropo lenjeria este schimbata, doar nu puteam ieri la ora aia sa ma apuc de pus alta lenjerie, totusi era o ora destul de tarzie. Si in privinta pisicii, ea a fost adusa de la tara, cine stie ce a adus de pe acolo.I-am facut o baie asa cum se cuvine +o zgarda anti purici+tratament+pastilute.Deci nu mai comenta daca nu stii... Eu iubesc animalele, iar pisica nu are cum sa moara daca a trait la tara mai mult de 2 luni.